“Konut sahipliliği yasalara uygun izinlerle olmalı”

banner37

Girne’de site yapımı için 75 dönümlük ormanlık alanın katledilmesi yönelik KIBRIS’ın dün manşetten “Doğa katliamı” başlığıyla yayımladığı haber, büyük ses getirdi. KIBRIS’a konuşan Başbakan Saner, konuyu hassasiyetle değerlendirdiklerini belirterek “Arazinin orman alanı olarak kalması için üzerimize düşeni yapacağız” dedi

“Konut sahipliliği yasalara uygun izinlerle olmalı”
banner8

Ceren ÖZBİL

“GEREKEN NEYSE YAPILACAK”… Başbakan Ersan Saner, Beşparmak Dağları’nın eteklerindeki doğa katliamına işaret ederek Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da, hükümetin de konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu ifade ederek bölgedeki çalışmayla ilgili İçişleri Bakanı Kutu Evren ile Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Saner, halkın yararına olacak şekilde konuyu değerlendireceklerini ve gereken neyse yapacaklarını dile getirerek alanın konut yapımı için verilmesine yönelik tepkilerin haklı olduğunu belirtti.

KIBRIS’ın dün “Doğa Katliamı” başlığıyla manşetine taşıdığı Girne’de 105 konutlu site yapımı için 75 dönümlük ormanlık alanın katledilmesine yönelik haberi büyük yankı uyandırdı.

Beşparmak Dağları’nın eteklerindeki doğa katliamını görenler, çevre ve yeşil düşmanlığına tepki gösterdi.

banner134

Söz konusu alandaki çalışmalarla Başbakan Ersan Saner, KIBRIS’a konuştu.

Saner, söz konusu arazinin ‘orman alanı’ olarak kalması için hükümet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirterek, doğaya değer verilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Saner, son yaşanan orman yangınlarından sonra ormanlık alanların korunması gerektiğini daha iyi anladıklarını belirterek Beşparmak Dağları’nın eteklerindeki doğa katliamına işaret ederek “daha önce alınan bir karar” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da, hükümetin de konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu ifade eden Saner, insanların konut sahibi olmasının önemli olduğunu, ancak konut sahipliliğinin uygun yerlerde ve yasalara uygun şekilde verilecek izinlerle olması gerektiğini söyledi.
“İçişleri Bakanı ve Maliye Bakanı araştırma için görevlendirildi”

Saner, söz konusu bölgedeki tahribat ve çalışmalarla ilgili İçişleri Bakanı Kutu Evren ile Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek halkın yararına olacak şekilde konuyu değerlendireceklerini ve gereken neyse yapacaklarını dile getirdi.

Ayrıca Saner, arazinin orman alanı olarak kalması için hükümet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını belirterek, kamuoyu ve medyanın söz konusu alanın konut yapımı için verilmesine yönelik tepkisinin haklı olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88