Kooperatifler mercek altında

banner37

Kooperatiflerin rutin mali denetimleri devam ediyor. Denetimlerle ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, ülkede toplam 213 kooperatif bulunduğunu ve bu kooperatiflerin yaklaşık 20 tanesinde yolsuzluk ya da usulsüzlük bulgusuna rastlandığını açıkladı:

Kooperatifler mercek altında
banner8

Ceren ÖZBİL

MALİ DENETİMLER SÜRÜYOR… Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, yapılan denetimler sonucunda yaklaşık 20 kooperatifte usulsüzlük ya da yolsuzluk bulgusuna rastladıklarını kaydetti ve bunun üzerine de kooperatiflere el konulduğunu ya da bazı görevlilerin görevden alındığını ve polise suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti. Dana, “enerjimizin büyük bir kısmını asli görevlerini yapmayan kooperatiflerin asli görevlerini yapmasını sağlamak için kullanacağız. Yani üretim kooperatifi, tüketim kooperatifi, pazarlama kooperatiflerinin asli görevlerini yapmasını sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

PAŞAKÖY KOOPERATİFİ DENETİMİ BİTMEK ÜZERE… Kemal Deniz Dana Paşaköy Kooperatifi’nde yapılan denetimlerde sona geldiklerini belirtti ve “Paşaköy de görevden almalar yaptığımız kooperatiflerden biridir. Hesap yönünden çok dağınık bir noktaydı. Çünkü orada iki ayrı sekreter görev yaptı. Bunlardan bir tanesi vefat etmiştir. Yani iki ayrı dönem söz konusudur. Bu nedenle gerek krediler gerek mevduatlar yüz yüze görüşülerek, belgeye dayandırılarak inceleniyor. Tahmin ederim ki Temmuz içerisinde bu denetim bitecek ve oraya bir yönetim kurulu atacak ve faaliyetlerin artık köyde sürdürülmesi sağlanacak. Şu anda 2019’a ait hesaplar denetleniyor” dedi.

Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’nin, kooperatiflerde başlattığı rutin denetimler sürüyor. Bu doğrultuda ülkede bulunan 213 kooperatifin yaklaşık 20 tanesinde usulsüzlük ya da yolsuzluk bulgusuna rastlandı.

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi verdi.

Dana, Temmuz ayına kadar 100 kooperatifin denetimini tamamlayıp, daha sonra da diğer kooperatiflerin denetimine geçeceklerini anlattı.

Yapılan denetimler sonucunda yaklaşık 20 kooperatifte usulsüzlük ya da yolsuzluk bulgusuna rastladıklarını kaydeden Dana, bunun üzerine de kooperatiflere el konulduğunu ya da bazı görevlilerin görevden alındığını ve polise suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Kemal Deniz Dana ayrıca, mukayyitliğin bu rutin denetimlerin dışında, benzin istasyonu, dükkân gibi kooperatif mallarına sahip çıkılıp, yeni kooperatifler kurulması için de çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

“213 kooperatif var”

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana şu anda 213 tane kooperatif olduğunu söyledi ve bunların yüzde 10,15’nin aktif olup, borçlarından dolayı faaliyette olmadığını belirtti. Dana şu şekilde konuştu:

“2018’e kadar bu kooperatiflerin ciddi anlamda bir denetimi olmadı. Bilindiği gibi sisteme göre denetimler bir yıl geriden gidiyor. Geçen yıl 173 kooperatifin denetimi yapıldı. Bu yıl ilk 100 kooperatifle bire bir çalışılarak denetimleri yapılıyor. Bu denetimler Temmuz’da tamamlanacaktır. Bundan sonra da denetimler devam edecektir.”

“Usulsüzlük bulgularına rastlandı”

Kemal Deniz Dana, bu yapılan denetimlerde ciddi usulsüzlük bulgularına da rastlandığını söyledi ve birçok kooperatif personelinin görevden alındığını, birçok konunun yargıya aktarıldığını ve konuların polise iletildiğini belirtti.

Denetimin Kooperatif Şirketler Mukayyitliğinin asli görevi olduğunu kaydeden Dana bu denetimlerin devam edeceğini söyledi.

Dana, “enerjimizin büyük bir kısmını asli görevlerini yapmayan kooperatiflerin asli görevlerini yapmasını sağlamak için kullanacağız. Yani üretim kooperatifi, tüketim kooperatifi, pazarlama kooperatiflerinin asli görevlerini yapmasını sağlamayı hedefliyoruz. Her kesim ile bizim kooperatifleşme ve üretilenleri de pazarlama çalışmalarımız vardır” dedi.

