banner6

Konteynırı getiren TIR’ın şoförü serbest bırakıldı

banner37

Konteynırı getiren TIR’ın  şoförü serbest bırakıldı
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’ndeki oto yedek parça satışı yapan işyerine getirilen eşyalar arasında ele geçirilen 5 buçuk kilo Hintkeneviriyle ilgili soruşturma sürerken, İngiltere’den KKTC’ye getirilen eşyaların yüklü olduğu konteynırı taşıyan TIR’ın şoförünün suçla bağının olmadığı belirlendi ve yaklaşık 10 günlük tutukluluğun ardından salıverildi. ‘Tampon’ adı verilen operasyon çerçevesinde tutuklanan diğer üç zanlı ise dün yeniden mahkemeye çıkarıldı ve tutukluluk süreleri 4 gün daha uzatıldı.

   S.S., H.Y. ve H.K. isimli üç zanlı dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde ek tutukluluk duruşmasına çıkarıldı.

   Ceza Davaları Yargıcı Mine Gündüz Serden’in huzurunda görüşülen ek tutukluluk duruşmasında, Savcı İlhan Damdelen’in tanığı olarak yeminli şahadet veren polis çavuşu Hasan Selvili, 17 Mayıs’ta saat 17.00’de, Gazimağusa’da meydana ‘Kanunsuz uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu’ suçuyla ilgili olguları aktardı.

   Hasan Selvili, Gazimağusa Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren oto yedek parça satışı yapılan bir iş yerinde, konteynırdaki yedek parçalar içerisinde bulunan karton kutu içerisinde gümrük memurları tarafından yapılan kontrol sonrası aldığı bilgi doğrultusunda, meselenin araştırma ve soruşturmasına başladığını kaydetti.

   Selvili, ekibiyle konu işyerinde yaptığı aramada, siyah naylonla bantlı, 40’a 60 ebadında, üzerinde yedek parça olduğu yazısı bulunan karton kutu içerisinde, vakumlu 12 adet şeffaf naylon poşette toplam 5 kilo 500 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi tespit edip emare zapt ettiğini söyledi.

   Detaylı aramada, konteynırın orta kısmında, bantlanmış siyah renk çöp naylonu içerisinde, üzerinde Hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı bulunan bir adet hassas terazi, 1 adet vakumlama makinesi ve 1 adet vakumlamada kullanılan kullanılmamış şeffaf renk naylon poşet rulosunu bulduğuna vurgu yapan tanık polis çavuşu, aynı gün iş yeri çalışanı S.S. ve H.Y. ile söz konusu işyerinde yetkilendirilmiş olduğu öğrenilen ve olay yerinden konu madde tespiti yapıldıktan sonra polisler gelmeden ayrılan H.K.’yi tespit edip mahkeme emri gereği tutuklandığını anlattı.

   Soruşturma maksatlı tutukladığı TIR şoförü olan A.G.Y.’nin olayla bağlantısı olmadığını tespit edip adı edileni serbest bıraktığını kaydeden tanık çavuş, meseleyle ilgili kimliği tespit edilen aranan bir şahsın bulunduğunu dile getirdi.

   Tanık çavuş, zapt ettiği emareleri ve muhafazasında kullanılan materyalleri, emare zapt ettiği güvenlik kamera kaydı, zanlılara ait cep telefonlarının halen uzmanlar tarafından incelendiğini kaydetti ve çıkacak sonucun tahkikatına yön vereceğini belirtti.

   Çavuş, tahkikatını salimen neticelendirebilmek için zanlılar aleyhine ek tutukluluk süresi talep etti.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, talebi uygun ve adil bularak zanlıların tutukluluk süresini 4 gün daha uzattı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104