Kocas: Toplumlar eşit haklara sahip olacak

banner37

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, Ada’daki halkların haklarının garanti altına alınması için federal bir sistem üzerinde çalışıldığını hatırlatarak, “her iki halkın da eşit haklara sahip olacağını” söyledi.

Kocas: Toplumlar eşit haklara sahip olacak
banner99

Alman Haber Ajansı dpa’ya konuşan Kotzias, “Kıbrıslı Türklerin siyasi açıdan tamamen eşit haklara sahip olacağını” belirterek bütün önemli konularda “veto haklarının” olacağını kaydetti.

Milliyet'te yer alan habere göre en yüksek mahkemenin de, her iki halkın dörder temsilcisinden oluşacağını söyleyen Kotzias, “bu eşitlik, normal bir devletten çok daha fazla” dedi.

Kıbrıslı Türklerin kendi eyaletlerinde yaşayacağını ve güvenliklerini kendilerinin sağlayacağını belirten Kocas, “Federal bir polisin” de olacağını, bu polis gücünün yarısını Kıbrıslı Türklerin, diğer yarısını da Kıbrıslı Rumların oluşturacağını söyledi.

"Türk ordusu Kıbrıs'tan çekilmeli"

Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, Kıbrıs’taki sorunun Türk askerinin varlığı olduğunu iddia ederek Türk ordusunun Kıbrıs’tan çekilmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.

banner134
“Kıbrıs sorununun çözülmesini istediklerini” vurgulayan Kocas şunları söyledi: "Sorun nedir? Sorun Ada’nın kuzeyinin Türk ordusu tarafından işgal edilmesidir. Kıbrıslı Türklere ve Kıbrıslı Rumlara mümkün olan en üst düzeyde güvenlik oluşturacak bir çözüm bulmamız gerekiyor. Kıbrıs, egemen, Avrupa Birliği (AB) ve BM’nin üyesi bir devlet olmalı. Yani; Türk ordusu Ada’yı terk etmeli. Türkiye’nin müdahale hakkının olmaması gerekiyor. Garantör güçler sistemi de kaldırılmalı.”

"Rusya da Baltık ülkeleri için müdahale hakkı isteyebilir"

“Türkiye garantör güç olma hakkında ısrar ederse ne olacak” şeklindeki soruyu ise Kocas şöyle yanıtladı:

“Garantör güçler ile akılsızca davranılmış olunur. Örneğin Rusya da gelip, Baltık ülkelerindeki Rusça konuşan halklar için müdahale hakkı istiyorum diyebilir. Böylelikle Pandora'nın kutusu açılır. Bunun yanı sıra egemenliğe sahip bir Kıbrıs'a ihtiyacımız var. Aksi takdirde, Türkiye garantörlük hakları sayesinde AB'ye ilişkin konularda da söz hakkına sahip olabilir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75