“Yeni kooperatifler kurulması için çalışıyoruz”

2021’i üretim ve pazarlama kooperatifçiliğini geliştirme yılı olarak gördüklerini belirten Kemal Deniz Dana şu şekilde konuştu:

banner134
“Bu esnada ciddi denetimlerimiz devam ediyor. Uygulamalardaki yasalara aykırı davrananları görevden alıyoruz, denetliyoruz. Bu çalışmalarımız devam edecektir. Her geçen gün bu denetimler ciddi bir hal alıyor.Bize gelen ihbarlar oluyor. Gelincik de bunlardan biriydi. Bir ihbar sonucunda bu olay ortaya çıktı. Biz denetimlerimizden geri adım atmayacağız.

Hükümet bizi destekliyor. Bu konuda aydınmak yanlış olur. Yeni kooperatiflerin kurulması konusunda da ciddi adımlar atıyoruz. Yılsonuna doğru bir Kooperatifçilik Çalıştayı yapmayı planlıyoruz. Paydaşlarla nasıl daha iyi bir ekonomi yakalayabiliriz noktasında çalışacağız. Çünkü inanıyoruz ki biz ancak kooperatifçilikle başarıyı yakalayacağız. İnsanların alın teri ve birikimlerini üretime ve pazarlamaya yansıtacağız.”

“Gerekli durumda kooperatife el konulur”

Kemal Deniz Dana, şu anda 100 kooperatifte denetim olduğunu belirtti ve bunların rutin denetimler olduğunu söyledi.

Dana, bu denetimler sonucunda “bu kooperatifin yönetimi burayı yönetecek erkini elinden kaçırdı” yönünde bir raporun kendilerine ulaşırsa onun yönetimine el konulacağını belirtti.

Kemal Deniz Dana bunun benzer örneklerinin ise Li Koop ve Gelincik Kooperatiflerinde yaşandığını hatırlattı.

Göreve geldikten sonra 20’ye yakın kooperatifte görevden almalar yaptığını kaydeden Kemal Deniz Dana, bu görevden alınanlar arasında da başkan, sekreter ve yönetimler olduğunu ifade etti.

“Paşaköy Kooperatifi ile ilgili denetimlerde sona gelindi”

Kemal Deniz Dana Paşaköy Kooperatifi’nde yapılan denetimlerde sona geldiklerini belirtti ve şu şekilde konuştu:

“Paşaköy’de görevden almalar yaptığımız kooperatiflerden biridir. Hesap yönünden çok dağınık bir noktaydı. Çünkü orada iki ayrı sekreter görev yaptı. Bunlar bir tanesi vefat etmiştir. Yani iki ayrı dönem söz konusudur. Yani orada doğru adımlar atılmazsa hiç suçu olmayan birini, suçlu pozisyona düşürebilirsiniz. Bu nedenle gerek krediler gerek mevduatlar yüz yüze görüşülerek, belgeye dayandırılarak inceleniyor. Tabi ki günün sonunda ortaya bir rapor çıkacak, suçu yoksa arkadaşımızın özür dileyeceğiz, bir açığı varsa talep edeceğiz, ciddi bir bulgu da varsa yani yolsuzluk ya da usulsüzlük yargıya havale edilecek.

Bu arada birikimlerimizle çok zor durumda olan insanlara da katkı yapıyoruz. Faaliyetlerini Vadili Kooperatifi üzerinden sürdürüyor. Tahmin ederim ki Temmuz içerisinde bu denetim bitecek ve oraya bir yönetim kurulu atacak ve faaliyetlerin artık köyde sürdürülmesi sağlanacak. Şu anda 2019’a ait hesaplar denetleniyor.”

“Amacımız kooperatif mallarına sahip çıkmak”

Kemal Deniz Dana, denetimlerin yanında kooperatiflerin mallarına da sahip çıkmak için çalıştıklarını söyledi ve “Burada yönetimlerin de suçu var. Orada benzin istasyonları, dükkanlar ve bunlar peşkeş çekilmiştir. Buradaki insanlar kira ödemiyor. Yani biz denetimin dışında kooperatifin mallarına da sahip çıkma noktasında adımlar atıyoruz. Çünkü yıllarca peşkeşler çekildi” dedi.

“Taşkent Kooperatifi’nde yeni yönetim kurulu oluşturuldu”

Kemal Deniz Dana, yine yolsuzluk yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen Taşkent Kooperatifi’nde yeni yönetimin oluşturulduğunu söyledi ve şu şekilde konuştu:

“Taşkent’te yeni yönetim oluşturuldu, sekreterler atandı. Faaliyetleri düzgün gidiyor. Mevduat sahiplerinin tümünün mevduatları ödendi. Ufak tefek eksiklikler var. Borçlularla ilgili yargı süreci başladı. Mukayyitlik de davalar görüşülüyor. İki sekreterle ilgili yargı süreci de geçen hafta başladı diye bilgi bana ulaştı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75