banner6

Kocas: Kıbrıs sorunu işgal ve istila sorunu

banner37

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, Kıbrıs sorununun işgal ve istila sorunu olduğunu ve Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün garantiler sisteminin sona erdirilmesini içermesi gerektiğini söyledi.

Kocas: Kıbrıs sorunu işgal ve istila sorunu
banner151 banner143

Kocas cuma günü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile yaptığı görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun işgal ve istila sorunu olduğunu ifade etti.

Kocas, adadan tüm Türk askerlerin ayrılmasının Kıbrıs sorununun çözümünün bir parçası olması gerektiğine işaret ederek, Türkiye’nin ordusunun bir bölümünün Kıbrıs’ta kalmasını istediğini, önceleri bunun Kıbrıslı Türklerin korunması için olduğunu savunurken son zamanlarda içtenlikle jeostratejik nedenlerden olduğunu söylediğini ifade etti.

Kocas, Ankara’nın aynı zamanda, Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün adadaki Türkiyelilerin çıkarlarını korumasını talep ettiğini ve bunların adada Avrupa vatandaşı gibi dolaşmalarını istediğini söyledi.

Kocas, şahsen Kıbrıs sorunu için arka planda yaptığı çalışmalar için vicdanının rahat olduğunu ifade ederek, “ilk kez Kıbrıs müzakerelerinin gündemini değiştirmeyi başardık” dedi.

Bakan, “ilk kez olarak bir müzakereye çok hazır bir şekilde katıldık” dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2017, 12:06
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104