Koordineli çalışalım

banner37

Koronavirüs’ün ekonomik açıdan çok fazla etkilediği Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesindeki ihtiyaçlı ailelere dağıtılan yardımlarla ilgili bölgenin 11 muhtarı KIBRIS’a konuştu. Surlariçi muhtarları, Lefkoşa Türk Belediyesi’nden başka bir kurumdan yardım alamadıklarını belirtti ve çağrı yaptı:

banner87
Koordineli çalışalım
banner90
banner99

“BİZİ DİKKATE ALIN”… Surlariçi’nin 11 muhtarı, bölgedeki ihtiyaçlı ailelere yapılan yardımlarla ilgili kendileriyle temas edilmemesinden dolayı tepkili. Muhtarlar, Surlariçi’ne yapılacak gıda yardımlarıyla ilgili kendilerinin dikkate alınmadığını, oysa bölgeyi ve insanları en iyi bilen merciinin muhtarlar olduğunun altını çizdi

Funda ÖZSAKINÇ

   Koronavirüs salgınından korunmak amacıyla işyerleri kapatılıp işsiz-güçsüz kalan insanların yoğun olarak yaşadığı Lefkoşa’daki Surlariçi bölgesine ulaştırılan yardımlardaki koordinesizlikten dolayı şikayetler var.

   Surlariçi’nin 11 muhtarı, bölgedeki ihtiyaçlı ailelere yapılan yardımlarla ilgili kendileriyle temas edilmemesinden dolayı tepkili.

   Muhtarlar, Lefkoşa Türk Belediyesi’nden başka bir kurumdan yardım alamadıklarını belirtti ancak koordinesiz yardım dağıtımlarından şikayetçi oldu.

   Bölgede işsiz kalan kişilerin evlerine bakamaz hale geldiğini anımsatan muhtarlar, böylesine önemli ve zor bir süreçte Surlariçi’ne yapılacak gıda yardımlarıyla ilgili kendilerinin dikkate alınmadığını, oysa bölgeyi ve insanları en iyi bilen merciinin muhtarlar olduğunun altını çizdi.

  Lefkoşa’nın Surlariçi muhtarları, düzensiz ve koordinesiz yardım dağıtımlarının olduğunu yinelerken, Kızılay’a da sitem etti.

   Muhtarlar, Kızılay yetkililerinin kendilerine ulaşarak yardım edecekleri sözü vermesine rağmen hâlâ ortada bir hareket olmadığını belirtti.

Muhtarlar ne dedi? Muhtarlar ne dedi? Muhtarlar ne dedi?

Abdi Çavuş Mahallesi Muhtarı Osman Yakup Mullahalil:

   “Çok insan var ihtiyaçlı. Kızılay’a listeyi verdik, gelen- giden olmadı. 1 aydır insanları oyalarlar. Yardımları bir tek belediye yapar. Çok çocuklu ailelere öncelik verdik. 2 hafta sonra yine geldi insanlar yardım istemeye. Fakat belediye direkt olarak insanların gelip başvuru yapmalarını istiyor. Bugüne kadar yardım için hiç gelmeyen insanlar bile 3. haftanın sonunda yardım istemek için gelmeye başladılar haklı olarak. Bu süreç ne kadar devam edecek belli değil.”

Akkavuk Mahallesi Muhtarı Abdullah Karademir:

   “Yardımlar konusu çok karışık. Belediye yapıyor, iş adamları yapıyor. Bütün yardımlar Surlariçi’ne gidiyor diyorlar. Kızılay henüz gelmedi. Kontrolsüz ve düzensiz bir dağıtım var. Bazı aileler 3-4 koli yardım paketi alırken, bazı aileler hiç almıyor. Bu işi en başında muhtarlara danışarak yapmaları gerekirdi. Bizi devre dışı bırakıp kontrolsüzce iş yapmaya çalışıyorlar. Bizler de buna karşıyız. Bazı mahallelerde ayrımcılık yapılıyormuş, bizde böyle bir şey olamaz. Bizde ayrımcılık yok, öncelik sırası var. Çocuklu, fakir ve pansiyonda kalan insanlara öncelik tanınıyor.”

Arabahmet Mahallesi Muhtarı Ali Sarı:

 “Arabahmet Mahallesi’nde memur kesim çok azdır. Daha çok işçi kesim vardır. Dolayısıyla çok sayıda yardıma muhtaç insanımız var. Kızılay henüz bize gelmedi. Şahıslardan da yardım alıp vatandaşa dağıttık. Ama bunun dışında sadece belediye koşuyor tüm yardımlara, yine 100 paket hazırlandı, bu hafta alacağız. Ama sadece belediye ile olmaz, koordinasyon yapılması gerek, plansızca dağıtımlar yapılmaması lazım.”

Ayyıldız Mahallesi Muhtarı Ayla Talik:

 “İnanın ki bizler çok yoğun çalışıyoruz, yoksul ve yardıma muhtaç insanlara yardımda bulunabilmek için. Asla vatandaş veya değil diye ayrım yapmıyoruz. Her kapıyı tek tek çalıp yardımlarımızı elimizden geldiğince yapıyoruz. Bakanlık muhtarlara tam yetki vermeli. Ben kendi imkânlarımla Kızılay’ı mahalleme getirttim. Yaklaşık 70 paket dağıttık. Belediye sürekli burada yardımcı olmaya çalışıyor. Onun dışında yardımsever işadamları var bizlere yardımda bulunan. Ama kesinlikle yeterli değil. Devletin bu konuya el atması gerekir.”

