banner6

Kormacit Dayanışma Merkezi'nin (KCC) açılışı yapıldı

banner37

Kormacit Dayanışma Merkezi'nin (KCC) açılışı yapıldı
banner90
banner99

Müslüm BAYUK

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Yerel Altyapı Hizmetleri (LIF) çerçevesinde, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Kıbrıs'ın çok toplumlu ortamında uzlaşma ve bir arada yaşamaya katkıda bulunmak için Kormacit Dayanışma Merkezi'nin (KCC) inşaatını tamamladı.

İnşaatın tamamlanması, bugün Avrupa Komisyonu, UNDP, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Özdemir Berova, Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekilleri Fikri Toros ve Armağan Candan, Lapta-Alsancak-Çamlıbel Belediye Başkanı Fırat Ataser, birçok Rum diplomatın ve adadaki farklı yerel toplulukların katılımıyla düzenlenen bir açılış töreniyle kutlandı.

Açılış töreninde konuşma yapan, Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Özdemir Berova ve Lapta-Alsancak-Çamlıbel Belediye Başkanı Fırat Ataser Avrupa Birliği’ne; bölgeye böylesine değerli bir Dayanışma Merkez’ini açtıkları için teşekkürlerini sundular.

Eylül 2021'de başlayan proje, AB'den 1.238.506 Euro tutarında finansman sağlanarak Ocak 2023'te tamamlandı.

Kormacit Dayanışma Merkezi ile ilgili olarak şu bilgiler verildi:

“Kormacit Dayanışma Merkezi, diller ve gelenekler, doğanın korunması, geri dönüşüm ve organik ürünlerin tarımsal gelişimi dahil olmak üzere çok çeşitli programlar ve öğrenme fırsatları sunmayı amaçlamaktadır.

Merkez aynı zamanda hem Kıbrıs'ta hem de ötesinde çok kültürlülüğü teşvik eden etkinliklere ev sahipliği yapacak. Genç sanatçılar, kültürel etkinliklerle sanatsal yetenek ve becerilerini sergileme fırsatı bulacaklar. Merkez, 60 kişiye kadar olan gruplar için temel konaklama ve yiyecek-içecek sağlayacak şekilde donatılacak.”

“Depremde ve tren kazasında hayatını kaybedenler anısına zeytin ağacı dikildi”

AB, Dayanışma Merkez’inin bahçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ve Suriye'de meydana gelen depremler ile Yunanistan'da meydana gelen tren kazası sonucu hayatını kaybedenlerin anısına Maronitler tarafından zeytin ağaçları dikildiği bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104