Korona endişesi, kalp krizini tetikliyor!

banner37

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, ülkede hüküm süren pandemi stresinin kalp sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi

Korona endişesi, kalp krizini tetikliyor!
banner99

KALP HASTALARI TEDAVİLERİNİ AKSATMAMALI… Dr. Conkbayır, özellikle risk grubundaki kişilerin muayenelerini aksatmadan tedavilerinin devamlılılığını sağlamaları hususunda uyarıda bulundu. Conkbayır, “Üzücüdür ki halâ sigara içmeye devam eden stentli veya bypasslı hastalar var. Anjiyo veya bypass beklerken kaçak sigara içiyorlar. Bu yaptıkları kendilerini bile bile riske atmak ve hatta intihardır” şeklinde konuştu

Funda ÖZSAKINÇ


Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, ülkede hüküm süren pandemi stresi nedeniyle kişilerin psikolojilerinin ciddi anlamda etkilendiğine işaret ederek, endişenin de kalp krizini tetiklediğini söyledi.


Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Cenk Conkbayır, “Ayda 2-3 hasta, genç, yaşlı demeden aniden evinde ex oluyor. Yaş grubu ne olursa olsun, mide, göğüs ön yüzünde, kol, sırt ağrıları yaşanırsa kesinlikle ihmal edilmemeli. İhmal öldürüyor” dedi.


Cenk Conkbayır, ülkede yaklaşık 7 aydır yaşanan Koronavirüs kaosunun insanları psikolojik olarak ciddi anlamda etkilediğini ve bu süredeki gözlemleri doğrultusunda bu endişenin kalp krizini tetiklediğini kadetti.


Bunun çok ciddi bir durum olduğunun altını çizen Conkbayır, özellikle risk grubundaki kişilerin muayenelerini aksatmadan tedavilerinin devamlılılığını sağlamaları hususunda uyarıda bulundu.

“Mevsimsel değişiklikler zaman zaman göğüs ağrılarına neden olabilir”


Doç. Dr. Conkbayır, kalp krizlerinin gün geçtikçe artttığını ve ani ölümlerin yaşandığını söyledi.

banner134

Mevsim değişikliğinde zaman zaman göğüs hastalıkları yaşandığını da anlatan Dr. Cenk Conkbayır, halkın sağlığına önem vermesini ve ihmalkarlık yapmamasını istedi.


Sağlığını pek umursamayanların özellikle kalp hastaları olduğuna işaret eden Conkbayır, “Bunu görünce korkmamak hiçten değil” dedi.


Conkbayır, “Üzücüdür ki halâ sigara içmeye devam eden stentli veya bypasslı hastalar var. Anjiyo veya bypass beklerken kaçak sigara içiyorlar, bu yaptıkları kendilerini bile bile riske atmak ve hatta intihardır” şeklinde konuştu.

“Risk grubundaki kişiler kontrollerini aksatmamalı”


Cenk Conkbayır, Koronavirüs açısından risk grubundaki kişilerin bu işi ciddiye alıp kontrolleri aksatmamaları gerektiğini vurgulayarak, hastaların sigara ve alkol kullanmamaları, ağır yemeklerden uzak durmaları ve bile bile kendilerini riske atmamaları gerektiğini kaydetti.


“Kime baksak kolesterol yüksekliği var” diyen Conkbayır, bunun çok ciddi bir durum olduğunun altını çizdi.


Önceden bypass geçiren ve stent takılan hastaların ilacını düzenli devam ettirmeleri ve kontrollerini aksatmamaları gerektiğine dikkat çeken Conkbayır, gençlere de uyarılarda bulundu.


Conkbayır, alkolle karışık enerji içeceği kullanmanın sakıncalı olduğunu ifade ederek, bunun, hayatı tehdit eden ritim bozukluklarına neden olabileceğine vurgu yaptı ve bu gibi zararlı içeceklerden uzak durulmasını önerdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75