Komitelerde nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi çalışıyoruz

banner37

Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Avrupa Komisyonu’nun, taklidinin engellenmesi amacıyla hellimi, sadece Kıbrıs’ta üretilebilecek korumalı ürün olarak tescil etmesinin ardından atılan adımlar hakkında bilgi verdi

Komitelerde nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi çalışıyoruz
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

DETAYLI ÇALIŞMALAR YAPILIYOR… Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, AB Koordinasyon Kurulu ile birlikte hellim tescilinin gidişatını takip ettiklerini söyledi ve çıkan karar ile tüzüklerin incelendiğini ifade etti. Deveci, PDO’ya, yani hellim tesciline uygun ürün çalışması yapılacağı için onların takip edildiğini kaydetti ve “Bu çerçevede küçükbaş hayvan sayısını ve sütünü artırabilmemiz için neler yapmamız gerekir diye çalışıyoruz” dedi. Emirali Deveci ayrıca, süt miktarını artırıp, pazarlayamamamız durumda da sıkıntılar ortaya çıkacağını söyledi

Avrupa Komisyonu’nun, taklidinin engellenmesi amacıyla hellimi, sadece Kıbrıs’ta üretilebilecek korumalı ürün olarak tescil edip, ayrıca hellimin kuzeyden ihracını Yeşil Hat Tüzüğü altında mümkün kılacak düzenlemeyi de onaylamasının ardından yeni bir süreç başladı.

Bu doğrultuda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin ve üretici temsilcilerinin de yer aldığı komiteler oluşturuldu.

Komitelerde, hellimin tescili konusunda alınan karar ile çıkan tüzükler, ülkedeki küçükbaş hayvan sütünün artırılması için ne gibi adımlar atılması gerektiği masaya yatırılıyor.

 Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Tarım Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, AB Koordinasyon Kurulu ile birlikte hellim tescilinin gidişatını takip ettiklerini söyledi ve çıkan kararlar ile tüzüklerin incelendiğini ifade etti.

Deveci, PDO’ya, yani hellim tesciline uygun ürün çalışması yapılacağı için onların takip edildiğini kaydetti ve “Bu çerçevede küçükbaş hayvan sayısını ve sütünü artırabilmemiz için neler yapmamız gerekir diye çalışıyoruz” dedi.

banner134
“Eş zamanlı çalışmalar yapıyoruz”

Emirali Deveci, aynı zamanda hellim tescilinin ülkeye sağlayacağı faydaları ve yapılabilecek ihracatları da takip ettiklerini belirtti ve şöyle konuştu:

“Bununla, eş zamanlı hayvan sayımızı ve süt miktarımızı artırmayı hedefliyoruz. Çünkü süt miktarımızı artırır ve pazarlayamazsak bu da bizim için sıkıntılı bir durum oluşturur. Üreticimizi zarara uğratır. Bunların planlamasını yapıyoruz.

Komitelerimiz çalışıyor. Ayrıca hellim tescili konusunda hellimde aranacak küçükbaş hayvan sütü oranı yüzde kaçtan başlayacak, bu süreç ne zamana kadar devam edecek şeklindeki konuları da takip ediyoruz.

Bununla beraber yem konusu ve küçükbaş hayvan getirilmesi konusunda da nasıl bir yol haritası izleyeceğimizi çalışıyoruz. Bunu öğrenmeye çalışıyoruz ki planlarımızı ona göre senkronize edebilelim”.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75