KKTC’de tedavi olanaklarımız yeterli

banner37

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, günümüz şartlarında kendi ülkemizde kanser hastalarını tedavi ya da tetkik yaptırma olanakları varken, hastaları sağlık kurulu vasıtasıyla yurtdışına göndermeye son verilmesi gerektiğini belirtti:

KKTC’de tedavi olanaklarımız yeterli
banner90
banner99

1990’DAN GÜNÜMÜZE 13 BİN KANSER VAKASI... Raziye Kocaismail, ülkede 1990’dan bugüne 13 bin kanser vakasının tespit edildiğini ve bu hastaların yaklaşık 7 binin hayatını kaybettiğini belirtti.

Funda ÖZSAKINÇ

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, günümüz şartlarında kendi ülkemizde kanser hastalarını tedavi ya da tetkik yaptırma olanakları varken, hastaları sağlık kurulu vasıtasıyla yurtdışına göndermeye son verilmesi çağrısında bulundu. Kocaismail, devletten ve hasta yakınlarından beklentilerinin ülkede var olan tedavi olanaklarına hastaların sıkıntı yaşamadan ulaşmasını sağlaması olduğunu bildirdi. Kocaismail, bu hassasiyeti her iki tarafın da gösterebileceğini kaydetti.

“Erken teşhis hayat kurtarır”

Kocaismail, geçmişe göre kanser tedavilerinin yüzde 90 oranında başarılı olduğunu, ancak hastalığa yakalanmadan önce önlenebilir kanserlerde rutin kontrolleri yaptırarak başarıya ulaşılabileceğini dile getirerek, mücadeleye ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Kocaismail, şunları kaydetti:

“Ülkemizde kanser tedavisinde gelinen nokta geçmiş yıllara oranla sevindiricidir. Birçok kanser türünün önlenebilir, iyileştirilebilir hatta tamamen tedavi edilebilir, ancak erken teşhis hayat kurtarır.”

“Hastalar yeterince yorgun ve bağışıklık direnci düşük”

Raziye Kocaismail, artık çok ender vakalarda yurtdışı tedavilerine ihtiyaç duyulmakta olduğuna işaret ederek, ülkede süren tedavilerde, hastaların kendilerini evlerindeki konfor alanında hissettiklerini belirtti. Kocaismail, hastaların, gerek Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerekse de Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde son derece doğru tedaviler alabileceklerini belirtti.

Kocaismail, bazı zamanlar hastaların yurtdışına sevk edildiğini ve bu durumun hasta moralini olumsuz etkilediğini ifade ederek, bağışıklık sistemi düşük olan kanser hastalarının uçak yolculuğu yapmaktan kaçınmalarını ve tedavilerini olumsuz etkileyebilecek bu tür önerileri reddetmelerini istedi.

Kocaismail hasta yakınlarına da çağrıda bulunarak, “Hastalar yeterince yorgun ve bağışıklık direnci yok denecek kadar az, kendi ülkemizdeki olanaklarımız dururken yurt dışına göndererek hastaları daha fazla yormayın” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75