banner6

Koltuğa oturamadılar, ceviz macunu yiyip kaçtılar

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, süt fiyatlarının belirlenmemesine ve arpaya yapılan zamma tepki koymak amacıyla Süt Endüstrisi Kurumu (SÜTEK) binasında eylem düzenledi.

Koltuğa oturamadılar, ceviz macunu yiyip kaçtılar
banner150 banner151 banner143

SÜTEK önünde basın açıklaması yapan hayvancılar daha sonra SÜTEK Yönetim Kurulu odasına girerek sembolik olarak yönetimi ele geçirmek ve buradan basına görüntü vermek isteyince, polis engeliyle karşılaştı.

Polisin engellemesi sonrası dışarıya çıkan eylemciler, basın mensuplarına ve eyleme katılanlara ceviz macunu dağıtarak eylemi sonlandırdılar.

Naimoğulları: 7-8 bin ton arpa 2 tüccara peşkeş çekildi

SÜTEK önünde basın açıklaması yapan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, 20 Mayıs’tan bu yana taleplerini dile getirdiklerini, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Denktaş, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve hükümet yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını süt fiyatının iyileştirilmesi ve arpanın fiyatının artırılmamasını talep ettiklerini söyledi.

Bu görüşmelerden 2 gün sonra hükümetin arpa fiyatına zam yaptığını ve bunun girdileri yükselterek üretimi daha da zor duruma getirdiğini ifade eden Naimoğulları, TÜK’ün elindeki 7-8 bin tonluk arpanın da 2 tüccara peşkeş çekildiğini ve bu tüccarların 550 bin TL’yi 24 saatte cebine koyduğunu iddia etti.

Naimoğulları, üreticinin 65 kuruşluk arpayı, 74 kuruşa almaya başladığına işaret ederek, hükümeti üreticiye “kazık atmakla” suçladı.

Hayvancının çok büyük bir beklentisinin olmadığını, sadece verdiği sütün karşılığında yemini alabilecek duruma gelmesinin yeteceğini kaydeden Naimoğulları, yapılan görüşmelerde hayvancıların beklediği fiyata gelinmediğini, imalatçıların “sütü almam” dediğini, Bakanlığın da sürece katkı yapmayarak “aranızda anlaşın” dediğini söyledi.

“Bu kurumları devralmaya hazırız”

Naimoğulları, bu kurumları devralıp yönetmeye hazır olduklarını, bedavaya süt üretmeyeceklerini, süt üretiminin yüzde 17 düşüşte olduğunu ve bir ay sonra kimsenin içmek için süt bulamayacağını savundu.

Üreticilerin bu fiyattan süt üretemeyeceğini belirten Naimoğulları, “SÜTEK yönetim kurulunda anlaşsınlar” dediğini belirttiği hükümeti istifaya çağırdı.

Ülkede koyun-keçi sütünün azlığından bahsedildiğini ve bunun da fiyatlarının ortaya konmasını istediklerini anımsatan Naimoğulları, hükümetin yine fiyatın yarısını verdiğini belirtti.

Bugünden sonra kurumların yönetimini devralacaklarını savunan Başkan Naimoğulları, “Karşı çıkarlarsa zorla atıp, artık kendi sütümüzü kendimiz pazarlayacağız… Sözlerini tutamıyorlarsa gözümüzde hiçbir değerleri yoktur.  Kaale almıyoruz. Bugüne kadar ürettik, bundan sonra yöneteceğiz” ifadelerini kullandı.

“SÜTEK’i bundan sonra hayvancı idare edecektir” diyen Naimoğulları, 5 tüccarın 50 bin kişinin geleceğini elinden aldığını savundu.

Koltuklara oturmak istediler ama…

Başkan Naimoğulları ve eylemciler konuşmanın ardından SÜTEK binasına girip sembolik olarak yönetim koltuklarına oturmak istese de polis engeli nedeniyle bunu gerçekleştiremedi.

Yaşanan tartışmaların ardından polis tarafından dışarıya çıkarılan hayvancılar yine kendi getirdikleri ceviz macunlarını basına ve eylemcilere dağıtarak eylemi sonlandırdılar.

Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları, bir kadın eylemciyi ve etrafında 7 kişiyi daha “başkan ve yönetim kurulu” olarak koltuğa oturtup basına bu şekilde sembolik bir görüntü vermek istediklerini fakat polisin buna dahi izin vermediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 13:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110