Kolejlere giriş sınavları değiştirilecek

banner37

Milli Eğitim Bakanı Özyiğit, yılda iki aşamalı olarak yapılan kolejlere giriş sınavlarının doğru bir sistem olmadığını belirterek, daha eşitlikçi, adil ve şeffaf bir sistemin oluşturulması için çalışma başlattıklarını açıkladı

Kolejlere giriş sınavları değiştirilecek
banner87

Mustafa ÖZYAĞCI

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, yılda iki aşamalı olarak yapılan kolejlere giriş sınav sisteminin doğru bir sistem olmadığını belirterek, sistemin değiştirilmesi için bakanlık olarak çalışma başlattıklarını ve seçimlerden hemen sonra çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

Yarışmacı sınav sistemine sıcak bakmadıklarını ve karşı olduklarını belirten Bakan Özyiğit, Türkiye’deki hali hazırdaki ÖSYM sistemi gibi benzeri bir kuruluşun kazandırılması kararlılığında olduklarını kaydetti.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Elcil de, kolejlere girişte uygulanan sınav sisteminin 43 yıldır süregelen ve kalıcı bir çözüm üretilmeyen bir sorun olarak karşımız durmaya devam ettiğine işaret ederek, öğrencilerin birbirleriyle yarıştırılmasının doğru bir eğitim sistemi olmadığına dikkat çekti.

“Yarışmacı sisteme biz de karşıyız”

Yarışmacı sınav sistemine sıcak bakmadıklarını ve karşı olduklarını belirten Milli Eğim Bakanı Cemal Gürsel Özyiğit, yılda iki aşamalı olarak yapılan kolejlere giriş sınavlarının doğru bir sistem olmadığını, bu sınav sisteminin yerine daha eşitlikçi, adil ve şeffaf bir sistemin oluşturulması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Okullarda belirlenen kontenjanlar sayısı doğrultusunda sınavlar yapıldığını ve çocukların bir şekilde sıraya yerleştirildiğini anlatan Özyiğit, bu yapılan sınavın eşitlikçi ve adil bir sınav olmadığını belirtti.

Bilindiği gibi, özellikle belli sınavlara hazırlanan öğrencilerin lise eğitimleri sırasında alacağı eğitimin yetmediğini ifade eden Bakan Özyiğit, öğrencilerin başarı yakalamaları için, yeni dönemde tüm paydaşlarla oturup farklı bir eğitim sisteminin oluşturulması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Özyiğit, “Geçmiş dönemlerde kolejlere giriş sınavı ilkokulun sonunda kaldırıldı, ancak ortaokulun sonunda yönlendirme sınavlarıyla çocuklar alınmaya çalışıldı ve bu durumda bazı sınavlarda büyük sorunlar yaşandı. Bu nedenle hükümetler değişti, onlar da hiçbir kurgu ve ön hazırlık yapmadan acelece yaz tatilinde çocuklar sınavlara alındı ve böylece kolejlerin orta bölümü açılmış oldu. Bizi esas ilgilendiren dünyanın başvurduğu standart seviye tespit sınavlarıdır. Yani çocuklarımız yeri geldiğinde objektif kriterler içeren ölçme ve değerlendirme sistemleriyle karşılaşmalıdırlar. Okul öncesinden başlayarak öğrencilerin her aşamada bilgi ve yetenekleri tespit edilerek bu doğrultuda çalışmalar yapılacak” dedi.

“ÖSYM gibi bir kuruluşun oluşturulması için çalışıyoruz”

Türkiye’deki hali hazırdaki ÖSYM sistemi gibi benzeri bir kuruluşun ülkemize kazandırılması kararlılığında olduklarını kaydeden Bakan Özyiğit, seçimlerin ardından yaz aylarında Türkiye’deki yetkililerle birlikte bu sistemin oluşturulması için çalışmalar başlatacaklarını söyledi.

Özyiğit, bu sistemle birlikte, objektif kriterler içeren ölçme ve değerlendirmelerle ilkokuldan başlayarak üniversiteye kadar öğrencilerin ilgi ve yetenekleri, başarı düzeyleri ölçülerek yönlendirileceğini kaydetti.

Özyiğit, bunun içerisinde sadece kolejlerin değil, yerel üniversite öğrencilerinin de bu belirlenecek kriterler doğrultusunda yönlendirilmesinin sağlanacağını söyledi.

Son olarak, başarıyı ölçen ve sıralama olmayan belli bir kriter doğrultusunda yönlendirmenin yapılacağını ifade eden Özyiğit, kontenjanlar konusunda da çalışma yaptıklarını, bu sorunun çözümünün okullardaki kapasitelerin artırılmasıyla ancak aşılabileceğini kaydetti.

“Hem aileler hem de çocuklar psikolojik baskı altına alınıyor”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Elcil de, kolejlere girişte uygulanan sınav sisteminin 43 yıldır süregelen ve kalıcı bir çözüm üretilmeyen bir sorun olarak karşımız durmaya devam ettiğine işaret ederek, öğrencilerin birbirleriyle yarıştırılmasının doğru bir eğitim sistemi olmadığına dikkat çekti.

Elcil, bu yarışmacı sınav sistemin gerçekten eğitimi dinamitleyen, yok eden ve merkezi “rant” sağlayan bir sistem haline getirilen bir konu olduğunu söyledi.

Bu yarışmacı sınav sisteminin sadece kolejlere girişte değil, aynı zamanda üniversitelere giriş sınavlarında da yapıldığını vurgulayan Elcil, bu sınav sisteminin üç boyutuyla eğitimi bozduğunu ve sınavların araç olması gerekirken, amaç durumuna getirildiğini belirtti.

Bu sınav sistemleri hem çocukları hem de aileleri psikolojik baskı altına aldığına değinen Elcil, bu baskılar sonucunda ailenin kötü etkilendiği ve ekonomik olarak zor durumda bırakıldığını söyledi.

Bu tür olumsuzluk yaratan sınavlardan dolayı çocukların çocukluklarını yaşayamadığını anlatan Elcil, gerçek anlamda kişilik gelişimini kazanamayan çocukların, arkadaşlarıyla yarıştırılmaları sonucunda kıskançlaştırıldığını, ruhsal anlamda ise karakter bozuklukların ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade etti.

“Eğitim sistemiyle ilgili devlet politikası olması gerekir”

Elcil, yapılan sınavın yıllık toplam rant boyutunun 60 milyon TL olduğunu kaydederek, bu paranın üç-beş dershane ve bir grup öğretmenin cebine girdiğini söyledi.

Geçmiş hükümetlerdeki eğitim bakanlarının bu sınav sistemin yanlış olduğu söylemelerine rağmen hiçbir icraat yapmadıklarına vurgu yapan Elcil, şimdiki bakanın konuya hassasiyetle baktığını ve sistemin yanlış olduğu konusunda kendilerine görüş belirttiğini kaydetti.

Elcil son olarak, kolej düzeyinde sınavların CTP döneminde iki kez kaldırıldığını anımsatarak, eğitim sistemiyle ilgili devletin bir politikası olması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER