Korona alarmı

banner37

Korona virüsü, Güney Kıbrıs’ın ardından dün KKTC’de de görüldü. Ülkemizde bulunan Alman turiste yapılan testin pozitif çıkması sonrası, şüpheli görülen 4 kişi karantinaya alındı, 3 otele giriş-çıkışlar yasaklandı

banner87
Korona alarmı
banner90
banner8

141 KİŞİLİK ALMAN KAFİLESİ, ÜLKELERİNE GÖNDERİLECEK… Salamis Hotel’de kalan 65 yaşındaki Alman kadın turistte korona virüsü tespit edilmesi, ülke genelinde paniğe neden oldu. Turist kadın ve şüpheli görülen 4 kişi Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde karantina merkezine kaldırıldı. Salamis Hotel, otel personelinin konakladığı yer ile şüpheli bir kişinin olduğu Port View Hotel karantina altına alındı. Sağlık Bakanı Pilli, ülkede KKTC vatandaşı herhangi bir pozitif korona virüsü vakası olmadığını, hasta Alman turistle birlikte adaya gelen 141 kişilik Alman kafilenin ise bugün veya öbür gün boş bir uçakla Almanya’ya geri gönderileceklerini belirtti.

Sedef BOŞNAK
 

Çin’in Hubay eyaletindeki, Whan kentinde ortaya çıkıp, dünyaya hızla yayılarak binlerce kişiyi öldürüp, milyonlarca kişiyi hasta eden yeni tip korona virüsü, Kıbrıs’ın kuzeyine de sıçradı, ilk vaka, Almanya’dan ülkemize tatil için gelen 65 yaşındaki kadın turistte görüldü.

Almanya’nın Balingen şehrinden, Northern Travel Hava Yolları ile Ercan Havalimanı’ndan gelen 141 kişilik kafileyle, Gazimağusa’da Salamis Hotel’e yerleşen kadın, önceki akşam, beraberindeki erkek bir turistle yüksek ateş şikayetiyle Lefkoşa’daki karantina merkezine alındı.
   Tetkikler sonucu, kadın turistte, korona virüsü (Covid 19) tespit edildi.
   Bunun üzerine başta Gazimağusa olmak üzere tüm ülke alarma geçti. Gazimağusa’dan 4 kişi korona virüsü şüphesiyle tedbir amaçlı, bulundukları yerlerden ambulansla alınıp, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki karantina merkezine taşındı. Söz konusu kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Öte yandan Salamis Hotel, Port View Otel, The Pine Oscar Otel Mağusa karantina altına alındı.


Salamis Hotel karantinada

Virüsü taşıdığı tespit edilen Alman turistin kaldığı Salamis Hotel’de dün sabah saat 06.30 sıralarında alarm durumuna geçildi.
   Turist kadının kaldığı, Salamis Hotel karantinaya alındı. Temel Sağlık ekipleri, otelin tümünü ilaçladı.
   Otellerde konaklayan turist ve personelin yanı sıra, vatandaş, büyük panik yaşadı.

Yüzü aşkın personelin bulunduğu Salamis Hotel’de, 800 kişinin konakladığı öğrenildi.

Personelin kaldığı otel

de giriş çıkışa kapatıldı
 

Öte yandan, Salamis Hotel personelinin konakladığı İskele’deki lojman ve virüs tespit edilen Alman kadın turistin yol arkadaşlarının konakladığı Gazimağusa’daki Port View Hotel’e de giriş-çıkış iptal edildi.
   Polisler, her üç otel önünde geniş güvenlik önlemi alırken, sağlık ekipleri de otellerin ilaçlanması için çaba sarf etti.

 

Beydağlı: Denizkızı Otel’de karantina yok

Dün, Denizkızı Otel’in de karantina altına alındığı iddialarına Genel Müdürü Niyazi Beydağlı, yanıt verdi. Beydağlı, otelde her hangi bir tahliyenin ya da karantinanın söz konusu olmadığını, asparagas haberlere itibar edilmemesini istedi.

Beydağlı,  otel odalarında kapsamlı temizlik çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Pilli: Alman kafile boş bir uçakla gönderilecek

Sağlık Bakanı Ali Pilli, ülkede KKTC vatandaşı herhangi bir pozitif korona virüsü vakası olmadığını, Gazimağusa bölgesindeki bir otelde kalan Alman turiste teşhis konulduğunu ve o kişiyle temasları olduğu saptanan 4 kişinin de tedbir amaçlı karantinada olduğunu açıkladı.

Pilli, hasta turistle birlikte adaya gelen 141 kişilik Alman kafilenin ise bugün veya öbür gün boş bir uçakla Almanya’ya geri gönderileceklerini belirtti.

Bakan Pilli, korona virüsü konusundaki son durumla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Pilli, halka tedbirli olmaları ancak panik yapmamaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın korona virüsüyle ilgili tüm süreçleri halkla paylaştığını şeffaf olduğunu söyleyen Pilli, bakanlık açıklamaları dışındaki iddialara itibar edilmemesini istedi.

Basın toplantısında Temel Hizmetler Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Dr. Figen İnce ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan da konuşma yaptı.

“Alman turistin durumu iyi

tedavisi devam ediyor”

Pilli, 141 kişiden oluşan turist kafilesinde bir Alman vatandaşında korona virüsü saptanması üzerine söz konusu kişinin karantinaya alındığını ayrıca yakın temasta olduğu kişilerin de herhangi bir bulguları bulunmamasına rağmen karantinaya alındığını belirtti.

Söz konusu Alman vatandaşının sağlık durumunun iyi olduğunu, tedavisinin devam ettiğini söyleyen Pilli, bu kişinin öldüğüne dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını, ortada ciddi bilgi kirliliği bulunduğunu kaydetti.

Pilli, “Alman vatandaşı gözetim altındadır, ağır bir vaka değildir” dedi.

Pilli, Alman vatandaşı hastanın Pazar gecesi ülkeye giriş yaptığı anda ateşi olmadığını, pazartesi günü ateşinin çıktığını belirtti.

“KKTC vatandaşı olarak pozitif bir vaka yoktur”

Pilli, ülkede KKTC vatandaşı olarak korona virüsü pozitif çıkan bir vaka veya müracaat bulunmadığını belirtti.

Bakan Pilli, halka gereken tedbirleri almaları, hijyen kurallarına dikkat etmeleri, kalabalığa girmemeleri ve panik yapmamaları çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamaları dışındaki iddialara itibar edilmemesi çağrısında bulunan Pilli, bilgi kirliliği yaşandığını söyledi.

Alman turistle birlikte gelen kafilenin konakladığı diğer üç otelde de ateş ve öksürük yaşayan herhangi bir şüpheli vakanın bulunmadığını söyleyen Pilli, Dışişleri Bakanlığı’nın Alman Büyükelçiliği’yle irtibat kurduğunu Alman vatandaşlarının ülkelerine geri gönderileceğini belirtti.

“Tedbirleri artırdık… İlaçlamalar yapılıyor”

Pilli, Sağlık Bakanlığı’nın gereken tüm tedbirleri aldığını sınır kapılarında personel sayısının artırıldığını, ateş ve sorgulama sırasında en küçük bir şüphede o kişilerin ülkeye alınmayacağını, geri gönderileceğini ifade etti.

Havaalanları ve limanlarda da tedbirlerin artırıldığına işaret eden Pilli, Sivil Savunma ile bakanlık ekiplerinin dezenfekte işlemlerini tamamlandığını kaydetti.

Pilli, Gazimağusa’da turistlerin sık bulunduğu mekanların, kalabalıkların toplandığı yerlerin ilaçlandığını, Girne bölgesinde de ilaçlama yapılacağını söyledi.

Okulların cuma gününe kadar tatil edildiğini dile getiren Pilli, tüm okullarda dezenfekte işlemi yapılacağını belirtti.

“Gizleme yok… Gelişmeler

şeffaf şekilde açıklanıyor”

Pilli, Sağlık Bakanlığı’nın her gelişmeyi şeffaf bir şekilde halkla paylaştığını söyleyerek, halktan panik yapmamasını istedi.

Hiçbir şeyin gizlenmediğini ve gizlenmeyeceğini söyleyen Pilli, gelişmelerin kamuoyuyla sürekli paylaşıldığını kaydetti.

“İş yerleri dezenfekte edilsin”

Bugün bir genelge yayımlanacağını söyleyen Pilli, özel iş yerlerine dezenfekte yapmaları çağrısında bulundu.

Pilli, Almanya, Fransa ve İtalya’dan charter seferlerin 1 Nisan’a kadar yasaklanmasına yönelik önerilerinin Başbakan ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı tarafından olumlu karşılandığını, bu yönde bir karar üretilmesinin beklendiğini söyledi.

“Fırsatçılarla ilgili ihbarlar değerlendirilecek”

Maske fiyatlarındaki ciddi artışlarla ilgili soruyu da yanıtlayan Pilli, bu durumu fırsata çevirmeye çalışanlara yönelik gerekenlerin yapılacağını, ihbarların değerlendirileceğini söyledi.

Temel Hizmetler Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa da halkı panik yapmamaya, sağduyulu davranmaya çağırdı.

Çağa, hijyen kurallarına uyulması, kalabalığa girilmemesi tavsiyelerinde bulundu. Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Dr. Figen İnce de herhangi bir KKTC vatandaşı korona virüsü şüphelisi bulunmadığını belirtti.

Alınması gereken tedbirlere değinen İnce, normal vatandaşların yüksek koruyucu maske kullanmasının gerekmediğini söyledi. İnce, hastalıkla ilgili başvuruların hastanelere yapılmasını istemediklerini dile getirerek, 15 gün içinde yurtdışından gelen, ateş, öksürük, nefes darlığı bulguları olan kişilerin sağlık ekiplerini araması gerektiğini kaydetti.

Korona virüsü testlerini yapma yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda bulunduğunu vurgulayan İnce, kime test yapılıp yapılmayacağına Sağlık Bakanlığı enfeksiyon uzmanlarının karar verdiğini belirtti.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan da hastane ekibinin şartlara uygun şekilde gerekli önlemleri aldığını belirtti.

Hastanedeki dezenfekte çalışmalarının artırıldığını söyleyen Özyılkan, hastanenin normal çalışmasına devam ettiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75