Köpekler kayıt altına alınmalı

banner37

Hayvan üreticileri, başıboş köpeklerin, hayvanlarına saldırıları sonucu büyük ekonomik kayba uğradıklarına dikkat çekerek, 9 yılda bu zararın 40 milyon TL’yi bulduğunu bildirdi ve yetkililere çağrı yaptı:

banner87
Köpekler kayıt altına alınmalı
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ve Küçükbaş Hayvan Üreticileri Birliği, başıboş köpeklerin sürekli hayvanlarına saldırması nedeniyle büyük ekonomik kayba uğradıklarından yakındı.

Köpeklerin kayıt altına alınmasını ve bugüne kadar yaşadıkları zararların karşılanmasını talep eden hayvan üreticileri, köpeklerin kayıt altına alındıktan sonra hayvanını sokağa bırakanların cezalandırılmasını talep etti.
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, 2009 yılından bu yana köpeklerin parçaladığı hayvanlar nedeniyle, hayvancıya 40 milyon TL’lik ödeme yapılması gerektiğini dile getirdi.
Kıbrıs Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi ise sokak hayvanları tarafından birçok küçükbaş hayvanın parçalanarak öldürüldüklerini belirtirken, bunun önüne geçilmesini sağlayacak olanın çip ve ruhsatlandırma ile birlikte köpeklerin kontrol altına alınması olduğunu açıkladı.
Hareket, bunun pratiğini uygulayabilen yerel yönetimlerin sadece bir elin 5 parmağını geçmediğinden yakındı.
Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Veteriner Dairesi’nin Hayvan Refah Yasası’nın uygulanması için gerekli tüzükleri hayata geçirmediğini savundu. Mahmut Özçınar, belediyelerin, kaynak olmadan gönüllü vaziyette bu işi üstlenemeyeceğini söyledi.

Veteriner Dairesi Müdürü Hüda Hüdaoğlu ise, sorunun çözümü için belediyelerin, daireleri ile işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.
Hüda Hüdaoğlu, yürürlükte olan yasaya göre köpeklere ilk kaydı Veteriner Dairesi’nin yaptığını, diğer rutin kontrolleri para karşılığında belediyelerin yapması gerektiğini belirtti. Hüdaoğlu, ülkemizde yaklaşık 12 bin adet köpeğin kayıtlı ve mikroçipli olduğunu ancak kaydı olmayan köpek sayısının çok fazla olduğunu belirtti.
 

Naimoğluları: Köpekler kayıt altına alınmalı
Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, konu ile ilgili 15 gündür mücadele verdiklerini söyledi.
Mustafa Naimoğluları, geçtiğimiz hafta Ziyamet Köyü’nde yaşanan üzücü olayı yerinde incelediğini kaydetti. Konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ile toplantı yaptıklarını ve hayvanları, başıboş köpekler tarafından öldürülen hayvancıların tazmin edilmesini istediklerini anlatan Naimoğluları, konuyu Avcılık Federasyonu ve Tarım Bakanlığı ile de görüştüğünü bildirdi.
Mustafa Naimoğluları, İçişleri Bakanı’nın konuyu Bakanlar Kurulu’na taşıdığını dile getirdi.

Hayvancıların bu konuda daha fazla mağdur olmasının önüne geçilmesi için tüm köpeklere çip takılmasının ve ruhsatlandırılmalarının sağlanması gerektiğini ifade eden Naimoğluları, 10-15 adet köpek besleyen kişinin, beğenmediği köpeği doğaya bıraktığını, o köpeğin de diğer hayvanlara saldırdığını anımsattı.
Mustafa Naimoğluları, köpeklerin kayıt altına alınmasıyla kimsenin köpeğini sokağa bırakamayacağını, bırakanın da caydırıcı şekilde cezalandırılacak olmasından dolayı buna tenezzül edemeyeceğini ifade etti.
Doğal Afet kaleminden 2009 yılından bu yana köpeklerin parçaladığı hayvanlar nedeniyle hayvancıya 40 trilyonluk ödeme yapılması gerektiğini belirten Naimoğluları, tazmin konusunda ne yapılabileceğini bilemediklerini aktardı.
Mustafa Naimoğluları, bu zararın Genel Tarım Sigortası Fonu’ndan ödenmesi gerektiğini, ancak bu fonun adının gerektirdiği “Genel” kelimesine uymadığını, sadece hastalıktan ölen hayvanlar için ödeme yaptığını söyledi.
Bu konuda gerekli yasal düzenleme için Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın çalışma başlattığını anlatan Naimoğluları, başıboş köpekler konusunda herhangi bir yaptırım olmadığını, Yiğitler Köyü’nde, bir hayvancının, hayvanlarını telef eden başıboş köpeği vurmaya çalıştığı için de tutuklandığını anımsattı.
Naimoğluları, sonuçta, konunun üzerine hükümetle birlikte gittiklerini ve ilerleme de kaydettiklerini açıkladı.
 

