banner6

Kooperatif Yönetimi Özerk olmalı

banner37

Koop-Sen Başkanı Güröz, kooperatif yönetiminin siyasetten kopması gerektiğini ifade ederek teleplerini ortaya koydu: Kooperatif yönetimi özerk olmalı 

Kooperatif Yönetimi Özerk olmalı
banner90
banner99

KIBRIS GAZETESİ CANLI AKTARIM

Kooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen) Başkanı Mehmet Ali Güröz, Kıbrıs Tv’de yayınlanan Sabah Sabah programında Haluk Yerli’nin sorularını yanıtladı. 
   Güröz, kooperatif yönetimlerinin 1983 yılında alınan bir kararla kayyumlar tarafından yönetildiğini belirterek bunun değişmesi gerektiğini kaydetti. 
   Güröz şöyle konuştu:
   “1983 yılında o dönemin kooperatif yönetimini dönemin hükümeti görevden aldı, bir yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla. Yasaya göre Kooperatif yönetimi görevden alınırsa iki yıl boyunca burayı kayyum yönetir. İki yıl sonra ya sahiplere devredilir ya da kapatılır. Ama 1983’ten bu yana atanan kayyumlar tarafından Kooperatif Merkez Bankası yönetiliyor. Kayyumu kim atıyor kooperatif mukayyidi, mukayyidi kim atıyor, siyasiler.. Bizim talebimiz kooperatifler mukayyitliği özerk olmalı. Ombudsman, Sayıştay gibi, birileri önerir isimleri, meclis seçer. Mukayyitlik de siyasetten arındırılmalıdır diyoruz”

“213 kooperatif, 7 yöneticiyi seçmeli” 
   Kooperatif Mukayyitliği’nin yasa ile düzenlenmesi gerektiğini ifade eden Güröz, “İsimler önerilsin, Meclis seçsin. Görev süresi boyunca görev yapsın, süresi bitince gitsin, yeniden geri gelemesin. Böylelikle siyasetten emir almasın, beklentimiz budur” dedi. 
   213 kooperatifin olduğunu anlatan Güröz, “Kooperatif Merkez Bankası’nın sahibi bu kooperatiflerdir. 213 kooperatif 7 yönetici elbette bulabilir. Genel kurulu yapılsa 213 kooperatif bankanın yöneticisini seçmeli. Siyaset elini çekmelidir kooperatiften” ifadelerine yer verdi.

“Özerk bir şekilde yönetilmeli”
   Güröz, şu önemli bilgileri paylaştı: 
   “Kooperatif bankacılık sektöründe yüzde 29’una, süt ürünleri yüzde 18, gazda yüzde 12, traktör satışsında yüzde 16, zirai araç tadilatında yüzde 27,  zirai ilaç satışında yüzde 30, kimyevi gübre geçen yıl yüzde 50’yi geçen bir kooperatif ve iştirakleri. Özerk bir şekilde yönetilmiş olması gerekiyor.” 
Kooperatif Merkez Bankası’nın iştirakleriyle birlikte 2,8 milyarlık mevduatı olduğunu anlatan Güröz, “Bu oranda kredi oranı sadece yüzde 0,45’tir. İştiraklere verilen kredi oranı da yüzde 1,50’dir ki bunlar çok düşük rakamlar” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2023, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104