banner6

KKTC'de hurma kalmayacak!

banner37

KKÇP Temsilcisi Köroğlu, Tarım Bakanlığı’nın 2007’den beridir Kırmızı Palmiye Böceği’ne karşı gerekli önlem ve tedbirleri almadığını, hem koruma ve kontrol hem de tedavideki eksikler yüzünden ülkedeki hurma ağaçlarının kuruma tehlikesi içinde olduğunu söyledi.

KKTC'de hurma kalmayacak!
banner151 banner143

Ali CANSU

“HURMLAR YOK OLMANIN EŞİĞİNDE”… KKÇP Temsilcisi Teksen Köroğlu, çevre örgütlerinin ısrarlı uyarılarını dikkate almayarak, özel firmaların, Girne Belediyesi’nin, dönemin Tarım Bakanlığı ve ilgili dairelerinin ihmali, vurdumduymazlıkları neticesinde, karantina önlemleri de alınmadan Mısır’dan ithal edilen hurmaların içerisinde olan palmiye böceği nedeniyle, ülke genelindeki tün hurmaların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

“BÖCEK, 1 MİLYON FAZLA HURMAYI KURUTTU”… Kırmızı Palmiye Böceği’nin dünya genelinde 1 milyondan fazla palmiye ağacını öldürdüğünü ifade eden Köroğlu, böylesine bulaşıcı ve tehlikeli bir böcek ile dünya mücadele ederken, KKTC’deki gelmiş geçmiş Tarım Bakanlıklarının duyarsızlığı ve ciddiyetsizliği yüzünden ülkemizdeki hurmaların da bu yok oluşta yerini alacağını belirtti.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu (KKÇP) Temsilcisi Teksen Köroğlu, Kırmızı Palmiye Böceği’ne karşı önlem alınmazsa sadece Lefke’de değil KKTC’de hurma ağacının kalmayacağını iddia etti.

Köroğlu, Tarım Bakanlıklarının 2007’den beridir gerekli önlem ve tedbirleri almadıklarından, hem koruma kontrol, hem de tedavideki eksikler yüzünden ülkemizdeki hurmaların kuruma tehlikesi içinde olduğunu söyledi.

Gidişatın aynen devam etmesi halinde Lefke’nin artık “Hurma Festivalleri”ni kutlayamayacağını anlatan Köroğlu, hurmaların da tarih sayfalarında bir anı olarak kalacağını belirtti.

KKÇP olarak Lefke’de sadece son bir haftada yıllanmış yedi adet hurma ağacının Kırmızı Palmiye Böceği yüzünden kuruduğunu anlatan Köroğlu, Lefke’de aileden gelen hurmacılık mesleğini devam ettiren Soner Yolaç ile birlikte bunu yerinde tespit ettiklerini söyledi.

Köroğlu, “Bu Kırmızı Palmiye Böceği zararlısı ile söz konusu mücadelenin başta Lefke’de yapılmasına çalışılırken zararlının popülasyonunda azalma göstereceği bir tarafa son yıllarda inanılmaz bir hızda artış olduğunu belirlediğimizi üzülerek açıklamak istiyoruz” dedi.

“Dünya genelinde 1 milyon palmiye ağacı yok oldu”

Kırmızı Palmiye Böceği’nin dünya genelinde 1 milyondan fazla palmiye ağacını öldürdüğünü ifade eden Köroğlu, böylesine bulaşıcı ve tehlikeli bir böcek ile dünya mücadele ederken gelmiş geçmiş Tarım Bakanlıklarının duyarsızlığı ve ciddiyetsizliği yüzünden ülkemizdeki hurmaların da bu yok oluşta yerini alacağını belirtti.

Palmiye ağaçlarının özünün böcek tarafından yenmesinin ardından kesilip kuralına uygun yöntemle atılması gerektiğini anlatan Köroğlu, böcek tarafından zarara uğramış bir palmiye ağacının erken teşhis edilip tedaviye başlanması halinde kurtarılabileceğini de kaydetti.

Köroğlu, şöyle devam etti:

“Lokal tedavi yaparak ağacı kurtarmak mümkün. Ancak ağacın kökünden başlayıp özünü tamamen yok ettiyse o ağacın kesilmesi ve uygun bir şekilde imha edilmesi gerekir. Aksi takdirde böcek diğer ağaçlara da geçerek zararını inanılmaz derecede artırabilir.

Çok sinsi bir böcek. Ağacın kökünden gövdesine girip tepesine kadar talaş edip çıkıyor. Zararı larvalar yapar. Yumurtadan çıkan genç larvalar gövde içine girer ve burada yumuşak lifli dokuyla beslenerek tüneller açar. Larva, yaşamını tamamen gövde içinde geçirdiği için başlangıçta zararlıyı ve oluşturduğu zararı tespit etmek çok zordur. Zararlının, Palmiye ağaçlarının büyüme noktalarında beslenmesi sonucu, gövde üzerinde açtıkları deliklerde ergen duruma gelen dişi ve erkek böcekler 900 metreye kadar gidebiliyor. Ayrıca gece gündüz demeden döl veriyor. Yılda 25-27 derece sıcaklıkta üç döl verebilir.”

