KKTC’deki üniversiteler 9 ülkede tanıtılıyor

banner37

KIBRIS’ı ziyaret eden Türkiye’den Yeni Şafak gazetesi heyeti, KKTC’deki üniversitelerin yükseköğrenimle ilgili sunduğu avantajları, “üniversite tercih rehberleriyle” birçok ülkede anlattıklarını vurguladı

KKTC’deki üniversiteler 9 ülkede tanıtılıyor
banner90

Erol KANLIADA

Türkiye’nin ulusal basın kuruluşlarından Yeni Şafak gazetesi, KKTC’deki üniversitelerin yükseköğrenimle ilgili sunduğu avantajları, gazetenin ulaştığı 9 ülkeye tanıtmak için çalışıyor.


Heyet, adada yaptıkları temaslarda KKTC üniversitelerindeki eğitim fırsatlarını haberleştirip, hazırladıkları “üniversite tercih rehberi” eklerinde 9 ülkede yansıtacak. Yeni Şafak’ın “üniversite tercih rehberi” ekleri her ülkenin yerel diliyle tanıtılacak.


Yeni Şafak Gazetesi Reklam Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Ziya Kadam başkanlığındaki heyet, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile görüşerek, projeleri hakkında bilgi verdi.


Görüşmede, Kıbrıs’a gelme sebeplerinin, adadaki üniversitelerin yükseköğrenimle ilgili sunduğu avantajları birçok ülkede öğrenci adaylarına aktarmak olduğunu vurgulayan Kadam, 10 ayrı ülkede, o ülkelerin kendi dillerinde, oradaki eğitim fırsatlarını anlatmak için yola çıktıklarını söyledi.


Kadam, “Bugün itibariyle, bu yayınlarımızı tamamladık ve toplam 9 ülkede bu yayını gerçekleştirdik” dedi.


Her ülkenin en prestijli ve tirajı yüksek gazetelerinin içinde Yeni Şafak eki olarak çıktıklarını anlatan Kadam, üniversite eklerinin çıktığı ülkelerde, o ülkenin dilinde veya İngilizce yayım yaptığını vurguladı. Ziya Kadam, üniversite eklerinin Azerbaycan’da Azerice, Kazakistan’da Kazakça, Pakistan, Kenya, Nijerya ve Tanzanya’da İngilizce, Kuzey Irak’ta Soranice, Ürdün ve Fas’ta Arapça olmak üzere çıktığını söyledi.


Toplam 10 ülke olarak hedefledikleri yayın sayısını, 9 ülke olarak gerçekleştirme imkânı bulduklarını vurgulayan Kadam, bu ülkelerde olabildiğince o ülkenin insan yüzlerini, insan hikâyelerini, paylaşmaya çalıştıklarını belirtti.


Yayım yaptıkları ülkelerdeki en önemli gazetelere ek olarak çıktıklarını ve amaçlarının yayınlarla, Türkiye ile KKTC’deki yükseköğrenim fırsatlarını, lisans, yüksek lisans olarak öğrenci adaylarına anlatmak olduğunu söyleyen Kadam, özellikle üniversitelerin bu yayınları çok beğendiklerini ve çok takdir ettiklerini kaydetti.


Kadam, “Özellikle KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve YÖDAK Başkanı Akile Büke bizleri tebrik etti ve bu yayınların sürmesi konusunda, sonraki yıl için, daha sıkı işbirliği yapabileceğimizi söylediler, bu da bizi çok mutlu etti” dedi.


 

banner9
“2020’de yeni hedefimiz 15 ülkeye yayın yapmak”


2020 yılında ocak ayı ile mayıs ayı arasında, yayın yaptıkları ülke sayısını 15 ülkeye yükseltmek istediklerini belirten Kadam, Yükseköğretim Kurulu’yla (YÖK) da istişare edip hangi ülkelerde yayın yapmanın daha doğru olduğu hakkında düşüncelerini alacaklarını vurguladı.


Kadam, yayın yaptıkları ülkelerde çalıştıkları gazetelerin, hem ülke yöneticileri, hem de halk tarafından güvenilen, en etkin gazeteler olduğunu belirtti.


“Yayın yaptığımız ülkelerdeki devlet yöneticileri de bu yayınları okuyor, KKTC’yi tanımasalar da üniversiteler aracılığıyla ülkeniz hakkında bilgi sahibi oluyorlar” diyen Kadam. “Bizim şu anki amacımız bu yayınlara devam etmektir” dedi.


Ziya Kadam, asıl amaçlarının KKTC’deki üniversitelere eğitim desteği vermek olduğunu, bunun sadece yurt dışında yaptıkları yayınlarla sınırlı kalmasını istemediklerini söyledi.


Her yıl Türkiye’deki üniversite tercih süreçlerinde, üst üste 2 yıl en beğenilen tercih rehberinin Yeni Şafak olduğunu belirten Kadam, üniversite tercih rehberleri ekinde, yeni kurulma aşamasındaki üniversiteleri de tanıttıklarını ve yayınlarda geniş bir şekilde yer verdiklerini kaydetti.


Kadam sözlerini şöyle sürdürdü:


“Medya grubumuzdaki TVNET haber kanalımızda her yıl üniversite tercih döneminde, tercih rehberi adı altında, üniversitelerimizin ekran yüzlerinin gelip üniversitelerini anlattıkları yayınlarımız olacak. Bu yayınlarımızı geçen sene de yaptık ve çok ciddi bir katılım aldık.


Ekran yüzlerinin, üniversitelerin üstün yönlerini öğrenci adaylarına anlatıyoruz.


TVNET haber kanalından, üniversiteleri konuk etmeye devam edeceğiz. KKTC’deki yükseköğrenime katkılarımız hem yurt dışında, hem de üçüncü dünya ülkelerinde devam edecek.


Türkiye’deki üniversite adaylarına kendilerini kanıtlayabilmeleri ve tanıtabilmeleri için yayınlarımızda yer veriyoruz ve devam da edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108