Komite dava açtı

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Ltd.’in, taksitleri devam eden kredilerin faiz oranlarını artırması mahkemelik oldu. Kooperatif üyesi öğretmenlerin kurduğu Kredi Faizleri Mücadele Komitesi, mahkemeye başvurdu

Komite dava açtı
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Ltd. üyeleri, geçmişte alınıp, taksitleri ödenmeye devam edilen kredilerin faiz oranlarının artırılmasına karşı hukuksal mücadele başlattı.

Kredi Faizleri Mücadele Komitesi ismiyle bir komite kuran Kıbrıs Öğretmenler Kooperatifi Ltd. üyeleri ayrıca, yine faiz oranlarının artması ve bu konuda önlem alınmaması nedeniyle kooperatif yönetim kurulunu istifaya çağırdı.

Kredi Faizleri Mücadele Komitesi temsilcileri Güven Varoğlu ve Mustafa Özhür, KIBRIS Gazetesi’ni ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay ile görüştü.

Temsilciler, taksitleri devam eden kredilerin faiz oranlarının artırılmasının kooperatifçilikle bağdaşmadığını söyledi ve kooperatiflerin amacının, bu gibi durumlarda üyesini korumak olduğunu anlattı.

 

“Kooperatif, güçsüzü destekleme amacıyla kuruldu”

Komite temsilcileri, ülkede yaşanan ekonomik krizle boğuşulan bu günlerde, bankaların fırsatçılık zihniyeti ile kredi faizlerine uyguladıkları astronomik artışların, insanlarda ekonomik yıkıma sebebiyet verdiğini söyledi ve şöyle konuştu:

“Biz öğretmenlerimizin, güçsüzü destekleme ve dayanışma amaçlı 60 yıl önce büyük bir fedakarlıkla kurduğu Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Ltd.’in şu andaki yönetim kurulunun da ticari bir banka anlayışı ile faizleri yüzde yüze yakın bir oranda artırması, tüccar zihniyeti banka kervanına katıldığının bir göstergesi olmuştur.

Öğretmenler kooperatifine üye öğretmenlerin oluşturduğu “Kredi Faizleri Mücadele Komitesi” olarak bizler, bu süreçte, kooperatif yönetim kurulu ile toplantı gerçekleştirerek, konuyu masaya yatırdık. Ne yazık ki toplantı boyunca “ben yaparım olur mantığı” ile hareket eden bir Öğretmenler Kooperatifi Yönetim Kurulu ile karşı karşıya kalmamız, bizlerin hukuksal mücadeleye başvurmamızı doğurmuştur. Yaptığımız tüm girişimlere rağmen, kooperatif yönetim kurulunun, kooperatifin sahibi olan öğretmenlerinin mağduriyeti konusunda herhangi bir açılım sergilememesi, kabullenilebilir bir durum değildir”.

 

“Vurdumduymaz davranıyorlar”

banner134
Temsilciler, kooperatif yönetim kurulunu, ekonomik krizi, damarlarına kadar hisseden ve çocuklarının eğitimi ve geleceği için borçlanarak yaşamını idame ettirmek zorunda kalan üyelerine karşı vurdumduymaz davranmak ve üyesinin görüş ve önerilerini dikkate almamakla suçladı.

Gelinen noktada da haklarını hukuksal mücadele yoluyla aramak için konuyu mahkemeye taşıma kararı aldıklarını ifade eden temsilciler, “kredi borcu olan üyesine sormadan ve herhangi bir bilgilendirme yapmadan faiz oranlarını yükseltmek, kooperatifçilik ruhuna aykırıdır” dedi.

 

“Sorularımıza yanıt verilmiyor”

Komite üyeleri ayrıca yönetim kurulu üyelerine sordukları soruların neredeyse hepsinin yanıtsız bırakıldığını belirtti ve cevap alamadıkları bu soruları şöyle sıraladı:

“Son 4 yılın vergi rakamlarına göre birçok ticari bankadan daha yüksek karlılık açıklayan kooperatifimizin, eski kredi borçlarına da hiçbir bilgilendirme yapmadan, yeni faiz artırımı uygulama kararı almasının sebebi nedir?

Öğretmenin öz varlığı olan bir kooperatifin aylık ve yıllık bilançoları üyelerle neden paylaşılmamakta ısrar edilmektedir?

Lefkoşa Çağlayan bölgesinde (sendika ve kooperatif binasının yanında) apar topar -öğretmenin bir an evvel bu projenin durdurulması yönünde görüşü olmasına rağmen- 1 milyon sterline mal olacağı söylenen inşaatın tam ekonomik kriz içerisindeyken başlatılmasının altında yatan gerçek sebep nedir?

İnsanımızın geçimini sürdürebilmesi için zor günlerden geçtiği bu yıllarda, kooperatif yönetim kurulu başkanının, kooperatife ait lüks bir aracı uzun bir süreden beridir kendi özel arabası gibi kullandığı doğru mudur?

Kooperatif merkez çatısı altında “iç murakıp” olarak görev yapan personelin, görevinin dondurulduğu iddiaları doğru mudur?

Kooperatifte yüksek mevduatı olan öğretmen dışı kişilere yüksek faiz verebilmek için mi eski borçlulara ucu açık bir şekilde faiz artırılmıştır?

Kooperatifi tarafından korunmayan ve borç batağına saplanan bir üyenin, sendikal ve toplumsal mücadeleye katkısının ne olabileceği hesaplandı mı?  Her zaman vurguladığımız “kooperatifimiz ekonomik, sendikamız siyasi mücadele aracımızdır” söylemi unutuldu mu?”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75