banner6

KKTC’de yasal statüleri yok

banner37

KKTC’de yasal statüleri yok
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da ceplerinde Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyle suç üstü yakalanan  M.D.I. ve I.M.H., aleyhine yürütülen soruşturma tamamlandı.

   Ülkede izinsiz ikamet edip, hiçbir yasal  statüsü olmayan Kongo uyruklu M.D.I. ve I.M.H., her ne şart altında olursa olsun, 60 günü geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in, huzurunda görüşülen dünkü duruşmada, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hüseyin Eser, meseleyle ilgili talebi aktarması için, polis memuru Nurettin Enginer’i tanık kürsüsüne çağırdı.

   Tanık polis Nurettin Enginer, Gazimağusa’daki Kardeşlik Sokak’ta, 28 Nisan 2022’de saat 23.45’te şüpheli hareketler sergileyen M.D.I.’yı alıkoyduğunu ve adı edilenin giydiği şortun sağ cebinde ayrı ayrı iki naylon poşet içerisinde 7 gram 365 miligram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi bulup emare zapt ettiğini söyledi.

   Nurettin Enginer, yaptığı ileri soruşturmada M.D.I.’ya konu maddeyi veren I.M.H.’yi DAÜ Çemberi yakınında bel çantası içerisindeki, mavi ve siyah naylon poşette 7 gram 920 miligram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyle tespit edip suç üstü tutukladığını söyledi.

   Enginer, yazılı dava tebliğ ettiği zanlıların suçlarını kabul etmediğini belirtti ve mahkemeden ülkede izinsiz ikamet eden zanlıları cezaevine göndermesini istedi.

   Huzurundaki talebi değerlendiren yargıç, zanlıları, her ne şart altında olursa olsun 60 günü geçmemek kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110