Korona, balık satışlarına yaradı

banner37

Pandemi sürecinde bağışıklık ve vücut direncini artırmak için fiyatını göz ardı ederek balığa rağbet eden pek çok vatandaş, balık satıcılarının yüzünü güldürdü

Korona, balık satışlarına yaradı
banner8

PEK ÇOK SEKTÖR DİBE VURDU, BALIK SATICILARI ARADAN SIYRILDI…
Koronavirüs’ün mahvettiği pek çok sektör dibe vururken, bu süreçten derin yara almayan ender sektörlerden biri de balık sektörü oldu. Bunca yıldır yüksek fiyatından dolayı balığa hep mesafeli olan vatandaşlar, salgından korunmak adına sofrasına daha sık balık koymaya başladı. Sağlığı için balığa yönelen vatandaşlar, balık satıcılarının da yüzünün gülmesine neden oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplum sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra ekonomiye de büyük bir darbe vuran Koronavirüs salgını, tüm sektörlere kan ağlatırken, balık satıcılarının az da olsa yüzünü güldürdü.

Ada ülkesi olmamıza rağmen balığa hasret olan halkımız, salgın döneminde, yüksek fiyatına pek de aldırış etmeden balığa olan talebini artırdı.

Sağlık için yararlı olan balık tüketimine daha fazla rağbet gösteren vatandaşlar,                pandemiden dolayı hemen hemen tüm sektörlerin işi düşse de balık satıcılarının çarkını döndürmesine katkı sağladı.

Pandemi koşullarında bol bol vitamin alarak direncini yüksek tutmak isteyen pek çok vatandaş, balık tüketmeyi tercih ediyor.

Sofralarımıza lezzet getiren balıkları satan işyeri sahipleri ise ekonomik kriz ve Koronavirüs’ün yarattığı ekonomik daralmaya rağmen satışlardan şikâyetçi değil.

Balık satıcıları, dövizin yükselmesi ve ekonomik kriz nedeniyle balık fiyatlarının arttığını, buna rağmen Koronavirüs salgınına karşı bağışıklık sistemini yükseltmek isteyen vatandaşlar bol bol balık tükettikleri için satışları iyi durumda olduğunu bildirdi.

Balık fiyatlarına bakıldığında, en ucuz kilosu 35 TL ile voppa ve kara balık geliyor. Balıkların en pahalısı somon ise 90 TL ile tezgâhta yer alıyor.

Derya Balıkçılık işletmesinin sahibi Derya Aligüllü, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde balık satışlarının normal düzeyde seyrettiğini, yükselen dövize rağmen vatandaşların sıkça balık tükettiğine değindi.

Bozdağ Balıkçılık işletmesinin sahibi Sıdıka Bozdağ, pandemi dönemi öncesi yapılan satışların daha iyi olduğunu ve içinde bulunduğumuz dönemde

satışların biraz azaldığını söyledi.

Karpaz Balıkçılık işletmesinin sahibi Burcu Kesnik, pandemi dönemine rağmen satışların normal düzeyde seyrettiğini, yaklaşan kış aylarında ise satışların daha fazla artmasını beklediklerini dile getirdi.


Aligüllü: Satışlar normal düzeyde seyrediyor

Derya Balıkçılık işletmesi sahibi Derya Aligüllü, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde balık satışlarının normal düzeyde seyrettiğini, yükselen dövize rağmen vatandaşların bol vitamini olan balığı sıkça tükettiğine dikkat çekti. Aligüllü, “Yükselen döviz, balık fiyatlarına etki etse de pandemi sürecinde bolca vitamin almak isteyen vatandaşlar balık satışlarının orantılı gitmesine neden oldu” dedi. Vatandaşların en çok tercih ettiği ürünlerin çipura ve somon olduğunu belirten Aligüllü, bunların dışında voppa ve levreğin de satışının iyi olduğunu kaydetti. Yeşil Hat Tüzüğü nedeniyle balık fiyatlarının normalden daha yüksek olduğunu belirten Aligüllü, “Rum tarafına balık gönderilmemesi gerekiyor. Rum’a balık gönderildiği için bizdeki fiyatları yükselişe geçiyor” şeklinde konuştu.


Bozdağ: Pandemi satışlarımızı biraz azalttı

Bozdağ Balıkçılık’ın sahibi Sıdıka Bozdağ da tüm dünyanın içinde bulunduğu pandemi sürecinde balık satışlarının biraz azaldığını, pandemiden önceki satışların bir miktar daha iyi olduğunu vurguladı. “Şu anda her şeye rağmen çok şükür iyi durumdayız” diyen Bozdağ, “Pandemi sürecinde yaptığımız satışlar daha da kötü olabilirdi, o yüzden idare ediyoruz” ifadelerini kullandı. Bozdağ, yükselen dövizin de satışlara olumsuz yönde etki yarattığına işaret etti. Sıdıka Bozdağ, şu anda en çok rağbet gören balıkların çipura ve levrek olduğunu ifade etti.

Kesnik: İşlerimiz iyi gidiyor

Karpaz Balıkçılık’ın sahibi Burcu Kesnik ise pandemiye rağmen satışların normal düzeyde seyrettiğini, yaklaşan kış aylarında satışların daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Pandemi sürecinde hastalığa karşı bolca vitamin almak isteyen vatandaşların balık tükettiğine dikkat çeken Kesnik, “Pandemi sürecinde vatandaşların bir kısmı tatile gidemedi ve bu da satışlarımızın artmasında etkili oldu” dedi.

banner134

Kesnik, en çok sattıkları ürünlerin çipura, levrek ve voppa olduğunu söyledi.

               

Balık fiyatları

Ülkemizdebalık satan işyerlerinden alınan balıkların kilogram fiyatları şöyle: Somon:   .................................... 90 TL

Çipura:   ..................................... 45 TL

Levrek:   ................................ 55-60 TL

Deniz Levrek:   ............................ 70 TL

Voppa:  35  ..................................... TL

Mezgit fillet:   ............................. 50 TL

Barbun:    ................................... 60 TL

Sarı Kanat:   ............................... 70 TL

Sarpa:  ...................................... 40 TL

Palamut:  .................................. 45 TL

Mercan:  .................................... 40 TL

 Kefal:   ....................................... 45 TL

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2020, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75