Güvenlier: Ekonomik kayba neden oluyor
Küçükbaş Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Alpay Orhan Güvenlier, başıboş köpeklerin öldürdükleri her hayvanın ekonomik değer olduğunu kaydetti.
Hayvanları, başıboş köpekler tarafından öldürülen hayvancıların zararlarının da ödenmediğinden yakınan Güvenlier, avcılar ve diğer insanlar tarafından sokağa bırakılan köpeklerin, havyacıların başına bela olduğunu bildirdi.
Alpay Orhan Güvenlier, Kumyalı Köyü’nde geçtiğimiz günlerde 30 küçükbaş hayvanın köpekler tarafından boğazlandığını, bunun da hayvancıya 30 bin TL’lik zarar doğurduğunu belirtti.
Başıboş köpeklerin ıslah edilmeleri veya kısırlaştırılmaları gerektiğini ifade eden Güvenlier, kısırlaştırılmayan ve ıslah edilmeyen başıboş köpeklerin imha edilmeleri gerektiğini savundu.
Alpay Orhan Güvenlier, geçmişte hayvanlarını telef eden başıboş köpeği vuran bir hayvan üreticisinin hala mahkeme koridorlarında süründüğünü de sözlerine ekledi.
 

Azizoğlu: Refah Yasası iyileştirilmeli
Kıbrıs Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi adına gazetemiz KIBRIS’a açıklama yapan Hatice Azizoğlu,  ada genelinde ne yazık ki her geçen gün hayvan ölümlerinin arttığını söyledi.
Hatice Azizoğlu, bunun başlıca sebepleri arasında, insan faktöründen daha fazla Hayvan Refah Yasası ile birlikte Belediyeler Yasası’nın gerektirdiği işlevsel çalışmalara ihtiyaç duyulduğu olması olduğunu kaydetti.
Sokak hayvanlarının artışı ile birlikte birçok hayvanın sokakta şiddete maruz kaldığını, sokak hayvanları tarafından birçok küçükbaş hayvanın da parçalanarak öldürüldüklerini ifade eden Azizoğlu, bunların önüne geçilebilmesini sağlayacak olan şeyin ise çip ve ruhsatlandırma ile birlikte kontrol altına alınması olduğunu açıkladı.
Hatice Azizoğlu, bunun pratiğini uygulayabilen yerel yönetimlerin sadece bir elin 5 parmağını geçmediğini dile getirdi.
Bu nedenle çok fazla evcil dostların sokağa terk edildikleri zaman birçok sorunla başa çıkmaya çalıştıklarını anlatan Azizoğlu, yerel yönetimlerin, sokak hayvanları açısından ciddi sorumluluklara sahip olmalarına rağmen, 2013 yılında yürürlülüğe giren Hayvan Refah Yasası ile birlikte tüzük yetersizliklerinin karşısında daha da işlevsiz olmaya neden olduklarını aktardı.
Hatice Azizoğlu, şöyle devam etti:

“Bizler bu yüzden Kıbrıs Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi olarak, Hayvan Refah Yasası’nın iyileştirilerek değiştirilmesi için çaba sarf ediyoruz. İnsanların evlerinde besledikleri ve sorumluluklarını aldığı hayvanlara karşı yasaların gerektirdiği şekilde daha fazla sorumluluk edinebilmelerini sağlamak için yasaların uygulanabilir bir hale getirilmesi gerekir. Yönetimler tarafından kontrol altına alınamadığı zaman insanların da sorumsuz davranabilmesini sağlıyor” dedi.
Sokak hayvanlarının yarattığı birçok zararın yanında medyaya yansıyan “köpek vahşetleri” diye lanse edilse bile ne yazık ki bu sistemin, yerel yönetimlerin yarattığı bir çaresizlikle ortaya çıkan olaylar olduğunun altını çizen Azizoğlu, bunun önüne geçebilmek için hep beraber mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi.
Hatice Azizoğlu, bu sorunları aşabilmenin doğru adresinin yerel yönetimler ile birlikte yasaların gerektirdiği uygulamaları yapması gereken kurumlar üzerine baskı yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.
  

