KOOP-SÜT'ten piyasaya keçi sütü hamlesi

banner37

Türkiye’den ithal edilerek litresi 13 TL’den satılan keçi sütü, artık KOOP-SÜT tarafından üretilerek litresi 6 TL’den satışa sunuyor

KOOP-SÜT'ten piyasaya keçi sütü hamlesi
banner87

Ali CANSU

 

Geçmiş aylara kadar Türkiye’den ithal edilip ülkemizde litresi 13 TL’ye satılan keçi sütü bugün Kıbrıs Türk halkının kendi öz kuruluşu olan KOOP-SÜT tarafından üretilmeye başlandı. KOOP-SÜT’ün ürettiği keçi sütünün bir litresi bugün marketlere 6TL’ye veriliyor.

KIBRIS’a konuşan Kooperatif Süt Fabrikası (KOOP-SÜT) Genel Müdürü Salih Yücesoylu, piyasaya yeni sundukları keçi sütüne talebin fazla olduğunu ve market raflarından erken tükendiğini kaydederek, ayda 10 ton keçi sütü satıldığını kaydetti.

Keçi sütü çalışmalarını 2015 yılından itibaren sürdürdüklerini ifade eden Yücesoylu, raflarda erken tüketilen keçi sütünde esas sıkıntının ham keçi sütünün tedarikinde sorun yaşamamak olduğuna dikkat çekti.

Yücesoylu, eskiden ülkemizde ciddi oranda keçi sütüne talep olmadığını, ancak günümüzde keçi sütünün çok kaliteli süt olduğunun anlaşılmasıyla keçi sütüne yoğun bir talep başladığını söyledi. KOOP-SÜT olarak böylesine kaliteli bir sütü insanlarımıza sunmak istedikleri için büyük çaba harcadıklarını kaydeden Yücesoylu, “İşin kuralı kaliteli keçi sütü bulmaktı. Ancak, istediğimiz kalitede keçi sütünü bulamadık. Tarım Bakanlığı’nda keçi üreticileri ile yaptığımız toplantıda, istediğimiz kalitedeki keçi sütünün sunulması halinde devletin verdiği fiyatın üzerinde fiyat vermeye hazır olduğumuzu söyledim. Aradan iki yıl geçti ve istediğimiz kalitede keçi sütüne ulaştık” dedi.

Keçi sütünün üretiminin çok farklı uygulamalar içerdiğini ve içerisine herhangi bir koyun sütü katılması halinde sütün makineye girmeden kesildiğini anlatan Yücesoylu, sütü üreticilerden kendilerine karıştırılmadan ayrı ayrı vermelerini istediklerini ve iki yılın sonunda bunu başardıklarını belirtti.

 

“Keçi sütüne talep fazla”

Ürettikleri keçi sütüne halktan büyük talep olduğunu anlatan Yücesoylu, bu kez halkın fiyattan şikayet ettiğini ifade ederek, “Türkiye’den gelip iki ay önceye kadar markette satılan litrelik sütün fiyatı 13 ile 14 TL idi. Biz keçi sütünü markete litresi 6TL’ye sunduk. Ancak, Türkiye’den pahalı aldığı sütü biz 6 TL’den verdik diye vatandaş bizi eleştirdi” dedi.

Kendileri için keçi sütüne ileriki yıllarda yapılacak yatırımların artırılmasının çok önemli olduğunu anlatan Yücesoylu, çünkü günün sonunda hellim tescilinin karşılarına çıkacağını belirtti.

Hellim tescilinin önlerinde halen duran bir dosya olduğunu ifade eden Yücesoylu, hellimde küçükbaş hayvan sütünün çok ağırlıklı olmasının şart koşulduğunu kaydetti. Ülkemizde küçükbaş hayvan üreticiliğini geliştirecek bir politika izlenmediğine de dikkat çeken Yücesoylu, “Sadece günü kurtaralım, Allah kerim yarına” politikalarının sürdürüldüğünü ve bu politikalarla hellim tescilinin de kaybedilebileceğini anlattı.

Tarım Bakanlığı ve ilgili birimleri bu konuda ciddi çalışmalara davet ettiklerini belirten Yücesoylu,“Kaliteli keçi ve koyun sütünün üretiminin artırılması gerekiyor. Desteğin ağırlıklı olarak keçi ve koyun sütüne verilmesi taraftarıyız” dedi.

 

“Günlük 500 ton süt üretimi mevcut”

Şu anda ülkede en üst noktada bir süt üretimi olduğunu anlatan Yücesoylu, KKTC genelinde günlük 500 ton bir süt üretimi olduğunu ve 120 tonunu sıfır stok ile kendilerinin çalıştığını söyledi.

Günde en az 30 bin paket süt satıldığını belirten Yücesoylu, sütün en düşük satıldığı zaman 30 bin paket, en yüksek ise 50 bin paket günlük satış yapılığını ve Dünya standartlarında eskiye göre daha iyi yerde olduklarını belirtti.

Yücesoylu, ülkedeki süt tüketiminin günden güne arttığını, bunların yanında yoğurt, ayran, hellim ve peynir gruplarının da satışının çok iyi olduğunu söyledi.

Yücesoylu, teknoloji olarak Güney Kıbrıs’a göre çok iyi konumda olduklarını ve son dört yılda fabrikaya 20 milyon TL’lik bir yatırım yaptıklarını belirterek, çünkü sektörün teknolojiyi satın alıp uygulamaması halinde piyasardan silinme tehlikesinin mevcut olduğuna dikkat çekti.

Sütün üretiminin dünyanın en pahalı teknolojisi olduğunu anlatan Yücesoylu, “Biz üretiyoruz ve kazandığımızı yatırım yapmak zorundayız” dedi.

 

“KKTC’de tek ‘TSE’ ve ‘Helal’ sertifikalı fabrikayız”

Ülkede tek “Helal” sertifikalı çalışan kurum olduklarını anlatan Yücesoylu, KOOP-SÜT’ün tüm ürünlerinin de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belgeli olduğunu söyledi.

KKTC’de hiç bir süt fabrikasının TSE belgeli ürünleri ile Helal sertifikasının olmadığını savunan Yücesoylu, bu sertifikaların ciddi mali bedelleri olduğunu da belirtti.

Arap ülkelerine yapılan ihracatta ‘Helal’ sertifikasının onlar için çok önemli olduğunu ve bu ürünleri tercih ettiklerini ifade eden Yücesoylu, diğer Müslüman ülkelerinin de bu sertifikayı talep ettiklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER