Komşuları cezaevi ayırdı

banner37

Uyuşturucu suçundan tutuklu bulunan ve ülkemizde yasal statüsü olmayan zanlı Z.U. hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken; Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanma şansı bulunan zanlı T.S.K. ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı

Komşuları cezaevi ayırdı
banner90
banner99

Ahmet VAMIK


Girne’de uyuşturucu alışverişi yapan komşuları cezaevi ayırdı. Uyuşturucu kullanımı ve tasarrufu suçlarından tutuklu bulunan zanlılar T.S.K. ile Z.U., tutukluluk sürelerinin dolmasının ardından dün Girne Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarıldı.

Ülkemizde yasal statüsü bulunmayan zanlı Z.U. teminat maksatları bakımından hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilirken, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanma şansı bulunan zanlı T.S.K. ise ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.

Uyuşturucu madde etkisi altında kendinden geçerek balkondan düşen zanlı T.S.K., tasarrufunda ele geçirilen uyuşturucu maddeyi komşusu Z.U.’dan aldığını itiraf edince, 2 zanlı da tutuklanmıştı.

Mahkemede söz alan zanlı Z.U. uyuşturucu satıcısı olmadığını öne sürerek, “Ben uyuşturucu içiyordum arkadaşım T.S.K.’da içtiğimi gördü ve o da denemek istedi. Beraber içtik” diyerek kendisini savundu. “Ailem bu konularda çok katıdır. Eğer hapse girersem ailem beni reddeder” diyen zanlı, cezaevine gitmek istemediğini dile getirdi.

 

Uyuşturucuyu içince balkondan düşmüştü


Girne’de 25 Haziran günü kalmakta olduğu ikametgahın balkonundan beton zemine düşerek hafif yaralanan zanlı T.S.K.’nin uyuşturucu madde etkisi altında olduğunun anlaşılması üzerine, olay yerine giden narkotik ekibi tarafından zanlının evinde yapılan armada 1 gram ağırlında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde ele geçirildi.
Polise gönüllü ifade veren zanlı T.S.K. tasarrufunda ele geçirilen söz konusu uyuşturucu maddeyi 100 TL karşılığında komşusu Z.U.’dan satın aldığını itiraf etmişti.
T.S.K.’nın itirafı üzerine zanlı Z.U.’nun ikametgahında arama yapan narkotik ekibi, zanlının tasarrufunda 5 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde, 2 adet içerisinde sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan sarma sigara ve zanlının Lefkoşa’daki ikametgahında yapılan aramada ise 4 adet içerisinde sentetik cannabinoid türü uyuşturucu olduğuna inanılan sarma sigara izmariti bulunarak emare alındı.

Yeniden suç işlemesin diye cezaevine gönderildi

banner134
 

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen teminat duruşmasında Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Ali Çavuş’u tanık olarak dinletti.
Zanlı Z.U.’nun “Sentetik Cannabinoid Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Verme ve Tasarruf” suçlarından methaldar olduğunu belirten polis memuru Ali Çavuş, meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirtti. Pakistan uyruklu zanlı Z.U.’nun ülkemizde yasal statüsü bulunmadığını ve Girne’de benzer suçtan davası bulunan zanlının teminatla serbest olduğunu kaydeden Ali Çavuş, serbest kalması halinde benzer suç işleme ihtimali bulunan Z.U.’nun tutuklu yargılanmasını talep etti.
Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlının ileride görülecek davalarında hazır bulunmasını sağlamak ve aynı suçu tekrarlamasını önlemek amacıyla 2 ay süreyle, hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesi emir verdi.
 

Mahkemeye ayrı ayrı çıkarıldılar

Öte yandan uyuşturucu içtikten sonra fenalaşarak balkondan düştükten sonra tutuklanan zanlı T.S.K. da dün kendisine uyuşturucu temin eden zanlı Z.U.’dan ayrı olarak Girne Kaza Mahkemesi’nde teminat duruşmasına çıkarıldı.
Tasarrufunda 1 gram ağırlığında sentetik cannabinoid türü kanunsuz uyuşturucu madde ele geçirilen zanlı ileride yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.
“Sentetik Cannabinoid Türü Kanunsuz Uyuşturucu Madde Alma ve Tasarrufu” suçlarından methaldar olan zanlı T.S.K aleyhine yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirten polis memuru Ali Çavuş, zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlının yurt dışına çıkışının yasaklanıp, tüm kimlik ve seyahat belgelerine el konulması, en yakın polis karakoluna haftada 2 kez ispat-ı vücut yapması, KKTC vatandaşı 1 kişinin lehinde 20 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması, 50 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve 2 bin TL’lik nakdi teminat karşılığında yargılanıncaya kadar serbest kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75