Komplikasyon riski yüksek

banner37

Sağlık eski Bakanı ve Kadın Doğum Uzmanı Dr. Faiz Sucuoğlu, istenmeyen hamileliklerin sonlandırılmasındaki yasal sınırın 10 haftadan 14 haftaya çıkarılmak istenmesine karşı:

banner87
Komplikasyon riski yüksek
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi içerisinde yer alan istenmeyen hamileliklerin sonlandırılmasındaki yasal sınırın 10 haftadan 14 haftaya çıkarılması maddesi konusundaki tartışmalar devam ediyor.

Aynı zamanda kadın doğum uzmanı da olan Sağlık eski Bakanı, Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili Dr. Faiz Sucuoğlu, Ceza Değişiklik Yasa Önerisi içerisinde yer alan istenmeyen hamileliklerin sonlandırılmasındaki yasal sınırın 10 haftadan 14 haftaya çıkarılması maddesini değerlendirdi.

Sucuoğlu, 10 haftadan sonra yapılacak kürtajların hem anne için hayati tehlike arz ettiğini hem de daha sonra istenen bir gebelik olduğunda düşük yapma riski oluşturacağını anlattı.

Sucuoğlu, sadece ırza geçme, bebekte anomali, annenin hayati tehlikesi gibi durumlarda bilimsel bir komite kararıyla 10 haftanın üzerinde hamile olan kişilerin kürtaj olabilmesi gerektiğini ve bu kürtaj işleminin de hastanelerde yapılması gerektiğini söyledi.

 

“Bizim bu öneride karşı olduğumuz kürtaj konusu”

Sucuoğlu kürtaj sınırının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılmasının Ceza (Değişiklik) Yasası Önerisi içerisinde yer alan bir madde olduğunu belirtti ve diğer değişikliğin de insan kaçakçılığı ve insan ticareti ile ilgili olduğunu anlattı.

İnsan kaçakçılığı ve insan ticareti ile ilgili değişikliğe karşı olmadıklarını kaydeden Sucuoğlu, karşı olduklarının kürtaj kısmı olduğunu söyledi.

Sucuoğlu, ayrıca Sağlık Bakanı’nın “bu konuda henüz net bir karar alınmamışken yapılan isyanı doğru bulmuyorum” yönündeki açıklamasına da atıfta bulunarak, bu konuda çalışılmış ve hakkında ivedilik kararı alınmış bir yasa önerisi bulunduğunu ifade etti.

Faiz Sucuoğlu, Başbakan ve Sağlık Bakanı ile yaptıkları görüşmelerde sakıncalarını anlattıklarını ve o zaman da “komiteden ivedilikle geçer, sakıncaları komitede değerlendirilir” yönünde bir görüşün ortaya çıktığını söyledi.

 

“10 haftaya kadar komplikasyon riski çok düşük”

Sucuoğlu, asıl karşı çıktıkları noktanın kürtaj sınırının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılması ve bunun bir yasal çerçeveye oturtulmaya çalışılması olduğunu belirtti.

İlk 10 haftada gebelik mahsulünün kan pıhtısı olduğunu söyleyen Sucuoğlu, bu haftalar arasında da yine gebelik mahsulünün kan pıhtısı olması nedeniyle komplikasyon oluşması riskinin düşük olduğunu ifade etti.

Sucuoğlu, “10 haftaya kadar çok düşük komplikasyon riski oranıyla çalışılıyor” dedi.

 

“10 haftadan sonra minyatür insan şeklini alır”

Sucuoğlu, ilk 10 haftadan sonra anne karnındaki bebeğin omuriliğinin, kafatasının belirginleşmeye başladığını ve 12 haftadan sonra da bir minyatür insan yani fetüs oluştuğunu ifade etti.