Özçınar: Tüzükler yapılmalı
Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Veteriner Dairesi’nin konu ile ilgili gerekli tüzüğü hazırlaması gerektiğini söyledi.
Mahmut Özçınar, ruhsat ve kayıt işlerinden elde edilecek gelirin belediyelere aktarılması halinde belediyelerin de barınaklar yapıp, başıboş hayvanları bu barınaklara yerleştirebileceklerini kaydetti.
Hayvan Refah Yasası’nda bunun böyle belirtildiğini ifade eden Özçınar, belediyelerin kaynak olmadan gönüllü olarak bu işi yapamayacaklarını vurguladı.
Mahmut Özçınar, Hayvan Refah Yasası’nda belirtilen bu tüzüğün Tarım Bakanlığı ve Veteriner Dairesi tarafından hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.
Özçınar, Hayvan Refah Yasası’nın tüzüklerinin hayata geçmeden, yasa olarak yükümlülüğe giremeyeceğinin yasada belirtildiğini kaydetti.
 

Hüdaoğlu: Belediyeler işbirliği yaparsa sorun çözülür
Veteriner Dairesi Müdürü Hüda Hüdaoğlu, Köpekler Yasası, Köpek Kayıt Tüzüğü, Hayvan Refah Yasası ve başıboş köpeklerle ilgili tüzüğün mevcut olduğunu söyledi.
Hüda Hüdaoğlu, Köpekler Yasası’nın çok eski bir yasa olduğunu kaydetti. O yasaya göre köpeklerin kayıt edilmesinin gerektiğini ifade eden Hüdaoğlu, bu yasanın dönem dönem tadil edildiğini, son olarak da Hayvan Refah Yasası ile bu yasanın köpeklere ötenazi uygulamasının kaldırıldığını kaydetti.
Hüda Hüdaoğlu, yasanın, belediyelerin her yıl mevcut köpeklere ruhsat çıkartmasını belirttiğini bildirdi. Bu ruhsat karşılığı belediyelerin ücret de aldığını anlatan Hüdaoğlu, Veteriner Dairesi’nin ülkemiz için gerekli olduğunu düşündükleri için köpekleri bir defaya mahsus kayıt edilmesini içeren tüzüğü hayata geçirdiklerini açıkladı.
Hüda Hüdaoğlu, Veteriner Dairesi’nin bu kayıt sırasında hayvanlara çip taktığını ve gerekli kayıtlarını aldığını söyledi.
Belediyelerden, onların bu konuda daha rahat çalışabilecekleri için iş birliği talep ettiklerini kaydeden Hüdaoğlu, belediyelerin köpek sahiplerinden, köpeklerini kayıt yaptırmalarını talep etmesini, kişilerin de böylece mecburen Veteriner Dairesi’ne gelip köpeklerini kayıt ettireceklerini bildirdi.
Hüda Hüdaoğlu, bu uygulamayı ülkemizde çok az belediyenin uyguladığını belirtti.
12 bine yakın köpeğin kayıt altında olduğunu ifade eden Hüdaoğlu, bu köpeklerin tümünün mikro çiplendiğini ancak kayıt olmayan çok sayıda köpek olduğunu dile getirdi.
Hüda Hüdaoğlu, ilgili yasanın, başıboş köpeklerin belediyeler tarafından toplanacağını ve barınaklara yerleştirileceklerini belirttiğine dikkat çekti. Belediyelerin sokağa bırakılan köpeklerle ilgili olarak Veteriner Dairesi’ne bildirim yapması halinde köpeğini sokağa bırakan kişiye ceza yazacaklarını, ancak günümüze kadar kendilerine belediyelerden bu yönde talep gelmediğini aktaran Hüdaoğlu, belediyelerin, bu konuda sorumluluk üstlenmesi gerektiğine işaret etti.
Hüda Hüdaoğlu, Hayvan Refah Yasası’nın, özellikle köpeklerle ilgili uygulamasında herhangi bir eksiklik olmadığını açıkladı. Başıboş köpek sorunu ile ilgili hafifletici önlemlerin mevcut olduğunun altını çizen Hüdaoğlu, köpeklerin kayıt edilmesi halinde sokağa bırakılan köpek sayısında ciddi azalma olacağını belirtti.
Hüda Hüdaoğlu, böylece bir süre sonra sorunun çözüleceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108