banner6

'Komiteler yarından itibaren görüşmeye başlıyor'

banner37

Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Demokrat Parti ve Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanları hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde CTP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

'Komiteler yarından itibaren görüşmeye başlıyor'
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI / CANLI

13:09 - “Yarından itibaren komiteler görüşmeye başlayacak”

Parti Genel Başkanları arasındaki görüşme az önce sona erdi. Görüşme sonrası ortak açıklama yapan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman bugün itibariyle 4’lü koalisyon için resmi görüşmelere başladıklarını bildirerek, yarın sabahtan itibaren 4 partinin genel sekreterlerinin başkanlık edeceği komitelerin görüşmeye başlayacağını kaydetti.

Erhürman, iyi niyetle çalışmaları sürdürdüklerini de kaydederek, iyi niyetle, bir an önce 4’lü koalisyon kurulması için çalışmalara başlayacaklarını belirtti.

Basın mensuplarının Cumhurbaşkanı’nın yapacağı görevlendirme ile ilgili sorusu üzerine Erhürman, “Cumhurbaşkanı’nın partilerle yapacağı görüşme kendi takdirindedir. Sayın Akıncı bizi ne zaman görüşmeye çağırırsa o zaman gideceğiz. Başkanlar resmi görüşmelerin başlatılması ve iyi niyetle sonuç alınması için çalışma yapılmasına karar verdi. Ayrıntılar üzerinde görüşmeler devam edecek. Biz de aramızdaki görüşmelere devam edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

“Çabanın sonuca ulaşması için çaba sarf edeceğiz”

Bu arada DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, toplantı çıkışında yaptığı kısa açıklamada, iyi niyetli bir çaba içinde olduklarını ve bu çabanın sonuca ulaşması için çaba sarf edeceklerini kaydetti.  

12:07 - 4 partinin ilk resmi görüşmesi başladı!

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün yaklaşık yarım saat önce Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya hükümetin istifasını vermesinin ardından CTP, HP, DP ve TDP Genel Başkanları ilk kez resmi olarak bir araya geldi. Hükümet görüşmeleri çerçevesinde bir araya gelen başkanların toplantısının uzun sürmesi bekleniyor.

Özyiğit: Görüşme sonrası açıklama yapılacak

TDP Genel Başkanı CTP Genel Merkezi’nin girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kapsamlı açıklamanın görüşme sonrası yapılacağını kaydetti.

Özersay: Hayırlı bir iş için geldik

HP Genel Başkanı Kudret Özersay ise yaptığı kısa açıklamada, topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmek için geldiklerini, hayırlı bir iş için geldiklerini kaydetti.

Denktaş: Yorum yok

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, basın mensuplarının Hüseyin Özgürgün’ün dünkü “sivil darbe” ifadesiyle ilgili soruya “yorum yok” yanıtını vererek, 4’lü koalisyonla ilgili soruya ise “daha konuşmadık ki” dedi.

Erhürman: Toplantı sonunda ortak açıklama yaparız

Görüşme parti başkanlarının basına görüntü almasının ardından başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, sürecin bugün başladığını ifade ederek, görüşmenin hayırlı olmasını ve toplantı sonunda ortak bir açıklama yapılacağını kaydetti.

Özgürgün: 4 partili hükümet sivil darbe

Öte yandan UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, dün yaptığı açıklamada 4 partili bir hükümet kurulmasının seçim sonuçları dikkate alınınca doğru olmadığını ifade ederek, bunu ‘sivil darbe’ olarak nitelemişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 13:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104