Bunun rahmin içerisinden alınmasının ise bazı sağlık sıkıntılarına neden olabileceğini belirten Sucuoğlu, “10 haftadan sonra plasenta da yavaş yavaş ortaya çıkar, kordon ortaya çıkar ve anneye kordonla bağlı bir canlı olur. Yani anneye bağlı bir canlıdır. Vücudu oluşmuş, kalbi oluşmuş, kemik yapısı oluşmuş bir canlıdır” dedi.

 

“Riski daha yüksek”

Faiz Sucuoğlu, 10’uncu haftada yapılacak olan bir kürtajın, anne karnındaki fetüsün kemik yapısı da oluşmaya başlaması nedeniyle anne adına komplikasyon riski daha yüksek bir girişim olacağını anlattı.

Sucuoğlu, “genellikle bu gibi kürtajlar vakumla yapılıyor. Ancak vakum bunu sonlandıramaz yani ememez. Bu nedenle daha ileri işlemler yapılması gerekir. Bunu da yapabilmek için özellikle ilk hamileliklerde anne rahmi kapalı ve çok dar olduğu için bunu genişletmek gerekiyor. Yani genişletilip, aletlerle içeri girilmesi ve mahsulün aletlerle boşaltılması gerekiyor. Anneye ileriki safhada rahim ağzı yetmezliği de dahil olmak üzere yani rahim ağzındaki suni genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan yetmezlik ve istenen bir hamilelikte rahim ağzının çocuğu tutmaması gibi sağlık sorunları ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

Sucuoğlu, 10 haftadan sonra yapılan kürtajın daha tehlikeli ve komplikasyon riski daha yüksek müdahaleler olduğunu ifade etti.

Faiz Sucuoğlu, 12 haftanın bile hiç bir kadın doğumcunun tercih etmediği bir kürtaj olayı olduğunu kaydetti ve şu anda konuşulanın 12 değil 14 hafta olduğunu vurguladı.

 

“14 hafta suistimalle çok açık”

Sucuoğlu, 14 hafta, 15 hafta ve 17 haftayı ayırt etmenin de çok zor olduğunu ifade etti ve suistimale çok açık olduğunu belirtti.

Kötü niyetli ellerde 17 haftalık bir bebeğin 14 haftalık denilebilerek alınabileceğini söyleyen Sucuoğlu, bütün bunların göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

 

“Kolay bir işlem değil”

banner134
Sucuoğlu, kanlanması düzgün olan anne rahminin içinden plasenta yani eşle bağlı canlı bir bebeğin alınmasının yani anneden koparılmasının kolay olmadığını ifade etti.

Faiz Sucuoğlu, bunun zorluğunun ise jel koyup ya da hap koyup suni sancı başlatılması ve bunun ardından rahim ağzının açılıp, normal doğum gibi kadının doğurması yani bebeği düşürmesi olduğunu söyledi.

Ancak her zaman çocuğun düşmediğini ve bazı durumlarda içerde kaldığını belirten Sucuoğlu, mecburen mini sezaryen yapmak zorunda kalındığını anlattı.

Sucuoğlu bu nedenle 10 haftadan sonra yapılacak kürtajların anne sağlığı için de çok tehlikeli olduğunun altını çizdi.

 

“Her ülkede tartılma konusu”

Faiz Sucuoğlu, kürtaj konusunda Avrupa Birliği’nde dahi homojen bir yapı olmadığını söyledi ve “yaklaşık bir 10 gün öncesine kadar İrlanda’da kürtaj tamamen yasaktı, fakat AB Uyum Yasaları çerçevesinde İrlanda hükümetine kürtajın serbest bırakılması şartı getirdi. Referanduma sunuldu ve yüzde 63 evet çıktı. Orada da çok ciddi kavgalar var” dedi.

Katolik ve Ortodoks ülkelerde de kürtajın ciddi bir tartışma nedeni olduğundan söz eden Sucuoğlu, bu konunun Finlandiya’da bile tartışma konusu olduğunu söyledi.

