banner6

Komitelerin durumu eylülde netleşecek

banner37

İki toplumlu teknik komitelerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde Türk tarafına bir bilgi gelmedi ancak yaz tatilinden dolayı toplantılar yapılmıyor.

Komitelerin durumu eylülde netleşecek
banner99

Emine DAVUT YİTMEN

İki toplumu teknik komitelerin çalışmalarındaki aksaklıklar sürerken, Türk tarafına çalışmaların durdurulması yönünde resmi bir yazı iletilemedi.

banner134

Komitelerin toplantıları yaz tatilinden dolayı yapılamıyor. Eylül ayı ortasından sonra durumun daha çok netlik kazanması bekleniyor.

BM iyi niyet misyonu komitelere çalışmalarında yardımcı oluyordu. Ancak BM iyi niyet misyonunun ileriki dönemde kapasitesinin azaltıp azaltılmayacağı ve çalışmaların bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceği tam olarak bilinmiyor.

Bazı çalışmalarda sıkıntılar sürüyor

Çevre, Sağlık, Kriz Yönetimi, Ekonomik ve Ticari Konular, Suç ve Suça İlişkin Konular, İnsani Konular ve Kültürel Miras Yayıncılık ve İletişim –Frekans, Kültür, Geçiş Kapıları, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Eğitim olmak üzere toplam 12 teknik komite bulunuyor.

Tüm komitelerin gündeminde her iki tarafın günlük hayatını kolaylaştıracak çalışmalara yer verilmesine rağmen, bunların bir kısmı siyasi engeller nedeniyle ilerleyemiyor. Adanın her iki yanında cep telefonlarında iletişimin sağlanması amacıyla yürütülen çalışmalarda, yeni geçiş kapılarının açılmasında ve daha birçok konunun sonlandırılmasında yaşanan sıkıntılar halen devam ediyor.

Teknik komitelerin faaliyetlerinin dondurulduğu bildirilmişti

Güney Kıbrıs basınında, Rum Başkanlık Sarayı’ndan teknik komitelerin Rum eşbaşkanlarına gönderilen elektronik postada, çalışmaları dondurma veya sonlandırma mesajı verildiği haberi yer almıştı.

Haber üzerine Rum Hükümet Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopoulos, hükümetin böyle bir emir vermediğini açıklamıştı. Papadopulos, Kıbrıslı Rum müzakerecinin tüm Teknik Komite sorumlularına gönderdiği mesajda, yeni inisiyatifler bulunması durumunda, çeşitli siyasi sebeplerden dolayı öncelikle kendisine danışılmasını istediğini belirtmişti.

Kültürel Miras Komitesi’nin Rum temsilcisi Andrulla Vasiliu ise Saray’dan gelen ilk direktifin, çalışmaları devam etmekte olanlar hariç, komiteler arasında yeni görüşme yapılmaması yönünde olduğunu doğrulamış ve yaz tatili sonrasında Kıbrıslı Türk dengi ile temasa geçebileceğini söylemişti.

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Papadopulos’un açıklamasıyla ilgili olarak “Hükümet, Teknik Komite Başkanlarına gönderdiği elektronik postadan da ortaya çıktığı üzere, Teknik Komitelerin işleyişlerinin dondurulması için talimat verdi” yorumunda bulunmuştu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2017, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104