Klasikleri, ne yağmur ne de fırtına durdurdu

banner37

KTKOD’un “2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası” büyük finalle tamamlandı

banner87
Klasikleri, ne yağmur  ne de fırtına durdurdu
banner90
banner99

ŞAMPİYON HALİL ERHAN-HASAN DÜMENCİ… Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği, sezonun son faaliyetini gerçekleştirerek, final yaptı. 2 gün süren final rallisinde ‘Genel Klasman’ birincisi Halil Erhan-Hasan Dümenci, ikinci Ali-Pembe Kelebek, üçüncü de İsmet-Ayşe Tufan oldu. En iyi zamanı (best time) ise SHT 1 etabında 0,071 saniyeyle yine Halil Erhan-Hasan Dümenci ekibi elde etti. Yarışa pilotlar kategorisinde lider başlayan Halil Erhan, 2019 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası ‘Pilotlar’ klasmanında da şampiyonluğa ulaştı. Co-pilotlarda ise Pembe Kelebek, 2019’un şampiyonu oldu.

   Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin (KTKOD) 2019 Royalton Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası büyük finalle sona erdi. 2 gün süren ve 4 mevsimin bir arada yaşandığı atmosferde gerçekleşen final rallisi, muhteşem doğa manzarası eşliğinde yapıldı.

   Royalton Car Trading Ltd. ana sponsorluğundaki ralli, Şirket Direktörü Acar Acabey'in merhum babası Remzi Ulubatlı anısına düzenlendi. Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu himayelerinde gerçekleşen yarışa katılan 44 araç, 165 kilometre uzunluğundaki parkuru tamamladı.

   9 etaptan oluşması planlanan ancak kötü hava şartları nedeniyle 7 özel etapla tamamlanan yarışın özel etapları sponsorların desteğiyle yapıldı, katılımcılara sponsorlar tarafından hediyeler verildi.

   Final yarışında da Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (ZAYDER) ile Oza Kahve’nin başlattığı ‘Kadın hayattır, Çocuk umuttur” projesine destek verildi.

Şampiyon Halil Erhan-Hasan Dümenci

   İki günlük yarış sonunda ‘Genel Klasman’da birinciliği 1975 model Ford Escort MK2 aracıyla Halil Erhan-Hasan Dümenci ekibi, ikinciliği 1979 model Mercedes Benz 350 SL araçlarıyla, geçen yılın şampiyonu Ali-Pembe Kelebek ekibi, üçüncülüğü de 1960 model Volkswagen Beetle klasikleriyle yarışa katılan İsmet-Ayşe Tufan ekibi kazandı. Rallinin mevcut Sabit Hız Testlerinin içerisindeki en iyi zamanı (best time) ise SHT 1 etabında 0,071 saniye ile Halil Erhan-Hasan Dümenci elde etti.

   Şampiyona puan durumuna göre, yarışa pilotlar kategorisinde lider başlayan Halil Erhan, 2019 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası ‘Pilotlar’ klasmanında da şampiyonluğa ulaştı.

   Co-pilotlarda ise Pembe Kelebek, 2019’un şampiyonu oldu.

   Genel Klasman ve diğer klasmanlarda dereceye girenlere ödülleri, Başbakanlık ve Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, KTKOD Başkan Burçin Aliusta, yönetim kurulu üyeleri, Royalton Grup Direktörlerinden Cem Ulubatlı, Azure Beach Bay & Restoran Direktörlerinden Hüseyin Erol, ZAYDER Başkanı Rabia Özcömert ile Oza Kahve Direktörü Umut Oza tarafından takdim edildi.

165 kilometrelik, 6 saatlik parkur

   Final yarışı 26 ve 27 Ekim’de gerçekleştirildi. Cumartesi günü Lefkoşa Eziç önünde toplanan klasik severler, 2019 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonu’nun 11’inci ve son faaliyeti için yola çıktı.

   Kat sayı olarak en fazla puan veren yarış olma özelliğini taşıyan rallinin startını Başbakanlık ve Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan ile KTKOD Başkanı Burçin Aliusta yaptı.

