KKTC’den güneye bir haftada 250 mülteci geçti

banner37

Savaş, iç çatışmalar ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı Orta Doğu ülkelerine en yakın AB ülkesi olan Güney Kıbrıs’a her yıl yüzlerce mülteci sığınmaya çalışırken, mültecilerin KKTC üzerinden de Güney Kıbrıs’a geçtiği bildirildi

KKTC’den güneye bir  haftada 250 mülteci geçti
banner90
banner8

UÇAKLA GELİP, SIĞINMA TALEP EDİYORLAR… Kıbrıs’ın mülteciler için bir durak noktası olduğu belirtilirken, deniz ve hava yolunun yanı sıra mültecilerin KKTC üzerinden de Güney Kıbrıs’a geçtiği bildirildi. Özellikle İstanbul ve Antalya üzerinden uçakla KKTC’ye gelen mültecilerin, pasaport kontrolünden geçerek Güney Kıbrıs’a giriş yaptığı ve siyasi sığınma talebinde bulunduğu belirtildi. Rum medyasına göre, bu yolla sadece geçtiğimiz hafta 250’den fazla mülteci Güney Kıbrıs’a geçti ve siyasi sığınma talebinde bulundu.

   Savaş, iç çatışma ve ekonomik sıkıntıların yaşandığı Orta Doğu ülkelerine en yakın Avrupa Birliği ülkesi olan Güney Kıbrıs’a her yıl binlerce mültecinin siyasi sığınma talebinde bulunduğu bildirildi.

   Rum medyasına göre, yıllardır mültecilerin Avrupa’ya kaçışlarındaki en önemli duraklardan biri olan Kıbrıs’a akın eden mülteciler, deniz ve hava yolunun yanı sıra KKTC üzerinden de Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçerek siyasi sığınma talebinde bulunuyor.

banner134
   Özellikle İstanbul ve Antalya üzerinden uçakla KKTC’ye gelen mülteciler, daha sonra Ledra Palace Sınır Kapısı’nda pasaport kontrolünü yaptırarak Güney Kıbrıs’a geçiyor ve Rum makamlarından siyasi sığınma talebinde bulunuyor. Rum medyasına göre, sadece geçtiğimiz hafta bu yolla 230’dan fazla mülteci Güney Kıbrıs’a geçerek siyasi sığınma talebinde bulundu.

   Rum haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Rum Yönetimi’ne siyasi sığınma talebinde bulunan mülteciler otobüslerle Kokkinotrimithia’daki Mülteci Kampı’na götürüldü.

   Güney Kıbrıs’a son 5 yılda 22 bin 632 kişinin siyasi sığınma talebinde bulunduğu belirtilirken, 11 bin 600 başvurunun incelemede beklediği kaydedildi.

   Rum Yönetimi’ne siyasi sığınma talebinde bulunan mülteci sayısının 2015’te 2 bin 253; 2016’da 2 bin 936; 2017’de 4 bin 582; 2018’de 7 bin 761 ve 2019 yılı başından 15 Haziran tarihine kadar olan dönemde ise 5 bin 100 olduğu belirtildi.

   Yılsonunda bu rakamın 10 bini geçeceğinin tahmin edildiği belirtilirken, siyasi sığınma talebinde bulunan kişilerin birçoğunun Rum Yönetimi sınırlarında akrabalarının bulunduğu kaydedildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75