'KKTC'den akaryakıt yasağında' farklı görüşler

banner37

Rum Gümrük Dairesi’nin KKTC’den akaryakıt alımlarında son zamanlarda artış yaşanması üzerine, sınır kapılarında denetimi artırması kararı güneyde büyük panik yarattı. Rum Hükümet Sözcüsü ise bu kararın sıradan vatandaşı kapsamadığını açıkladı

'KKTC'den akaryakıt  yasağında' farklı görüşler
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Döviz kurundaki yükseliş, KKTC’yi Güney Kıbrıs’tan daha ucuz duruma getirince Kıbrıslı Rumlar bunu fırsata çevirip, market alışverişlerinin yanı sıra akaryakıt alımını da kuzeyden yapmaya başladı.

Bu duruma karşı harekete geçen Rum yetkililer, sınır kapılarındaki denetimi artıracaklarını ve Kıbrıslı Rumların araçlarını kontrol etme kararı aldı.

Rum basını, akaryakıt konusunda Rum Gümrük Dairesi’nin bir genelge yayımladığını duyurdu.

Rum Gümrük Dairesi, Güney Kıbrıs ile KKTC arasındaki akaryakıt fiyatları arasında önemli bir fark olması nedeniyle ve KKTC’den akaryakıt alımlarında son zamanlarda artış yaşanması üzerine, sınır kapılarında KKTC’den dönen araçlarda yapılan denetimlerin artırılacağı bildirilen açıklama bir anda gündem oldu.

Kıbrıslı Rumları panikleten bu karar sonrası yazılı bir açıklama yapan Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, hükümetin akaryakıtla ilgili kararının sıradan vatandaşları kapsamadığını belirtti.

Prodromou, sınır kapılarında akaryakıtla ilgili yapılan aramanın aslında yasa dışı ticaretin önlenmesiyle ilgili olduğuna işaret etti.

Kıbrıslı Rumların araçlarındaki akaryakıt deposuna bakıldığı iddiası var

KIBRIS, Rumlara KKTC’den akaryakıt alma yasağını içeren karar doğrultusunda Lefkoşa’da Metehan Sınır Kapısı’nda gözlem yaptı.

Sınır kapısındaki Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gümrük memurları, dün sabah KKTC’ye geçmek isteyen bazı Rum araçların benzin göstergesinde ne kadar yakıtın bulunduğunun kontrol edildiğini iddia etti.

Rum memurların, güneyden kuzeye geçen bazı Kıbrıslı Rumların araçlarında akaryakıt depolarının doluluk oranına bakılıp kayıt alındığı, güneye geçişlerinde de kuzeyden akaryakıt alıp, almadıklarının da kontrol edildiği öne sürüldü.

Sınır kapısında çalışan bir kişi ise, Rum memurların, kuzeye geçişler sırasında Kıbrıslı Rumları uyararak, Rum Gümrük Dairesi’nin yayımladığı genelgeden söz ettiğini ve “KKTC’den akaryakıt almayın” ikazında bulunduğu iddia etti.

Prodromou: Aramalar, yasa dışı ticaretin önlenmesiyle ilgiliydi

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou ise, hükümetin akaryakıtla ilgili kararının sıradan vatandaşları kapsamadığını söyledi.

“Hükümet ne olursa olsun sıradan vatandaşların hareketine hiçbir koşulda engel olacak adımlar atmaz” diyen Prodromou, güneyde kaosa neden olan kararla ilgili yazılı açıklama yaptı. Kıbrıs Haber Ajansı’nda yayımlanan açıklamada Prodromou, Yeşil Hat Tüzüğü kurallarına bağlı olduklarını, vatandaşların da buna uyması gerektiğini söyledi.

Prodromou, sınır kapılarında akaryakıtla ilgili yapılan aramanın aslında yasa dışı ticaretin önlenmesiyle ilgili olduğunu belirtti.

TAK Ajansı da Rum gazetelerinin, Rum Gümrük Dairesi tarafından önceki gün yayımlanan genelge ve öngörülen cezalarla ilgili haberlerini aktardı.

Politis, daire tarafından KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarının ilk açılmasıyla birlikte benzer bir genelge yayımlamasına karşın devamını getirmediğine dikkat çekerek, yeni genelgenin uygulanabilirliğini sorguladı. Gazete, “ ‘Sahte Akaryakıt’ Konusunda Umutsuz Hareket… İşgal Bölgelerinden Artan Petrol Tedariki Paniğe Neden Oluyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde, KKTC’de satılan benzinin Güney’de satılandan ‘daha yüksek oranda kükürt ihtiva ettiği’ belirtilen Gümrük Dairesi genelgesinde, Güney’deki ile KKTC’deki arasında hiç bir fark bulunmayan kurşunsuz benzinden söz edilmediğini vurguladı.

Genelgede, KKTC’deki akaryakıtın içeriğinden de söz ediliyor

banner134
Genelgede, tüketim vergisine atıf yapıldığını, ancak KKTC’den akaryakıt alımını yasaklamayan Yeşil Hat Tüzüğü’ne hiç atıf yapılmadığını da belirten gazete, Gümrük Dairesi’nin genelgede “benzinin menşeinin saptanamayacak olmasını yok saymayı tercih ettiğine” vurgu yaptı.

Gazete, kısa süre önce bir taksi şirketinin araçlarına akaryakıtı KKTC’den aldığına dair “şikayet” nitelikli bir haberin Rum basınına yansıdığını da hatırlattı.

