banner6

'KKTC'nin sığınma evine ihtiyacı var'

banner37

İnsan ticaretine karşı mücadele örgütü PAYOKE’nin Direktörü Vanhoutte, devletin insan ticareti kurbanlarına barınma imkânı sağlamakla yükümlü olduğunu söyledi

'KKTC'nin sığınma evine ihtiyacı var'
banner151 banner143

Ramazan SAFA

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği (AB) İnsan Ticareti ile Mücadele Günü çerçevesinde Lefkoşa’da AB Program Destek Ofisi’nde (EUPSO) gerçekleştirilen etkinlik öncesi KIBRIS’a açıklamalarda bulunan PAYOKE Direktörü Klaus Vanhoutte, “KKTC’nin sığınma evine ihtiyacı var. Öncelikle, insan ticaretine maruz kalan kurbanları barındırabilmek için sığınma evleri yapılması gerekir” dedi.

Vanhoutte, sığınma evlerinin devlet eliyle desteklenmesi gerektiğini belirterek, “Eğer devletle bağlantı olmazsa ve sığınak resmileştirilmezse polis, vakaları ciddiye almayacaktır. Bağımsız olarak değil resmi olarak çalışılması gerekir. Bu yapılanmaların aynı zamanda devlet tarafından finanse edilmesi gerekir” diye konuştu. “Sığınma evinin Adalet Bakanlığı ile de bağlantılı olması gerekir” ifadelerini kullanan Vanhoutte, sığınma evinin devletin korumasına ve adalet bakanlığının garantisine sahip olması sonucu, polisin söz konusu vakaları ciddiye alma zorunluluğunun ortaya çıkacağını belirtti.

“PAYOKE Avrupa’da ilk”

Avrupa’da insan kaçakçılığına karşı kurulan ilk organizasyon olma özelliği taşıyan PAYOKE adlı kuruluşta direktörlük görevini sürdüren Vanhoutte, PAYOKE’nin kuruluş hikayesini gazetemize anlattı. Vanhoutte, “Gazeteciler, kadınların uluslararası bir suç örgütü tarafından Belçika ve Hollanda’da hayat kadınlığı yapmak üzere getirtildiğini gördü. Sözlü ve saha araştırması yapılırken kurulan PAYOKE, bu süreçte kurbanlarla konuşup onların ne yaşadıklarıyla ilgili bilgi aldı” diye konuştu.

1995 itibariyle Belçika’da uygulanan çoklu disiplin modelini örnek gösteren Vanhoutte, şöyle konuştu:

“1995’te Belçika’da çoklu disiplin modeli geliştirildi. Günümüzde bakacak olursak, Çoklu Disiplin Modeli’nde Belçika’nın insan ticareti üzerine uzmanlaşmış 3 resmi kuruluşu vardır. Bu kuruluşlar arasında sığınma evi, polis ekipleri, göçmenlik bölümü yer almaktadır. Bunlar, sistemdeki anahtar rollerdir. Bunun yanı sıra, Brüksel’de bölümler arası bürolar bulunmaktadır. Her ay, Brüksel’de bu bürolarla insan ticareti birimi federal polis başkanı, insan ticareti sosyal ve iş denetimi başkanı, insan ticareti göç bürosu başkanı, genel bölüm başkanı ve insan ticareti üzerine uzmanlaşmış kişiler bir araya gelerek toplantılar yapmaktadır. Çoğu zaman PAYOKE, insan ticaretinde uzmanlaşmış ekiplerle kurbanların sorunlarını çözmeyi amaçlar. Eğer bir problem ya da değişilmesi gereken bir kural olursa bunu büroya iletip orada çözmek hedeflenir. Orada da çözümlenmezse konu ya da sorun en üst merciye taşınıp çözüm üretilmek amaçlanır. Bu merci 50 kişiden oluşmaktadır. Kurul içerisinde başbakan, başbakan yardımcısı, adalet bakanı, sosyal işler bakanı, yabancı içişleri bakanı, genel savcı ve federal savcı gibi önemli makamlarını barındırır.”

“İnsan ticareti, kadınlardan ibaret değil”

İnsan ticareti ile mücadelenin gelişimine de dikkat çeken Vanhoutte, “1987’de kadın ticaretine karşı savaş açan PAYOKE, yapılan insan ticaretinin sadece kadınlardan ibaret olmadığını fark etti” dedi.

Vanhoutte, “İnsan ticaretine erkekler de dâhil. Sömürü yöntemi cinsiyetle alakalı değil. Belçika’daki insan ticareti oranına bakarsak, kadınların %65’i cinsel anlamda, geriye kalan %35’i ise ev içinde köleliğe maruz kalıyor. Erkeklerin ise, %75’inin ekonomik açıdan köleliğe maruz kaldığını görmek mümkün” diye konuştu. 2016’da hazırlanan insan ticareti raporuna da gönderme yapan Vanhoutte, “Belçika’daki insan ticaretine maruz bırakılanların %56’sının erkek, %44’ünün ise kadın olduğu ortaya kondu” ifadelerini kullandı. Avrupa’daki sığınaklara bakıldığında çoğu sığınağın kadınlara uygulanan cinsel sömürü üzerine kurulduğuna dikkat çeken Vanhoutte, “Avrupa’daki sığınakların %44’üne erkeklerin girmesi yasaktır” dedi.

“Mağdurların ruh sağlığı önemli”

Vanhoutte, kurbanların, %20’sinin polis aracılığıyla, geriye kalanların ise insan ticaretiyle ilgilenen acil durum kanallarınca getirtildiğini vurgulayarak, “PAYOKE, Avrupa’daki diğer sığınaklardan farklı olarak, ilk değerlendirmeyi kendileri yapar” diye konuştu. Vanhoutte şöyle devam etti:

“PAYOKE’ye gelenlerin çoğu insan ticaretinden dolayı getirilmektedir. Fakat hepsi bundan ibaret değildir. Sömürüye uğrayanların yanı sıra evsiz ya da alkol sorunu olan kişiler de PAYOKE’ye getirilebilmektedir. Bize getirilen kurbanların, psikolojik durumları ve ruh halleri çok önemli. Yaşadıkları travmalardan ötürü ruh sağlıklarının korunması gerekir. Bu nedenle, sömürüye uğramış kurbanları sokakta yaşayanlar ya da alkol sorunu olanlarla aynı yerde bulundurmamız etik değildir. Bu yüzden, sömürü dışında gelen vakaları ilgili diğer sığınaklara göndermek durumundayız. Kurbanların hikayelerini anlatmalarına izin verip, polisin soruşturma başlatıp başlatamayacaklarıyla ilgili bilgi toplarız.”

Göç servisinde, sömürüye maruz bırakılanlar için özel bir bölümün bulunduğunu ifade eden Vanhoutte, süreç ile ilgili, “Böylece araştırma süreci hızlandırılmış oluyor. Ardından kurbanı ikna edip polisle ya da PAYOKE’yle konuşup ifade vermeleri sağlanır. Kurbanlar güvende olduklarını ve kendilerine zarar gelmeyeceğini bilmek ister” diye konuştu.

Vanhoutte, “Bir kurban eğer kesin olarak sömürüye uğramışsa ve kurban olduğu tespit edilirse, belirli haklara sahiptir. Kurban, yasal destek alabilir. Hayatlarının güvence altına alınması gerekir. Devlet tarafından tıbbi destek alabilirler. Ulusal sevk sistemi olması gerekir ve devletin bunları karşılaması gerekir” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 09:04
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104