 

“AB ülkeleri bile yıllar sonra yasa değişiyor”

Bu konunun artısının, eksisinin ortaya konulması gerektiğini söyleyen Sucuoğlu, “kadın kendi bedeninden sorumludur ve kendi bedeni ile ilgili kararı kendisi verir” düşüncesi ile böyle bir hareket yapılmasının doğruluğunun tartışılacağını belirtti.

Sucuoğlu, ayrıca her ülkenin kendi iç dinamikleri yani değer yargıları olan bir ülke olduğunu ifade etti ve KKTC’nin Avrupa Birliği’nden farklı bir ülke olduğunu kaydetti.

“Bizim inançlarımız, bizim değer yargılarımız Avrupa Birliği’nden farklıdır. Biz Avrupa Birliği’ne üye olmadan neden önde koşturalım. Avrupa Birliği’ndeki ülkeler bile yeni yeni bu konuda yasal değişikliğe gidiyor” dedi.

 

“Özel durumlarda komite kararı ile hastanede yapılabilir”

Irza geçme, hastalık, annenin hayati tehlikeye girmesi gibi benzer durumlarda bir kurul kararıyla 10 haftanın üzerinde hamile olan kişilerin kürtaj olabileceğinden söz eden Sucuoğlu, bu konudaki kararı işin uzmanlarından oluşan bir kurulun vermesi gerektiğini anlattı.

Faiz Sucuoğlu, bu gibi konularda da şu anda karar veren bir komite olduğunu ve bu komitenin gerekirse psikiyatrist, cerrah gibi farklı uzmanlık alanlarından kişilerle genişletilerek, özel durumlardaki kararları verebileceğini ifade etti.

Sucuoğlu, bunun kişiye endekslenmemesi gerektiğini söyledi ve bu kişilerin eğitimli olabileceği gibi çok cahil de olabileceğini belirtti.

Bu gibi kürtajların ise hastane şartlarında yapılması gerektiğinden söz eden Sucuoğlu, yaşanan bir komplikasyonda hastane şartlarında daha kolay müdahale edilebileceğini söyledi.

 

“80 milyonun arka bahçesi oluruz”

Sucuoğlu, Türkiye’de de kürtaj sınırının 10 hafta olduğunu söyledi ve kürtaj sınırının 14 haftaya çıkması durumunda KKTC’nin 80 milyonun arka bahçesi olacağını kaydetti.

Turizm şirketlerinin kürtaj için Türkiye’den birilerini getireceğini hatta bunun 14 hafta ile de sınırlı kalmayacağını ifade eden Sucuoğlu, bu yol açılırsa ne yazık ki tüp bebekte yaşanan sorunların bunda da yaşanacağını anlattı.

 

“Biz ret oyu vereceğiz”

Sucuoğlu, Ceza (değişiklik) Yasası Önerisi’nin bu şekilde genel kurula gelmesi durumunda kesinlikle UBP olarak ret oyu vereceklerini ifade etti ve yapılması gerekenin hamilelik 10 haftanın üstüyse bilimsel bir komitenin vereceği karar doğrultusunda hastanelerde yapılması yönünde olduğunu yineledi.

Faiz Sucuoğlu, “anomali bebekleri de doğurtun, tecavüzden oluşan hamilelikleri de sonlandırmayın” düşüncesinde olmadıklarını vurguladı.

Ancak bu gibi kürtajların yapılması için bilimsel bir kurul kararı olması gerektiğini söyleyen Sucuoğlu,

bu kürtajların da hastanelerde yapılması gerektiğini ifade etti.

 

“AB’de yapılan her şeyi yapmak zorunda değiliz”

Sucuoğlu, Avrupa Birliği’nde yapılan her şeyi yapmak zorunda olmadığımızı belirtti ve ülkede o kadar sorun varken önceliğin bu konuya verilmesine de anlam veremediğini söyledi.

Faiz Sucuoğlu, “bugüne kadar onların yaptığı hangi doğruyu yaptık ki şu anda bunu konuşuyoruz. Bizim enerjimizi ekonomik sorunlarımıza vermemiz gerekiyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75