banner6

KKTC’yi ileri taşıyacağız

banner37

Cumhurbaşkanı Tatar, Bakanlar Kurulu toplantısına Başkanlık etti ve ardından KIBRIS’ın sorularını yanıtladı:

KKTC’yi ileri taşıyacağız
banner99

“ANASTASİADİS’LE BİR ARAYA GELEBİLİRİM”…

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bilindiği üzere yakında Rum Yönetimi Başkanı Sayın Nikos Anastasiadis’le bir araya gelmem söz konusu. 5 Şubat’ta ise Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimi yapılacak. Propaganda sürecinde ortaya konulanlar Rum tarafında bizi ümitlendirecek bir gelişme olmayacağını gösteriyor. Hala kendini tüm Kıbrıs’ın hakimi olarak gören, bunun gerçekleştirme hayali kuran bir zihniyetle karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMET YAPILMAYANLARI YAPIYOR”… Ersin Tatar, Türkiye’den büyük ilgi ve destek gördüklerini belirtti; “Hükümet yapılmayanları yapmakta, reformcu bir yol izlemekte kararlı görünüyor; özel sektörümüz destek görmesi önünün açılması halinde atılım yapmak niyetinde. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devlet yönetimi olarak Anavatan Türkiye ile iş birliği yaparak, eksiklikleri, aksaklıkları gidererek, gereken yasaları çıkararak, özel sektörün önünü açarak, ülkeyi ileriye taşıyacağınız. Yapacak çok şey var ve yapacağız” ifadelerini kullandı.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devlet yönetiminin, Anavatan Türkiye ile iş birliği yaparak, eksiklikleri, aksaklıkları gidererek, gereken yasaları çıkararak özel sektörün önünü açarak ülkeyi ileriye taşıyacağını’ vurguladı.

   Tatar, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısına bir süre katıldıktan sonra KIBRIS muhabirinin bir sorusu üzerine şunları söyledi:

   “Yılın ilk ayında, 2023 yılı bütçesinin mecliste onaylanmasının ardından Bakanlar Kurulu’na Başkanlık edip bir durum değerlendirmesi yapmak, düşüncelerimi Bakanlar Kurulu’na iletmek ve onların çalışmaları hakkında bilgi almak istedim.

   Bilindiği üzere yakında Rum Yönetimi Başkanı Sayın Nikos Anastasiadis’le bir araya gelmem söz konusu. 5 Şubat’ta ise Güney Kıbrıs’ta Başkanlık seçimi yapılacak. Propaganda sürecinde ortaya konulanlar Rum tarafında bizi ümitlendirecek bir gelişme olmayacağını gösteriyor. Hala kendini tüm Kıbrıs’ın hakimi olarak gören, bunun gerçekleştirme hayali kuran bir zihniyetle karşı karşıyayız.

   Arkadaşlarla bunu konuştuk ve KKTC’nin ekonomik sorunlarını irdeledik.

   Ekonomimizde salgın sonrası ciddi bir canlanma var. Enflasyondaki yükseklik hala devam etse de hükümetimiz gerek asgari ücret gerek memur ve emeklilerin maaşları konusunda gelir artırıcı bir politika izleyerek bu kesime ciddi artışlar sağladı.

   Buradaki endişem, özel sektör çalışanı ile kamu çalışanı arasındaki maaş makasının daha da açılmaması. Bunun için mutlaka önlem düşünülmeli, iş dünyamız ve özel sektör çalışanlarımız da devletten gereken katkıyı almalıdır.

“Başbakan’ın Türkiye temasları memnuniyet verici”

   Sayın Başbakan’ın son Türkiye temasları ve ortaya çıkan sonuçlar gayet memnuniyet vericidir; elektrikte Anavatan Türkiye ile bir an önce enterkonnekte olmalıyız. Bölgemizdeki gelişmelere bakıldığında, yapılmak istenenler göz önünde tutulduğunda bunun ne denli önemli olduğunu daha iyi anlaşılır. Umarım ülkemizi iyi tanıyan özel sektör kuruluşu ile yapılan çalışmalarda uzlaşı sağlanır ve gereken adımlar süratle atılır.

   Gençlerimize sosyal konut yapılması üzerinde ben de önemle duruyorum.  Gençler geleceğimizdir. Kırsal kesim arsası vermek bir noktaya kadar yarar sağladı, bundan sonra gerek kırsal kesimde gerekse büyük kentlerimizde gençlerimizi ev sahibi yapmak için projeler, planlar ortaya koymalıyız.

   Çağımız dijital çağ; bir an önce e-Devlet olayını tamamlamamızda büyük yarar var. Etkin ve verimli bir kamu yönetimi ortaya çıkarmalıyız.

   Türkiye’den büyük ilgi ve destek görüyoruz, hükümet yapılmayanları yapmakta, reformcu bir yol izlemekte kararlı görünüyor; özel sektörümüz destek görmesi önünün açılması halinde atılım yapmak niyetinde.

   Dolayısıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devlet yönetimi olarak Anavatan Türkiye ile iş birliği yaparak, eksiklikleri, aksaklıkları gidererek, gereken yasaları çıkararak, özel sektörün önünü açarak, ülkeyi ileriye taşıyacağınız. Yapacak çok şey var ve yapacağız”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104