   Toplam 165 kilometre uzunluğundaki, 6 saatlik parkur iki günde tamamlandı.

   İlk etabın geçildiği cumartesi günkü yarışta, ekipler 3.5 saat süren, 90 kilometrelik parkuru tamamlayarak Kaplıca Otel’e ulaştı. Klasik severler, muhteşem doğa manzarasına sahip Dikmen, Taşkent, Değirmenlik, Başpınar, Alevkayası, Esentepe, Tatlısu ve Kaplıca’dan geçerek, 5 özel etabı bitirdi.

   Yarışın ilk gününün birincisi Halil Erhan-Hasan Dümenci ekibi oldu.

   Ekipler, gece Kaplıca Otel’de konakladı ve muhteşem bir ortamda gece geç saatlere kadar, şampiyonluk kutlamasını aratmayacak bir eğlencede güzel vakit geçirerek, yarışın yorgunluğunu attı.

   Yarışın ikinci günü olan pazar ise, ekipler 2.5 saatlik, 75 kilometre uzunluğundaki parkuru tamamlayıp, Yenierenköy’de bulunan Azure Beach Bay & Restoran’da final yaptı. Kötü hava koşulları nedeniyle final günü yapılması planlanan 4 özel etabın 2’si iptal edildi. Sonbahar ve kışın bir arada yaşandığı yarış gününde, tüm zorluklara rağmen klasik severler, Balalan Sahil Şeridi, Esenköy, Yeşilköy, Adaçay, Derince, Avtepe, Kuruova, Kaleburnu ve Sipahi köylerinden geçerek etabı tamamladı. Kötü hava koşulları etap iptal ettirdi ama keyifler hiç bozulmadı. Yaşar Köroğlu’nun sunumuyla Azure Beach Bay & Restoran’da düzenlenen ödül töreninde ise, şampiyonlar ödüllerine kavuştu.

Karaokçu’dan Aliusta’ya plaket

   KTKOD, iki yıldır etkinliklerini Başbakanlık ve Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu himayesinde gerçekleştiriyor. “Yollarda değil, pistte hız yap” sloganıyla çocukların ve gençlerin, spor faaliyetlerine özendirilerek, kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasını amaçlayan iki kurum, bu işbirliği çerçevesinde birçok çocuk ve gencin klasik camiasının bir parçası olmasını sağladı.

   Başbakanlık ve Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, uyuşturucuyla mücadele ve farkındalık çalışmalarına büyük destek veren ve birçok büyük organizasyonlara imza atmayı başaran KTKOD Başkanı Burçin Aliusta’ya plaket verdi.

   Karaokçu, “Müthiş bir birliktelik yakaladık. Güzel çalışmalar yaptık. Umarım gelecek sezon da işbirliğimiz sürecektir” diyerek, Aliusta’ya destekleri için teşekkür etti.

Aliusta: Unutulmaz anılarla sezonu tamamladık

   KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, 2019 yılı sezon faaliyetlerini final yarışıyla tamamladıklarını belirterek hedeflenen 11 faaliyeti unutulmaz anılarla gerçekleştirdiklerini söyledi.

   Başkanlığındaki yönetim kurulunun iki yıllık görev süresinin de dolduğunu ifade eden Aliusta, 11 faaliyeti birbirinden değerli kılan klasik severlere teşekkür etti. Her yarış için canla başla çalıştıklarını ifade eden Aliusta, ‘en’ zorlu, ‘en’ kapsamlı ve ‘en’ uzun final yarışını adeta iki günde 4 mevsimi yaşayarak, sorunsuz ve başarılı şekilde tamamlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

   Aliusta, “Biz hep biriz. Aileyiz. Birlikte üzülüp, birlikte seviniriz” diyerek final yarışında kötü hava koşulları nedeniyle yaşanan aksiliklere rağmen herkesin etapları tamamlamak, finali muhteşem kılmak için mücadele ettiğini belirtti. Aliusta, emeklerinin karşılığını klasik severlerin yüzünde gördükleri mutlulukla aldıklarının altını çizdi.    

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75