Ülkemize nasıl bulaştı?

Köroğlu, yıllar önce çevre örgütlerinin ısrarlı uyarılarını dikkate almayarak, özel firmaların, Girne Belediyesi’nin, dönemin Tarım Bakanlığı ve ilgili dairelerinin ihmali, vurdumduymazlıkları neticesi karantina önlemleri de alınmadan ülkemize Mısır’dan Palmiye ağaçları ithal edildiğini söyledi.

Böylece en zararlı ile bulaşık Palmiye ağaçları (Kırmızı Palmiye Böceği) sayesinde bu bulaşıcı hastalığın ülkemize sokulduğuna dikkat çeken Köroğlu, “Öncelikle 2007 yılında Girne’de tespit edilen bu zararlı kısa bir zaman diliminde hem hastalıklı getirilip ekilen bu Palmiyeleri kurutmuş hem de bütün KKTC ve ülkeye yayılmasına neden olmuştur” dedi.

“Getirmeyiniz hastalık var dedik, getirdiniz”

Köroğlu, o yıllarda “Ülke içinde karantina tedbiri alın” dedikleri halde alınmadığını, 2015 ile 2016 yıllarında “hurmalar bitiyor” demelerine rağmen bu uyarıların da dikkate alınmayarak bu günlere gelindiğini söyledi.

Lefke’nin ve turizm ülkemizin güzelliklerine güzellik katan, bölge insanına ekonomik getirisi olan bu müstesna ağaçların böylesine bir duyarsızlıklar zincirlemesi sonucu yok olma ile karşı karşıya gelmesinin kendilerini çok derinden üzdüğünü ifade eden Köroğlu, “Konunun yeniden acilen değerlendirilmesi amacıyla Tarım Bakanlığı’nın Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı uzmanlarının bu konuda açıklama yapmalarını istiyoruz. Herhangi bir çalışma ve değerlendirmeleri vizyonları var mıdır? Bilmiyoruz ve yeterli bir mücadelenin de olduğunu hiç sanmıyoruz” dedi.

“İlaçlanmamış çok sayıda hurma var”

Köroğlu, bu zararlıya karşı uygulanan mücadele yöntemlerinin etkinliği, her yıl yapılacak olan makroskobik gözlemlerle ve feromon tuzaklarla yakalanan ergin bireylerin yoğunluğuna bakılarak değerlendirilmesi gerekirken bunun ne Lefke’de, ne de ülke genelinde yapılmış olmamasının bakanlığın ciddiyetsizliğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Köroğlu şöyle devam etti:

“Ülke çapında ve en çok hurma ağacının bulunduğu Lefke’de Aplıç, Karadağ, Orta Cami bölgelerinde henüz ilaçlanmamış çok sayıda hurmanın bulunması ve koruyucu, önleyici tedbirlerin bilimsel yöntemler ile gerektiği gibi uygulanmaması sonucu yakın bir zamanda Lefke’de ve Kuzey Kıbrıs’ta hurma ağaçlarının sonunu getireceğinin söylenmesi hiçte falcılık olarak görülmesin.

Tarım Bakanlığı’nın denetim ve kontrolünde, yerel yönetimler ve Kaymakamlıkların, hatta Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın koordinasyon içinde ülke genelinde bu bulaşıcı böcekle mücadele Türkiye ve Uluslararası işbirliğini de katarak pratik uygulamalar gerçekleştirilmez ise sürdürülen bu umursamazlık ile adamızda yüz yıllardır var olan simge ve görsel güzellik sağlayan ağaçlarımızdan biri olan hurma ağacının sonunu getireceklerdir.”

“Fark edilmesi çok güç”

Köroğlu, “Hastalığın erken tanısı çok zor. Ancak, Palmiye öldükten sonra ortaya çıkıyor. Bu nedenle ağaçların zamanında ilaçlanması gerekiyor. Aç kalan böceklerin bazı ülkelerde farklı bitkilere de zarar verdiği gözlemlenmiştir (‘Agav’ dediğimiz Sabırlık bitkisine). Palmiyeler biterse bu böcekler başka yaşam alanları bulacak ve belki de başka bitkilerimiz de yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelecektir” diye uyarıda bulundu.

“Hastalıklı ağaçlar imha edilmeli”

Son günlerde özellikle Lefke’de hastalıklı ağaç sayısında artış görüldüğünü savunan Köroğlu, “Şu anda Lefke’de hastalıklı yüzlerce hurma bu şekilde atıl olarak bulunmakta. Bu böceklerin diğer hurmalara bulaşmasına adeta davetiye çıkaran Tarım Bakanlığı ve Lefke Belediyesi’nin yetersiz kalmasını şiddetle protesto ediyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 16:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104