Koalisyonu kim kuracak?

banner37

Başbakan Erhürman, HP’nin hükümetten çekilmesiyle bozulan 4’lü koalisyonun istifasını Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sundu. Akıncı, hükümeti kurabilecek bir milletvekiline pazartesi görev verecek

banner87
Koalisyonu kim kuracak?
banner90
banner8

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP) ortaklığında kurulan “KKTC’nin ilk 4’lü koalisyon hükümeti”, Başbakan Tufan Erhürman’ın dün hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunmasıyla sona erdi.

Koalisyon hükümetinde bir süredir konuşulan sıkıntılar ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın oğlunun yönetici olduğu Rauf Denktaş Üniversitesi’ne “usulsüz şekilde” arazi kiraladığı yönündeki iddialar sonucunda Serdar Denktaş, bakanlıktan istifasını açıklarken, Halkın Partisi “sineye çekemeyeceğiz olaylar var” diyerek hükümetten çekildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman’ın istifasını sunduğu görüşmede yaptığı açıklamada, hükümetin istifasını almasının ardından gecikmeden yeni görevlendirmeyi hafta içi yapacağını söyledi.
   Akıncı, hafta sonu partilere kendi içerlerinde görüşme ve değerlendirmeler yapabilmesi için fırsat tanıyacağını ve pazartesi partilerle tek tek görüşerek hükümeti kurabileceğine inandığı bir milletvekiline görevi vereceğini kaydetti.
 

Akıncı: Her yaşanan geleceğe dersler çıkaran örnek oluşturur

Başbakan Tufan Erhürman, hükümetin sona erdiğini ve vakit kaybetmeden istifayı Cumhurbaşkanı’na arz ettiğini belirterek, görevi süresince birlikte eşgüdüm içinde çalıştığı Cumhurbaşkanı’na teşekkür etti.
   Cumhurbaşkanı Akıncı da yeni hükümet kurulana dek Erhürman ve hükümetin görevine devam etmesi için görev yazısını Erhürman'a verdi.
   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, istifa mektubunu almasının ardından yaptığı konuşmada, Hükümet ile diyalog içinde iyi bir dönem geçirdiklerini söyledi.
   Akıncı, hükümetin ciddi sıkıntılar içinde görev yaptığını, ilk kez 4’lü bir hükümetin denendiğini bu sürede ciddi çabalar uğraşlar verildiğini ifade ederek, "Koalisyonlar her zaman zordur. Ama her yaşanan geleceğe dersler çıkaran örnek oluşturur. Bu koalisyon da daha iyi, güzel işler çıkarmak için önemli bir örnek olacak. Toplum bundan yararlansın. Hizmetlerinize teşekkür ederim ve yaşamınızda başarılar dilerim" ifadelerini kullandı.
   Akıncı, yeni hükümet oluşana dek Erhürman ve hükümetin görev başında olması için gereken yazıyı da verdi ve meclise de bildirim yapacağını söyledi.
   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni hükümet görevlendirmesi için de birkaç gün siyasi partilere istişare için zaman vereceğini belirterek, "Hafta başından itibaren partilerle ayrı ayrı temas edip hükümet kurabileceğine inandığım bir milletvekilini görevlendireceğim. Geciktirme olmayacak görevlendirme hafta içi yapılacak" dedi.
 

İhtimal 1: UBP-HP

CTP-HP-TDP-DP koalisyonunun 460 gün süren ömrünün sona ermesiyle siyasette yeni bir süreç başladı.
   İstifanın ardından gözler yeni hükümetin hangi partilerce kurulacağına çevrildi. Şimdi herkes göreve gelecek 35. hükümeti merak ediyor.

Yeni hükümet için çok fazla bir senaryo yok…

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın hükümeti kurma görevini, mecliste en fazla milletvekiline (21) sahip parti olan UBP’den, Genel Başkan Ersin Tatar’a vereceği tahmin ediliyor.

