Kocamın evine bağlanmasını nasıl sağlayabilirim?

banner37

SİZ SORUN PSİKOLOG AYLA KAHRAMAN YANITLASIN

Kocamın evine bağlanmasını nasıl sağlayabilirim?
banner8

Sevgili Ayla Hanım, çocukluk aşkım ile 15 sene önce evlendik. Aşkımız tam 20 yıllıktır. Birbirimizi çok severiz. Buna eminim. Pek çok olay yaşadık ama ayrılamadık.

Onun kötü alışkanlığı var. Başka kadınlar. Beni sürekli aldatıyor. Bir kadının ona yanaşmasını karşılıksız bırakmıyor. Bazı kadınlar evli erkeklere meraklıymış her halde. Benim kocam dayanamıyor ve ilişkiye giriyor. Bu defalarca oldu. Küstüm, ayrılmak istedim, evi terk ettim. Olmadı. Ben öğrendiğim anda, ilişkisini bitiriyor. Benim gitmemem için, onu affetmem için neler yapar, bilemezsiniz. Sonunda ikna olur affederim. 3-5 ay bilemediniz bir yıl her şey yolunda gider sonra tekrar başlar. Tekrar, tekrar. Bıktım usandım ama onu terk edemeyecek kadar çok severim. Birkaç defa denedim. Olmadı. Ağlayarak kavuştuk. Yeminler etti kaç defa tutamadı. Ben ne yapabilirim bilmem artık. Size de bu nedenle yazdım. Bu adamın, evine bağlanmasını nasıl sağlayabilirim?

Bana tez zamanda yanıt vermenizi dilerim.

Rumuz: YORGUNUM
 

İlişki geçmişiniz alışılmadık bir denge üstüne kurulmuş görünüyor. 20 yıllık geçmişinizde, hep başka kadınlar olmuş. İlişkiniz, arada bir iki kişilik olmuş. Yani sizin deyiminizle “normal” zamanlar, arada bir yaşanmış. Hal böyle olunca, ilişki doğanız da başka kadınların girip çıkabildiği bir zemine oturmuş.

20 yıllık geçmişinizi düşününce, eşinizin bu durumu düzeltme gayreti göstereceğini beklemek pek gerçekçi olmaz. Sizinle kurduğu ilişkide, çerçeveyi belirlemiş ve siz de kabul etmişsiniz. Geçirdiğiniz 20 yıl bunu gösteriyor. Üzülmeler, ağlamalar, ayrılmayı düşünmeler yaşadınız. Bunların ardından, eşiniz hayalinizdeki sevgili oldu. Sizi bir şekilde ikna etti. Sizsiz olamayacağını anladığı, sizin de onsuz olamayacağınızı hatırladığınız ve balayı tadında günler geçirdiğiniz dönemleri gözden geçirirseniz; bu mutlu dönemlerin hep başka kadından sonraya denk düştüğünü göreceksiniz.

banner134

Anlatmak istediğim, ne yazık ki, başka kadınlar ilişkinizin stepnesi olmuş gibi görünüyor.

Bu sözcükleri yazdığım için üzgünüm. Dışarıdan ve içeriden ilişkiye bakıldığında, ortak noktalar bunlar.

Ancak, buna dur denilebilir mi?

Elbette.

Fakat bana sorduğunuz soru, bu sorunun çözümü için gereken soru değildir. Kocanızı eve nasıl bağlayabileceğiniz, takip etmeniz gereken doğru yol değildir. İlişki dengeleriniz, bu sorunun doğru cevabını geçersiz kılıyor ne yazık.

Eve bağlamak ne demek?

Kocanız iktidarsızlık hastalığına yakalansa bile, alıştığı yaşamı devam ettirmeye çalışacak gibi görünüyor.

Sormanızı beklediğim soru şudur: Ben neden bu ilişkiyi yaşıyorum?

Lütfen kendinizi sevgi dediğimiz kavrama yüklediğiniz bütün yanlışlardan kurtararak analiz edin. Bu hayatı neden yaşıyorsunuz?

Bildiğim bir şey varsa, doğru sevme biçiminde, köle efendi ilişkisi yoktur. Peki bu bağımlılık niye?

Hak ettiğiniz ilişki bu mu?

Kocanızın hangi psikolojik, duygusal sorunlardan dolayı bunları yaşadığını düşünmeyi bir tarafa bırakalım. Bu onun sorunudur. Şarkıda dediği gibi, “çok kadın hiç kadındır”. Bu, eşinizin sorunudur ve kendisi çözmelidir. Süreçte, elbette ona destek verebilirsiniz. İsterseniz. Ancak, onun sorunundan kaynaklanan durumu hayat biçiminiz haline getirmişsiniz. Mesele bu.

Bunu neden yapıyorsunuz?

Çok sevmekten demeyin.

Sevginin içinde eşitlik vardır, koruma vardır, nefse hakimiyet vardır, onur vardır. Böyle bir adamı neden sevdiğinizi sorgulayın. Amorti tarzındaki balayı günleri için mi? Arada bir size kendinizi değerli hissettirdiği için mi?

Kendinizi ve bu hayata dayanma nedenlerinizi gözden geçirip bana yazın. Odak alana kendinizi koyarak düşünün. Önemli olan siz olun yani.

İşte o zaman bu sorunu nasıl çözeceğimizi konuşacağız.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75