KKTC’nin ilk lavanta bahçesi hasada hazır

banner37

Mevlevi’de 2019’un aralık ayında ekimi yapılan lavantalar, çiçeklerini açtı

KKTC’nin ilk lavanta bahçesi hasada hazır
banner90
banner99

SIRADA KEKİK, ADAÇAYI, FESLEĞEN VE EKİNEZYA VAR… Mevlevi’de 3.5 dönüm arazi içerisine ekilen ve 3 bin 400 kök bitkiden oluşan lavanta bahçesi artık hasada hazır hale geldi. Bahçe içerisine yerleştirdikleri arı kovanlarından elde edilen lavanta ballarının da piyasaya çıktığını belirten Mevlevi Muhtarı İsmail Ayyıldız, uygun arazi bulurlarsa kekik, adaçayı, fesleğen ve ekinezya gibi tıbbi ve aromatik bitkilerle devam etmeyi düşündüklerini açıkladı.

Güren TİLKİ

   KKTC’nin ilk lavanta bahçesi unvanına sahip olan Mevlevi’deki lavanta bahçesi artık hasada hazır hale geldi.

   Güzelyurt’a bağlı Mevlevi köyünde 3.5 dönümlük araziye ekilen 3 bin 400 kök lavanta ile oluşturulan ve KKTC’nin ilk lavanta bahçesi unvanını alan bahçedeki bitkiler çiçeklerini açtı.

   Görsel güzelliğinin yanı sıra etrafa yaydığı mis gibi kokusuyla da gönülleri fetheden bahçedeki lavantalar artık hasat edilmeyi bekliyor.

   “Mevlevi Köyü için bir hayatımız var” sloganıyla yola çıkan Mevlevi Köyü Muhtarı İsmail Ayyıldız ve Mevlevi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Baysal’ın öncülüğünde başlanılan projeyle belirlenen 3.5 dönümlük araziye 2019’un Aralık ayında 3 bin 400 kök lavanta bitkisi ekilmişti.

   Muhtar İsmail Ayyıldız ve Dernek Başkan Fatma Baysal, KIBRIS’a yaptıkları açıklamada, lavanta bahçesinin oluşturulması ve bakımı konusunda Tarım Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını anlattı.

   Mevlevi Köyü Muhtarı İsmail Ayyıldız, lavanta bahçesi oluşturulmasının yanında ayrıca tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili de çalışmalarının devam ettiğini açıklayarak, önümüzdeki yıl arazi temin edebilmeleri halinde kekik, adaçayı, fesleğen ve ekinezya gibi bitkilerin de ekimini yapacaklarını söyledi.

   Ekimi yapılan bitkilerin ekonomiye de katkı sağlayacağını kaydeden Ayyıldız, gıda, tıbbi, kozmetik ve temizlik ürünlerinde de bu bitkilerin kullanılabileceğinin altını çizdi.

   Ayyıldız ayrıca, şu anki lavanta bahçesine daha önceden yerleştirdikleri arı kovanları sayesinde de lavanta balları elde ettiklerini ve bu balların Gold Defne adıyla tüm KKTC genelinde satışa sunulduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75