KKTC’nin, Maraş’ı “Las Vegas” yapacak parası yok!

banner37

1974’ten sonra içerisinde yılan ve çiyanların top oynadığı “hayalet kent” Kapalı Maraş yeniden iştahları kabarttı. İçerisinde binlerce ev, onlarca otel, devlet dairesi ve eğlence mekânı olan Kapalı Maraş’ın yeniden yaşam alanına dönüşmesi için ciddi bir finansman ve uzun bir süre gerekiyor ancak uzmanlara göre KKTC’nin tek başına bu yükün altından kalkması çok zor

KKTC’nin, Maraş’ı “Las Vegas” yapacak parası yok!
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs’ta 1974’ten beri kapalı ve yaklaşık yarım asırdır “hayalet kent” olan Kapalı Maraş’ın yılan ve çiyanlardan arındırılıp yeniden yaşam sunabilmesinin uluslar arası zorluklarının yanı sıra büyük bir maliyet unsuru var. Bunun için de büyük bir finansman ve mali güç gerekiyor.

   Çiçeği burnunda Başbakan Ersin Tatar’ın “Bir hayalet şehir olan Kapalı Maraş, yeniden Las Vegas olacaktır” sözüne atıfta bulunan uzmanlar, kendi ekonomik çarklarını dahi döndürmekten aciz olan KKTC’nin, Kapalı Maraş’ı, ABD’nin kumarhaneleri ile ünlü Las Vegas’ı yapacak parasının olmadığı görüşünde birleşiyor.

   Kıbrıs’la ilgili müzakerelerde sürekli pazarlık konusu olan Kapalı Maraş’la ilgili Bakanlar Kurulu’nun aldığı “bölgede envanter çalışması yapılmasına” yönelik kararın ardından, bu konuda atılacak adımlarla ilgili net açıklama yapılmaması, farklı farklı söylemlerin ortaya çıkmasına açık kapı bıraktı.

  Kimilerine göre neredeyse yarım asırdır sivil halkın girişine kapalı olan Maraş, Kıbrıs Türk kontrolünde açılmalı, kimilerine göre ise Birleşmiş Milletler (BM) kontrolünde açılıp, yasal sahiplerine devredilmeli…  

   Bazı kaynaklara göre, içerisinde 45 otel, 60 apartman otel, 3 bin küçük ticari işletme, 99 eğlence mekânı, 25 müze, 24 tiyatro ile sinema salonu, 21 banka, 2 spor tesisi, 4 bin 469 ev, 43 resmi daire, 8 kilise ve 9 okul bulunan kapalı bölgenin, Kıbrıs Türk yönetimi kontrolünde açılması, özellikle de mali yönden ciddi sıkıntınları da beraberinde getirecek.

   Bölgede bulunan binaların, yolların tamir edilmesi ya da sil baştan yapılması için uzun bir süre, ciddi bir mali güç ve finansman gerekiyor.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu,  İnşaat Mühendisi Engin Ömer Kunt ve Mağusa İnisiyatifi Sözcüsü ve Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) Başkan Yardımcısı Serdar     Atai, Kapalı Maraş’ın hangi şartlarda açılması ve açılmadan önce yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verdi.

   Veysioğlu ile Kunt, Kapalı Maraş’ın yeniden açılması için ciddi bir süre ve maliyet gerektiğini anlattı. MASDER Başkan Yardımcısı Serdar Atai ise Maraş’ın, BM kontrolünde açılması gerektiğini söyledi.

     Başbakan Ersin Tatar, geçtiğimiz gün Kapalı Maraş’la ilgili yaptığı açıklamada “Bir hayalet şehir olan Kapalı Maraş yeniden Las Vegas olacaktır” demişti.

Vesysioğlu: Ciddi bir finansman gerektirecek

  Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, eğer Maraş uluslararası hukuka aykırı olarak ve Kıbrıs sorununun çözümüne fayda sağlamayacak bir yöntemle açılacak olursa, büyük bir ihtimalle uluslararası finansman elde etmenin mümkün olmayacağını anlattı.

   Bu durumda da bölgenin rehabilitasyonu için nereden finansman bulunacağının belli olmadığını söyleyen Vesioğlu, “Ancak herkes biliyor ki KKTC ekonomik olarak böyle bir yükü kaldırabilecek durumda değil. KKTC’nin, Maraş’ı, Las Vegas yapacak parası yok” dedi.

