banner6

KKTC'nin kuruluşu Roma'da kutlandı

banner37

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) kuruluşunun 34. yıl dönümü, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

KKTC'nin kuruluşu Roma'da kutlandı
banner151

Roma'nın tarihi Barberini Meydanı'ndaki Bernini Hotel'de KKTC Roma Temsilcisi Çimen Keskin'in ev sahipliğinde verilen resepsiyona, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı, eski Senatör MarcoPerduca, diplomatlar, İtalya'da yaşayan bir grup Türk vatandaşı ile KKTC dostu İtalyanlar katıldı.

Resepsiyonda konuşan Keskin, 15 Kasım 1983 tarihinin Kıbrıs Türkü'nün özgürlüğü bakımından mihenk taşı olduğunu söyledi.

Keskin, self determinasyon ilkesinden hareketle 34 yıllık süreçte başarılı bir şekilde demokratik kurumsallaşmalarını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Yarım asırdır süregelen Kıbrıs sorununda, bu yılın ilk yarısında Cenevre ve CransMontana'da yapılan müzakerelerin Türkiye ve KKTC'nin iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tavırlarıyla sonuçsuz kaldığını vurgulayan Keskin, "Kıbrıs Türkü'nün bu müzakerelere bir 50 yılını daha veremeyeceği açık." dedi.

Çimen Keskin, Kıbrıs Türklerinin uygulanan izolasyonlar nedeniyle acı çektiğini sözlerine ekledi.
Resepsiyonda, KKTC'ye özgü hellim peynirinin yanı sıra Türk mutfağının seçkin lezzetleri ikram edildi. Davetliler, Türk yemek ve tatlılarına yoğun ilgi gösterdi

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 09:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110