Haberde, Daire’nin genelgede, ağırlıkla Tüketim Vergisi Yasası’na ve Gümrük makamlarının, Tüketim Vergisi Yasası’na uymayan ürünü alıkoymak veya el koymak maksadıyla laboratuar testi için araç durdurma yetkisine atıf yapıldığına, ürünle kısıtlı olan el koyma yetkisinin (taşıyan) aracı da kapsayacak şekilde genişletildiği uyarısında bulunulduğuna dikkat çekildi.

Yeni genelgede dizel yakıta özel atıf yapılarak KKTC’de satışa sunulan bu yakıtın sülfür içeriğinin Güney’de uygulanan standart sınırın üzerinde olduğunun ileri sürüldüğü, ancak son dönemde KKTC’de eurodizel olarak adlandırılan, sülfür oranı düşük dizel yakıt satıldığından söz edilmediği kaydedilen haberde, laboratuvar testinde iki tarafta satılanlar arasında hiçbir fark olmayan 95 oktan kurşunsuz benzinden de hiç söz edilmediğine vurgu yapıldı.

Uygulamanın uygulanabilirliğine dair soru işaretleri

Gazete Rum Gümrük Dairesi Müdürü Dimitrios Hacikostis’in, Başsavcılık’tan, özel veya kurumsal maksatlarla KKTC’den akaryakıt tedariki durumlarına, Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında yapılacak doğru uygulamaları öğrenmek üzere görüş istediğini hatırlatarak, bir aracın KKTC’den akaryakıt aldığını denetleme ve ispatının çok zor, neredeyse imkânsız olduğuna vurgu yaparak, bu uygulamanın akla getirdiği bazı soru işaretlerini okurlarıyla şu şekilde paylaştı:

“-Yukarıda da yazdığımız gibi 95 oktan kurşunsuz benzin, laboratuvar testiyle nasıl ayırt edilecek? Çünkü dizeldeki sülfürün aksine 95 oktan kurşunsuz benzini ayırt edecek bir şey yok.

-Daha çok sülfür içerdiği için dizel yakıtın yanması ile çevre kirliliği oluşuyorsa, dizel yakıtla çalışan ve özgür bölgelerde seyreden Kıbrıs Türk araçları ne olacak?

-Sülfür içeriğinin saptanmasına dair laboratuvar analizleri ne kadar kesin? Bazı bilgilere göre bir örnek üzerinde yapılacak böyle bir analizin fiyatı 50 Euro’nun üzerindedir.

-Deposunun yarısı özgür bölgelerden, geriye kalan yarısı da işgal bölgelerinden alınmış dizel yakıtla doldurulan durumlarda ne olacak? Laboratuvar analizlerinden edindiğimiz verilere göre dizeldeki sülfür oranı özgür bölgelerdeki istasyondan istasyona değişiyor.

-Çoğu yeni depo, ağızdan tedarik (hortumla çekme) erişimine izin vermediğine göre Gümrük Dairesi, işgal bölgelerinden dönen araçların depolarından yakıt örneğini hangi yöntemle almayı planlıyor?

-Kıbrıslı Rum sürücüler, işgal bölgelerindeyken yakıtlarının tükendiğini ve oradaki istasyonlardan akaryakıt almaya mecbur kaldıklarını söylerlerse ne olacak?

-Yeşil Hat Tüzüğü işgal bölgelerinden akaryakıt tedarikinin yasak olduğunu açıkça belirtmiyor mu ki Gümrük Dairesi dünkü genelgesinde buna atıf yapmadı?”

Alithia haberi “Denetimler Yoğunlaştırılıyor… Gümrük Dairesi Laboratuvar Testi İçin Araçlardan Örnek Alacak” başlığıyla aktardı.

Gazeteye göre dün yayımlanan genelgede KKTC’den akaryakıt naklinin “yasak olduğu” öne sürülerek geçiş noktalarında yapılan denetimlerin yoğunlaştırılacağı uyarısında bulunuldu.

Tüketim Vergisi Yasası’nın (2004, 91 (1) Gümrük yetkililerine herhangi bir aracı, tüketim vergisine tabi olan ancak bu verginin ödenmediği ürünleri alıkoymak veya el koymak için durdurma, laboratuvar testi için örnek alma yetkisi verdiği belirtilen genelgede, “bu yetkinin, araca da el konulacak ve sürücüsünün suçlu addedileceği şekilde genişletildiği” uyarısında bulunuldu.

Kuralların ihlalinden bahsedilen genelgede şu uyarı da yapılıyor:

“Yasadışı petrol ürünü ve akaryakıt nakledildiğinin saptanması halinde, bu yakıtın ayrı depolarda (taşınan) veya aracın kendi yakıt deposunda olup olmadığına bakılmaksızın, el konulacak ve karışanlar (sürücüler) yasanın öngördüğü cezaya çarptırılacaktır.”

Fileleftheros “Akaryakıta El Koymalar… Gümrük Dairesi Araç Denetimlerini Artırıyor” başlıklı haberinde, uygulanacak para cezası ile ilgili “50 bin Euro’ya kadar idari ceza” ifadesine yer verdi.

Konu hakkında dün gazetelerin web sayfalarında flaş olarak verilen haberlerde ifade edilen ceza miktarı “3 bin Euro” idi.

Gazete Güney Kıbrıs’ın sınır kapılarında, KKTC’ye gelen ve daha ucuz olduğu için araçlarının deposunu KKTC’den dolduran Rumlara yönelik denetimlerini artırma kararının, önceki gün bütün yetkili (İçişleri Bakanlığı ve Enerji, Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanlığı) dairelerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda alındığını da haberine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75