“Atık sorunu oluşur”

   Veysioğlu, doğal yapı ve altyapının bütünlüklü olarak planlanması ve bu planın da uluslararası kabul görmüş standartlara uygun olması gerektiğini kaydetti. 

   Bunun da rehabilitasyon için hayal bile edilemeyecek miktarda finansman gerektirdiğini söyleyen Veysioğlu, ayrıca bunun yanında rehabilitasyon ve altyapı çalışmaları başlarsa, bölgede bir de ciddi miktarda atık sorunu oluşacağını ifade etti.

banner134
   Veysioğlu, bu atıkların da bir şekilde geri kazanılır rehabilitasyon çalışmalarında kullanılması gerektiğini belirtti.

Kunt: Uzun bir süre ve paraya ihtiyaç var

   İnşaat Mühendisi Engin Ömer Kunt da teknik olarak Kapalı Maraş’taki en yeni yapının yaşının 45 olduğunu belirtti ve o zamandan bu zamana değişen depremsellik koşullarına göre bu binaların statik yapı olarak güncellenmesi gerekeceğini kaydetti.

   Kunt, şöyle konuştu:

   “Kaldı ki kullanılmayan ve yalnızca karkası kalmış binaların deniz suyunun tuzu ile bakımsızlık sonucu halini çok ciddi olarak bilimsel anlamda raporlamak gerekmektedir.

   Bu binalara yapılacak çok ciddi masraf ve yenilikler 45 yıllık ve karkası güncellenmemiş olması nedeniyle çok anlamsız kalacaktır.

   Sonuçta en genci 45 yaşındaki bir binaya tekrardan karkas hariç tamamlamak yeni bina maliyetinin yüzde 75’ i civarındadır ve büyük ihtimalle binaların yıkılıp sıfırdan inşa edilmesi gerekecektir”.

“Geçmişte çalışmalar yapıldı”

   Kunt, Maraş’ın her an açılma ihtimaline karşı 2003-2005 yıllarında Rum meslektaşlarıyla  “uluslararası FEMA” kuralları çerçevesinde çeşitli nedenlerle tahrip olmuş, zarar görmüş yapıların yenilenmesi, maliyet standartları tespit yöntemi ile ilgili ortak eğitimlerle Kıbrıslı meslektaşların eğitilmesini tasarladıklarını söyledi, ancak Annan Planı kabul edilmeyince de ilişkilerin donduğunu ifade etti.

   Engin Ömer Kunt, sonuç olarak Maraş’ın siyasi ve mülki konuları hariç, yarın kazma vurulmaya başlansa bile kaç yıl ve kaç paraya mal olacağını hayal etmenin bile mümkün olmadığını kaydetti.

Atai: Maraş’a eş zamanlı, Suriçi, UNESCO

tarafından listeye alınıp, limanda serbest ticarete açılmalı

   Mağusa İnisiyatifi Sözcüsü ve Mağusa Suriçi Derneği (MASDER) Başkan Yardımcısı Serdar Atai, hükümetin aldığı Kapalı Maraş’ta envanter çalışması yapılması kararına sıcak baktıklarını açıkladı.

   Süreci takip ettiklerini ifade eden Atai, Kapalı Maraş’ın Birleşmiş Milletler kontrolünde açılmasını savunduklarını söyledi.

   Atai ayrıca hep savundukları bir nokta olduğunu belirtti ve bunun da Kapalı Maraş’ın açılmasına eş zamanlı olarak Mağusa Limanı’nın serbest ticarete açılması ve yine bunlarla birlikte Mağusa Suriçi’nin de UNESCO tarafından kültürel miras listesine alınması olduğunu anlattı.

   Bu bağlamda Mağusa Limanı’nın düzenlenmesi için bir yatırım havuzu oluşturulabileceğinden söz eden Atai, buradaki kaynağın da liman için kullanılabileceğini belirtti.  

“Kıbrıslı Rumlar da sürece dahil olmak istiyor”

   Maraş’ın kapalı olan bölümünde evi ve işyeri bulunan Rumların da Maraş’ın açılmasıyla ilgili sürece dahil olmak istediğini söyleyen Atai, bunlar arasında işyerini yeniden açmak isteyenlerin de istemeyenlerin de olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nese Ahmet
Nese Ahmet - 1 yıl Önce

Zamani geldi artik

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75