KOOP-Süt’te ‘çek’ soruşturması

banner37

KOOP-Süt’te  ‘çek’ soruşturması
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

KOOP-SEN Başkanı Güröz, kurum müdürünün yönetim kurulu tarafından devre dışı bırakıldığını ve çeklerin müdürün imzası olmadan kesildiğini iddia etti. Kooperatif Şirketler Mukayyidi Dana da, soruşturma için müfettişleri görevlendirdiğini belirtti

“İHLALİ OLANA YAPTIRIM”… KOOP-SEN Başkanı Mehmetali Güröz, KOOP-Süt Müdürü’nün devre dışı bırakıldığını ve geçtiğimiz eylül ayından bu yana kurum müdürünün imzası olmadan yönetim kurulunun çek keserek ödeme yaptığını savundu. Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana da, konuyla ilgili müfettişlerin görevlendirildiğini soruşturma başlatıldığını ifade ederek “Bu süreçte ihlali olan kim varsa yasanın gerektirdiği yaptırımlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

Kooperatif Görevlileri Sendikası (KOOP-SEN) Başkanı Mehmetali Güröz, KOOP-Süt Yönetim Kurulu’nun kurum müdürünü devre dışı bırakarak müdürün imzası ve onayı olmadan hareket ettiğini iddia etti.

Geçtiğimiz eylül ayından bu yana müdürün imzası olmadan çek kesilerek ödeme yapıldığını savunan Güröz, bunun Fasıl 114 Kooperatif Şirketler Yasası ve Tüzüğü’ne aykırı olduğunu öne sürdü.

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana ise konuyla ilgili müfettişlerin görevlendirildiğini, olayın soruşturulduğunu ve soruşturmanın en geç 10 gün içerisinde bitmesinin hedeflendiğini belirterek, “Bu süreçte ihlali olan kim varsa yasanın gerektirdiği yaptırımlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

Güröz: Müdür devre dışı bırakıldı

Kooperatif Görevlileri Sendikası Genel Başkanı Mehmetali Güröz, KOOP-Süt müdürünün Aralık 2019’da belirlenen yeni yönetim kurulu tarafından görevden alınmaya çalışıldığını, ancak sendikanın girişimleriyle geri adım atılmasına rağmen bu karara uyulmadığını iddia etti.

Güröz, yeni yönetim kurulunun geçtiğimiz eylül ayından bu yana müdüre görevini iade etmediğini, iş yapmasını engellediğini ve tüm yetkilerini elinden aldığını ileri sürdü.

banner134
Güröz, yönetim kurulunun müdürü devre dışı bırakarak müdürün imzası ve onayı olamadan hareket ettiğini ve bunun büyük bir suç olduğunu savundu.

Müdürün yetkilerini yasadan aldığını ve yüz kızartıcı bir suç olmadan kimsenin görevden alınamayacağını belirten Güröz, “Fasıl 114 Kooperatif Şirketler Yasası ve Tüzüğü’ne göre, yönetim kurulu toplantılarını müdür belirler; ayrıca toplantı kararlarını kayda geçer ve bu kararları yönetim kuruluna imzalattırır. Yani alınan tüm kararların hayata geçirilmesini sağlar. Ancak geçtiğimiz eylül ayından itibaren alınan kararların tümünde müdürün imzası olmadığından o tarihten bu yana olan tüm kararların yasallığı da sorgulanır oldu” dedi.

“Banka çeklerinde imza yok”

Güröz, yasa gereği banka çeklerinde KOOP-Süt Müdürü’nün ‘imzasının olması’ gerektiğini, ancak eylül ayından bugüne kadar hiçbir çekin üzerinde müdürün imzasının olmadığını belirterek, bu durumun yasaya aykırı olduğunu savundu.

Daha önce yasaya aykırı olan bu durumla ilgili tüm işlemlerin durması için seslerini sözlü olarak duyurmaya çalıştıklarını kaydeden Güröz, halen herhangi bir adım atılmamasından dolayı yazılı uyarı yapma ihtiyacı duyduklarını belirtti.

Müdüre yapılan hareketin yasalara aykırı olduğunu ifade eden Güröz, “Bugüne kadar çok sabrettik, pandemi sürecinde ülkenin içinde bulunduğu kötü durumdan dolayı da eylem yapmak istemedik. Ancak artık sabrımız taştı, tepkimizi dile getireceğiz. Gerekirse ‘eylem’ veya ‘grev’ de yapacağız. Mukayyitlik ve bankanın görevini yapmasını talep ediyoruz. Bu konuyla ilgili bakanlığı da göreve çağırıyorum” dedi.

“Gayri yasal bir durum var”

Güröz, banka çeklerinin şu anda yönetim kurulu başkanı tarafından imzalandığını, ancak yasaya göre bu çeklerin müdürle birlikte imzalaması gerektiğini söyledi.

Yetkisiz kişilerin ödeme talimatı yapamayacağını belirterek, “Ortada gayri yasal bir durum var. Çekler, müdürden habersiz imzalanıyor. Artık gerekeni yapmazlarsa, biz gerekeni yapmasını biliriz” dedi.

Dana: İhlali olan kim varsa

yaptırımlarla karşı karşıya kalacak

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, KOOP-Süt Yönetim Kurulu’nun geçtiğimiz eylül ayında KOOP-Süt Genel Müdürü’nü “kurallara uymama” ve “Yönetim Kurulu’ndan habersiz adımlar atması” gerekçeleriyle görevden aldığını belirtti.

Dana, Yönetim Kurulu’nun ‘imzalanacak çeklerde’ kendilerinin de imza atmasını istediğini ve ilgili kişiyi bu nedenle görevden aldığını, ancak konuyla ilgili devam eden soruşturmanın tamamlanması nedeniyle söz konusu kişinin görevine iade edildiğini söyledi.

Yönetim Kurulu’nun daha sonra ilgili kişiye başka bir görev verdiğini ifade eden Dana, banka çekleriyle ilgili soruşturmanın da devam ettiğini dile getirdi.

Dana, ilgili kişinin geçmişte yönetimden habersiz imzaladığı kararların da soruşturulduğu belirterek, konuyla ilgili KKTC Başsavcılığı’ndan görüş istediklerine işaret etti.

Soruşturmanın yönetim kurulunun, bahse konu kişinin (müdür) haberi olmadan ortaya koyduğu çeklerle ilgili olduğunu belirten Dana, müfettişleri görevlendirdiğini soruşturmanın en geç 10 gün içerisinde bitmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Dana, şu anda net bir şey söylemenin mümkün olmadığını, soruşturmadan çıkacak sonuca göre karar üreteceklerini belirterek, “Bu süreçte ihlali olan kim varsa yasanın gerektirdiği yaptırımlarla karşı karşıya kalacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2021, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75