Kokudan ve sinekten evlerde durulmuyor

banner37

Doğancı’da, evlerin yanı başında bulunan mandıradan etrafa yayılan kötü koku, sinek ile toz toprak, köy sakinlerini canından bezdirdi. Mandıra sahibi ise “bana yer versinler mandırayı taşıyayım” diyor

Kokudan ve sinekten  evlerde durulmuyor
banner90
banner8

Güren TİLKİ

   Ülkemizdeki birçok köyde, mandıraların çoğu yerleşim alanlarının dışına çıkarıldı ancak Doğancı köyünde, 8 yıldır devam eden bu sorun bir türlü çözüme kavuşturulamadı.

   Evlerin yanı başında bulunan mandıradan etrafa yayılan pis koku, köy sakinlerini canından bezdirdi.

   Doğancı sakini Hasan Alpun, evine 20 metre uzaklıkta olan mandıradan yayılan kokunun dayanılmaz olduğunu, sineklerin her yeri sardığını ve mandıra yolundan çıkan toz toprağın evlerin içine dolduğunu söyledi.

   Mandıra sahibi Ömer Urfalı ise “Bana yer göstersinler, mandıramı ve altyapımı yapsınlar taşınırım, benim bunları yapacak olanağım yok” dedi.

   Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, bölgede bu ve benzeri sorunların yaşandığını, bu noktada İçişleri Bakanlığı’na iş düştüğünü, insanların yaşam alanındaki mandıraların taşınması için, hayvancıya yer gösterip altyapı oluşturmaları gerektiğini belirtti.

   Lefke Kaymakamı Sadi Güneş de, Doğancı’daki mandıraların taşınması için çalışmaların başlatıldığını, fakat seçim yasaklarından dolayı askıya alındığını söyleyerek, bu sorunu çözeceklerini kaydetti.

Alpun: Köyümüzde yaşayamaz duruma geldik

banner134
   Köy sakini Hasan Alpun, 1970 yılından bu yana yaşadığı Doğancı köyünde 8 yıldır süren mandıra sorunundan dolayı artık evlerinde yaşayamaz duruma geldiklerini vurguladı.

   Bu sorunu ilgili kurum ve kuruluşlara bildirdiklerini ve çözüm talep ettiklerini anlatan Alpun, çalmadık kapı bırakmadıklarını ama soruna çare bulanın olmadığını aktardı.

   Alpun, çocuklarının alerjik hastalığı olduğuna dikkat çekerek, evinin yanı başında bulunan mandıraya gitmek için evin yanından geçen yolun çeşitli araçlarca kullanıldığını ifade ederek, bu nedenle çıkan tozun ve toprağın da rahatsızlık verici olduğunu anlattı.

Urfalı: Yer gösterip, mandıramı yapsınlar taşınırım

   Mandıra sahibi Ömer Urfalı da, yıllardır köyde hayvancılık ile uğraştığını ve geçimini de hayvancılık yaparak sağladığını belirterek, yetkililerin kendisine yer göstermesi, mandırasını ve altyapısını yapması halinde mandırasını taşıyabileceğini kaydetti.

   Başka yer bulup, yeniden mandıra ve altyapı yapacak durumunun olmadığını anlatan Urfalı, kazandığı süt parası ile yem parasını bile karşılayamadığına vurgu yaptı.


Kaya: İçişleri Bakanlığı’nın yer

gösterip, altyapı oluşturması şart


   Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölgede bu ve buna benzer bazı sorunlar yaşandığına dikkat çekerek, bu durum gibi olaylar karşısında ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını fakat İçişleri Bakanlığı’nın bu gibi sorunlar için vatandaşlara yer gösterip, bu konuda çalışmalar yapması gerektiğini belirtti.

   Kaya, Taşpınar ve Doğancı köyü arasında mandıra için kullanılabilecek yerlerin olduğunu söyleyerek, yerleşim yerlerine yakın mandıraların buralara taşınabileceğini, fakat İçişleri Bakanlığı’nın bu yerlere önce altyapı yapması gerektiğini, böylelikle sorunun çözülebileceğini kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75