Korona fırsatçılarına göz açtırılmadı

banner37

Koronavirüs fırsatçılarına karşı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile bakanlık bünyesinde yer alan Ticaret Dairesi seferber oldu

banner87
Korona fırsatçılarına göz açtırılmadı
banner90
banner99

75 İTHALATÇI/TOPTANCI ALEYHİNE SORUŞTURMA AÇILDI… Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Ticaret Dairesi tarafından, mart ayında ülke genelinde 653 iş yerine denetim yapıldı. Yapılan denetimlerde 18 bin 978,65 TL değerinde mal müsadere edildi. 28 farklı iş yerine toplamda 76 bin 400,00 TL değerinde cezai işlem yapıldı. 75 ithalatçı/toptancı için soruşturma dosyası açıldı.

Funda ÖZSAKINÇ

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve bakanlığa bağlı olan Ticaret Dairesi, Koronavirüs salgınını fırsat bilerek astronomik kâr amacı güdenlerin önüne geçebilmek için seferber oldu.


Koronavirüsün ülkemizde görülmesinin ardından özellikle maske, dezenfekte malzemeleri ve alkol fiyatlarının artması, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nı ve bakanlığa bağlı Ticaret Dairesi’ni harekete geçirdi.


Bakanlık ve daireden görevliler, hijyen ürünlerinin fiyatlarında fırsatçılık yapan kuruluşlara karşı denetimlerini sıklaştırdı.


Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Ticaret Dairesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “ihbar hattı” ve “mobil uygulamalar” üzerinden yüzlerce şikâyeti değerlendirmeye alıp, yapılan denetimler sonucunda fırsatçılara karşı gerekli cezai işlemlerin yapıldığını ve yapılmaya da devam edilmekte olduğu belirtildi.

“ALO 171”e 21 günde 256 şikayet


“ALO 171 Tüketici şikayetleri hattına” 10 Mart 2020 - 31 Mart 2020 tarihleri arasında toplam 256 çağrı yapıldı. Bu şikâyetlerin bölgesel dağılımı ise şöyle:

95 Lefkoşa, 47 Girne, 23 Gazimağusa, 8 Güzelyurt ve 4 Lefke.


75 ithalatçı/toptancıya soruşturma açıldı

Mart 2020’de ada genelinde 653 iş yerine denetim yapıldı. Yapılan denetimlerde 18 bin 978,65 TL değerinde mal müsadere edildi.


28 farklı iş yerine toplamda 76 bin 400,00 TL değerinde cezai işlem yapıldı. 75 ithalatçı/toptancı için soruşturma dosyası açıldı.


Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde yapılan işlemlerin verilerini kamuoyuna paylaşmaya devam edileceği ve hassasiyetler üzerinden krizi fırsata çevirmeye çalışanlara karşı mücadeleye devam edileceği kaydedildi.


Açıklamada, vatandaşlara çağrıda da bulunularak yaşadıkları sorunların üzerinden yüksek kâr elde etme amacı taşıyanların “ALO 171 İHBAR HATTINA”  bildirmeye devam etmeleri istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75