Koalisyon hükümetini siyasi görüşleri en yakın olan UBP ile HP’nin kurma ihtimali çok yüksek. Mecliste 21 vekille temsil edilen UBP, HP’nin 9 vekiliyle birleştiğinde hükümet kurmak için gerekli olan 26 yeter sayısına ulaşıyor.

Tatar, önceki gece HP’nin hükümetten çekilmesi sonrası yaptığı açıklamada HP’yle koalisyona sıcak baktığını açıklamıştı.

banner134
HP Genel Başkanı Kudret Özersay da, “erken seçim” konusundaki soru üzerine “Erken seçim şartlara bağlı olarak tabii mevcut olur. Zaten bir koalisyona girmeme yönündeki karar, eğer başka koalisyona girmeme kararları gelirse veya koalisyon görüşmeleri olur da başarısız olursa, zaten erken seçime gidilir. Biz tabii ki o seçeneği de dışlamıyoruz” dedi.

İhtimal 2: UBP-DP-YDP İhtimal 3: UBP-DP, YDP dışarıdan destek

Yeni koalisyon için ikinci olasılık, UBP-DP-YDP…

UBP 21 vekil, DP 3 vekil ve YDP 2 vekille, hükümeti kurmak için 26 yeter sayısına ulaşıyor.

Üç partinin de böyle bir koalisyona nasıl baktığı henüz bilinmiyor. Ancak, YDP Başkanı Erhan Arıklı, UBP ile HP’nin hükümet kuramaması durumunda UBP-DP koalisyonunda dışarıdan destek verebileceğini açıkladı.

Zor ama belki: UBP-CTP

Kıbrıs Türk siyasetinin iki büyük partisi CTP ile UBP koalisyon hükümetiyle siyasi tarihlerinde ilk kez, Temmuz 2015’te birlikte hükümet kurdu.

Dönemin CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Soyer Kalyoncu’nun başbakanlığında kurulan koalisyon hükümetinde iki parti 10 bakanlığı eşit paylaşmıştı. Kabinede her iki partinin genel başkanı da görev almamıştı.

4 Nisan 2016’da, UBP Parti Meclisi'nin “hükümetin halka hizmet imkan ve kabiliyetini yitirdiği” gerekçesiyle aldığı koalisyon hükümetinden çekilme kararının ardından UBP'li 5 bakan dönemin Başbakanı Ömer Kalyoncu'ya istifalarını sunmuştu. Dönemin CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ise Parti Meclisi’nde alınan karar uyarınca CTP’nin yeniden görev almaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Görevlendirmeden sonra 15 gün içinde hükümet oluşturulmalı

7 Ocak 2018’deki erken genel seçiminin ardından 2 Şubat’ta kurulan ve 15 Şubat’ta güvenoyu alan 4’lü koalisyon hükümetinin istifasıyla Anayasa gereği Cumhurbaşkanı Akıncı, yeni hükümeti kurabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline görev verecek. Bu görevi alacak milletvekilinin 15 gün içinde hükümeti oluşturması, aksi halde görevi iade etmesi gerekiyor.
   Yeni hükümet kuruluncaya kadar, şimdiki hükümet görevine devam edecek.
   Yeni hükümetin kurulması halinde Cumhurbaşkanınca atanan Bakanlar Kurulu’nun listesi, tam olarak, Cumhuriyet Meclisi’ne sunulacak. Bakanlar Kurulu’nun programı, atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde, Başbakan veya bir bakan tarafından Cumhuriyet Meclisi’nde okunacak ve ardından güvenoylamasına gidilecek.
   Programın Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasından sonra iki tam gün sonra görüşmeler başlayacak ve bittikten bir tam gün sonra oylama yapılacak. Anayasa’ya göre güvenoyu alan Bakanlar Kurulu’na karşı, güven oylamasından sonra üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor.
 

CTP-HP-TDP-DP Koalisyonu
 

4 siyasi partinin ilk kez bir koalisyon oluşturmasıyla kurulan hükümet, 50 üyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 27 milletvekiline sahip.
   7 Ocak 2018 seçimlerinde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP ve DP 3’er ve YDP de 2 milletvekili çıkarmıştı.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75