banner6

Kontrollü et ithalatı kaçakçılığı önleyecek

banner37

Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, ülkemizdeki et fiyatlarındaki artışın önüne geçilebilmesi için hak edişe göre ithalat izni verilmesini önerdi

Kontrollü et ithalatı  kaçakçılığı önleyecek
banner8

Erol KANLIADA

Et kaçakçılığının önüne kontrollü kesim yapanlara ithal izni verilmesiyle geçilebileceği önerisinde bulunan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, böylelikle tüketicinin hem yerli hayvan eti hem de ithal ete ulaşmasının yolunun açılmasıyla ithalatçıların yerli hayvan kesimiyle hayvan yetiştiricilerinin de mağdur olmayacağını kaydetti.

Ülkenin et ihtiyacıyla ilgili konuşan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, et ihtiyacının 2007 yılında “süt fazlalığı nedeniyle 500,000 TL prim verilerek, 12 aylıktan büyük canlı dişi hayvanların kesimiyle ortaya çıktığını dile getirerek et kaçakçılığını oluşan bu açığa bağladı.

Ülkemizdeki hayvan azlığına da değinen Akbıçak yetkili kişiler hayvan varlığı, et tüketimi açısından iyi olduğu kanısındaki açıklamalarına “bu gerçekleri yansıtmıyor” diye ifade etti.

KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor’ın KIBRIS TV’de yayınlanan Ayrıntı programında konuşan Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, etle ilgili gündemdeki sorunların aşılması için ilk etapta ithal ete izin verilmesi ardından da verimli damızlık hayvanların ülkeye getirilmesini önerdi.

Akbıçak; “özellikle küçükbaş hayvancılıkta, Rum tarafında hellimin tescili gündeme geldiği zaman ciddi yatırımlar ve devlet teşvikleri verilerek ülkedeki küçükbaş hayvan sayısını arttırdılar. Bizde ise ciddi azalmalar söz konusu var. Bu bizim iç ürünümüz olan hellimin tescili için de tehlikeler yaratacaktır” dedi.

Türkiye’nin bugün dış ülkelerden et verimliliğini ve fazlalığını sağlamak için, gebe düveler getirmesini dile getiren Akbıçak “bunu bizim de yapmamız gerekiyor” dedi.

“Hayvan yetiştiricileri başka mesleğe kayıyorlar”

Hayvancılık mesleğini yapanların hayvanlarının kaptığı hastalık sonucu telef olması ve telef olan hayvanların yerine yeni hayvanların getirilmediği için bir sürü hayvan yetiştiricisinin mesleğinden vazgeçip başka mesleklere yöneldiğinin altını çizen Akbıçak, bu durumla ilgili hiçbir politika üretilmemesine tepki gösterdi.

“Türkiye’de köylerinden göç eden insanlara devlet teşvik olarak 300 baş küçük hayvan ve maaş vererek onları köylerine döndürüp üretimin artırıldığı örneğini veren Akbıçak, bunu ülkemiz insanı için neden yapılmadığını sorgulayarak,  “üretim ağını genişletelim yoksa hep tüketerek hiçbir yere varamayız” dedi.

Şu anda ülkemizdeki et sektörünü; “perakendeci kasaplar, oteller, restoranlar, askeri birlikler, ileri işleme tesisleri” diye ayırabileceğimizi belirten Akbıçak “ perakende sektörünün içinde marketlerin” de bulunduğunu belirtti.

Et fiyatları ne kadar?

banner134

Etin özellikleri ve fiyatıyla ilgili konuşan Akbıçak, bütün halinde satılan etin ve parçalara ayrılan “şişlik, ciğer vs.” etlerin fiyatlarının değişebileceğine dikkat çekti. Kuzu etinin kilosunun 52 TL olduğunu söyleyen Akbıçak, “parçalanan kuzu etinin but’unu 60 liraya, pirzolasını 62 liraya, kaburgasını 45 liraya, gerdanını ise 50 liraya satıyoruz ve ciğerin takım olarak 90 TL değerinde” olduğunu ama tanesini 35 TL’ye sattıklarını belirtti.

“Rum tarafıyla ciddi bir rekabetimiz olduğu için minimum seviyelerde fiyat belirliyoruz” diyen Akbıçak “Dana eti olarak ise 37 TL’den 50 TL’ye kadar değişen fiyatlar vardır” dedi.

Akbıçak, “Genellikle otellerin tercih ettiği özellikli etler olan bonfile, biftek gibilerinde kesimlerin az olmasından dolayı bu etlerin ciddi bir şekilde açıklığı söz konusudur” dedi. Bu tür etlerde ciddi bir açık bulunduğunu belirten Akbıçak, “bu etlerin kaçak olarak ülkeye geldiğini” söyledi

“Et ithali kontrollü şekilde serbest bırakılabilir”

İthal et alımı hakkında konuşan Akbıçak; “geçici olarak, hayvancımızı da üzmeden kontrollü ve kesim yapan firmalara yüzde 50 oranında izin verilebilir, diğer etleri da biz tezgâhlarımıza koyup vatandaşa sunma amacı içindeyiz” dedi. “Daha önce 2009-2010 yıllarında halkımıza Avrupa’dan kaliteli ve ucuz et sağlamıştık” diyen Akbıçak, hayvan üreticilerinin bu olaya soğuk bakması hakkında endişelerinin yersiz olduğunu açıkladı.

Akbıçak, “2009-2010 zamanlarında kaçak etin yerine ithal et gelmiş, başarılı olmuş ve et kaçakçılığı da azalmıştı” dedi.

“Ülkede kaçak et olduğu apaçık ortada”

Ülkemiz nüfusu, turistler, asker ve öğrencilerin sayısının göz önünde bulundurulduğunda kesilmesi gereken hayvan sayısının yarıya yakın bir sayıda kesiminin yapılmasının piyasadaki etin yarıya yakınının kaçak olduğu anlamına geldiği görüşlerine vurgu yapan Akbıçak, bu durumun piyasada genel bir güvensizlik yarattığını ve müşterilerin et alırken endişeli olduklarını ifade etti.

Müşterilerin çoğunun “umarım siz de bunu yapmıyorsunuz” diyerek kendilerine bu soruyu sorduğunu ve sürekli olarak bazı müşterilerin veteriner kesim raporlarını görmek istediğini belirten Akbıçak, “halkı bunun için de kesinlikle yadırgamıyorum” dedi.

Tüketici kendini güvenceye nasıl alabilir ve nasıl güvenebilir sorusuna, “devletin göstereceği politikanın buna etkili olacağını” belirterek, “kontrollü ithalat açılacaktır. Üretici hiçbir endişe duymaması gerekir. Çünkü kendi etleri de satılacak, bu sırada Avrupa’dan sağlıklı şekilde gelen ithal et tüketiciye fiyat olarak da avantajlı sunulacak ve özellikle kaçak etin önüne de geçilirse tüketici güvenmeye başlayacak” dedi.

“Birlikten kuvvet doğacak”

“Kasapçılık sektörünün son zamanlarda yaşadığı sıkıntılar var olduğunu” söyleyen Akbıçak “kendimizi ifade edebilmek için, kendi hayvanlarımızı toplu olarak almak, maliyetlerimizi düşürmek vs. kooperatif sayesinde yapmak istiyoruz” dedi. “Şu anda ortaklarımızı toplamaya çalışıyoruz en büyük amacım ise marketçiler birliğini de bunun içine katmak” diyen Akbıçak “inşallah bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104