Çağlayan Mahallesi Muhtarı Gültekin Karsu:

   “Eskiden bu gibi durumlarda ilk biz muhtarlar aranırdık. Ama şu ana kadar beni kimse aramadı. Kimse aramadığı için de bize telefon eden vatandaşı, belediyeye yönlendiriyoruz. Belediye benim gördüğüm kadarıyla gerekli yardımları yapıyor. Kızılay’a ihtiyaçlı kişileri bildirdik. Ama henüz aranmadık. Bizi arayan yardım isteyen hiç kimseye vatandaş mısın diye bir soru yöneltmiyoruz, herkese elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz.”

Haydarpaşa Mahallesi Muhtarı Mesut Kazak:

   “Koronavirüs ilk çıktığında belediyemiz 77 haneye yardım paketi dağıttı. Vakıflar İdaresi de bizim talebimizle 35 koli yardım paketi ulaştırdı. Hızır dediğimiz bir işadamı 50 koli yardım paketi dağıttı. İstanbul’dan bir avukat toplam 150 koli yardım paketi yolladı. 3 Muhtarlığa bölüştürdük. Benim bölgemde 3. ülke vatandaşı insanlar da mevcut, pansiyonlarda yaşayan insanlar da dâhil, aileler de hepsine bir tamam yetiştik çok şükür. Biz dağıtımlarımızı açık ve şeffaf bir şekilde adaletli yaptık. En ihtiyaçlıdan, en sonuna kadar herkese ulaştık. Harmancı sağ olsun 20 aileye bebek maması ve bezi tedarik ettirdi. Devam edeceğiz, hiç durmadan, vatandaşımıza da, bölge sakinlerimize de, herkese yetişmeye devam edeceğiz.”

İbrahim Paşa Mahallesi Muhtarı Bülent Baytekin:

 “Samanbahçe muhtarıyım, bu bölgede ihtiyaçlı insan sayısı çok fazla. En etkili bir şekilde belediye ve tanıdığımız iş adamları yardımda bulundu. Kızılay henüz hiçbir şey yapmadı. Devletin bu konuya ciddi şekilde eğilmesi gerekir. Sürekli insanlar arıyor, başka mahallelerdeki insanlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha çok ihtiyaçlı kesimlere ulaşmaya çalışıyoruz. Yoğunluk işçilerdir. Bu süreç ne kadar uzayacak bilemiyoruz. Bu zamana kadar 160’a yakın yardım paketi dağıttık. Adaletli olmaya çalıştık. Ona verdin, ona vermedin olayını yaşamak istemeyiz.”

Karamanzade Muhtarı Hüsamettin Çöllo:

 “Benim mahallemde işveren kesim de var, işçi kesim de var. Ama nereye gidersen git, her yer kapalı. Bu dönemde işveren de ihtiyaçlı, işçi de. Belediye her yere yetişmeye çalışıyor. Yardımları ulaştırıyor. Ama bir ekmeğe muhtaç insanlar var. 3. ülke vatandaşı insanlar var. Sürekli para yardımı için geliyorlar. Bu insanlara yardım yetiştirememekten ben utanır oldum. Artık devletin bu işe bir çare üretmesi gerek.”

Mahmut Paşa Muhtarı Mehmet Ali Bebek:

 “Yoksul kesim elbette çok var, sadece Surlariçi değil, her kesimde var. Mahalleyi en iyi tanıyan kişi muhtardır ama maalesef muhtarlar bu konuda saf dışı bırakıldı. Bize yardımlarla ilgili hiç kimse ulaşmadı. Bu da siyasi bir durum bence, çok da memnun değiliz açıkçası. Belediye, bildiğim kadarıyla yardımlarını yapıyor. Mahalleli bizi arıyor yardım için ama bizi kaale alan yok. Ne kadar yardım yapabiliriz ki? Kızılay tarafından da dikkate alınmadık. Kısacası bu mahalleye belediyenin dışında yardım eden yok. İnşallah bir an önce bu hastalıktan kurtuluruz.”

Selimiye Mahallesi Muhtarı Mustafa Mesutoğlu:

   “Belediye, yardımlar konusunda bizsiz hareket ediyor. Aileler kendileri arayıp talep etsin dendi. Biz de uyguluyoruz. Takdir ederim belediyeyi, çünkü Surlariçi’nden hiç çıkmıyorlar. Sürekli yardım ediyorlar vatandaşa. Bizim bölge tamamıyla işçi kesimi ve yüzde 90’ı şu an işsiz. Kızılay’a listemizi verdik, bu hafta dönecekler bize dendi ama gelen giden yok. İnşallah en kısa zamanda ulaştırırlar. Biz de vatandaşımıza yardımcı oluruz.”

Yenicami Mahallesi Muhtarı Ayşe Hamitoğlu:

   “Bizlere yardımı sadece belediye yaptı bugüne kadar. Başka kimse gelmedi. Kızılay’a ihtiyaçlı ailelerimizin listesini verdik, henüz gelen olmadı. Umarım en kısa zamanda bu durumlardan kurtuluruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75