banner6

'KKTC'ye temin edilen suyun toplandığı baraja kanalizasyon akıyor' iddiası 

banner37

KKTC'ye Su Temin Projesi kapsamında suyun verildiği, Alaköprü Barajı ve Dragon Çayı civarlarındaki mahallelerde bulunan konutların atık sularının uzun süredir çaya bırakılması çevrede üreticilik yapan çiftçileri isyan ettirdi. Dragon Çayı, KKTC'ye aktarılan suyun toplandığı Alaköprü Barajı'na akıyor.  

'KKTC'ye temin edilen suyun toplandığı baraja kanalizasyon akıyor' iddiası 
banner151 banner143

Yeni Anamur Gazetesi'nin haberine göre, TC Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın Anamur ziyaretinde yaptığı toplantıda da gündeme getirilen konu bir türlü çözüme kavuşturulamayınca, tepkiler de çığ gibi büyüdü.

Dragon Çayı ve Alaköprü mevkiinde bulunan Ormancık ve Sarıağaç Mahallesi sakinleri konuyu Anamur Kaymakamlığı, Büyükşehir ve Anamur Belediyesi ile Devlet Su İşleri yetkililerine defalarca aktarmalarına karşın sonuç alamadılar.

Bölgede üreticilik yapan Ziraat Mühendisleri Odası Anamur Temsilcisi Mustafa Güngör durumun çok vahim olduğunu söyledi.

Güngör; Alaköprü çevresinde biyolojik atık su arıtma tesisinin acilen yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bölge karantina altına alındıktan sonramı soruna çözüm bulunacak?” diye sordu. Güngör, seralarını kanalizasyon atık sularıyla sulamak istemediklerini ifade etti.

Kendi serasını suladıktan sonra enfeksiyon teşhisiyle tedavi gördüğünü de belirten Mustafa Güngör, “Devlet Su İşleri’nin 'çelik depolama yapıyoruz' söylemleri doğru değil. Elimizde çektiğimiz fotoğraflar var. Kanalizasyon atıkları borularla Dragon çayına tahliye ediliyor. Seralarımızı yağmurlama sistemi ile suladığımız için enfeksiyon kapma riskimiz çok fazla, bu gün ben rahatsızlandım, yarın bir başkası aynı sorunla karı karşıya kalacak. Zaman zaman sulama materyallerimizde tıkanıklar oluyor, söylemeye çekiniyorum ama maalesef insan dışkılarından tıkanmalar oluyor. Açıklamalar da yaptık yapacağız söylemlerini artık duymak istemiyoruz, sorunumuza acil çözüm bulunsun” şeklinde konuştu.

Çevre halkının da özellikle yaz mevsiminde kokudan oldukça rahatsız olduğuna vurgu yapan Güngör, “Anamur’un sorunlarına köklü çözüm aramak yerine, açıklama üstüne açıklama yaparak 'yok böyle bir şey' demek gerçek dışıdır” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2017, 14:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104