Korona karantinası

banner37

Dubai tatilinden dönen Gazimağusalı 74 yaşındaki G.E., isimli kadın yüksek ateş şikayetiyle Gazimağusa Hastanesi’ne başvurdu. Zatürree teşhisi konulan kadın dünyanın korkulu rüyası haline gelen ‘koronavirüs’ şüphesiyle Lefkoşa’da karantina altına alındı

Korona karantinası
banner90
banner99

HER YER DEZENFEKTE EDİLDİ… Şubat ayının 11’inde tur gurubuyla Dubai’ye giden ve 17’sinde ülkeye döndükten sonra ateşi yükselen G.E., isimli 74 yaşındaki kadının 18 Şubat’tan beri ateşi düşürülemediği bildirildi. Zatürree teşhisi konulan kadının Dubai’de kaldığı otelde ve ülkeye döndüğü uçakta Çinlilerin de bulunmasını göz önünde bulunduran doktorlar, G.E.’yi dün ‘koronavirüs’ şüphesiyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk etti. Alarma geçen Sağlık Bakanlığı ve Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde G.E., için özel karantina odası hazırladı. Kadının, bulunduğu yerler, temas ettiği her şey özel ilaçlarla dezenfekte edildi.

“TUR VE TURA KATILANLAR ARAŞTIRILIYOR”… Sağlık Bakanı Ali Pilli, doktorların ilk aşamada hastaya zatürree teşhisi koyduğunu, ancak hastanın Dubai’deyken koronavirüs taşıma riski olan Çinli turistlerle aynı ortamda bulunmuş olabileceğinden tedbir amacıyla Lefkoşa’ya aktarıldığını kaydetti. Bakan Pilli, “Hastanın genel durumu iyi, hangi turla Dubai’ye gittiğinin tespiti ve diğer yolcuların sağlık durumu da araştırılıyor, test için hastadan alınacak örnekler kesin teşhis için bu gece veya yarın Türkiye’ye gönderilecek” dedi. G.E., isimli kadını Lefkoşa’ya sevk eden Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Kalfaoğlu da sonuçların pazartesi veya salı günü ellerine ulaşacağını belirterek, “hasta kontrolümüz altındadır, paniğe gerek yok” diye konuştu.

Sedef BOŞNAK

Çin’in Hubei eyaletindeki, Vuhan kentine ortaya çıkıp, hızla dünyaya yayılan korana virüsü korkusu KKTC’ye de sıçradı ve dün, Dubai tatilinden dönen ve yüksek ateşi düşürülemeyen 74 yaşındaki bir kadın hasta, ‘koranavirüs’ şüphesiyle Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde karantina altına alındı.


Şubat ayının 17’sinde arkadaşlarıyla birlikte Dubai tatilinden dönen, aslen Akovalı olup Gazmağusa’nın Karakol Bölgesi’nde yaşayan 74 yaşındaki G.E., isimli kadın, dün öğle saatlerinde yüksek ateş şikâyetiyle Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne başvurdu.


Hastanedeki sağlık ekiplerinin yaptığı kontrol sonrası, zatürree teşhisi konulan ve yüksek ateşi nedeniyle ‘korona virüs’ şüphesiyle karantinaya alınmak üzere Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.


Şüpheli hastanın, Şubat ayının 11’inde Dubai’ye gittiğini, 17’sinde ülkeye döndüğünü, 18’inde ateş şikâyeti başladığı öğrenilirken, şüpheli hastanın Dubai’de konakladığı otelde ve uçakta, Çinli turistlerin bulunduğu öğrenildi.


Sevk sonrası, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi ve hastanın temas ettiği tüm noktalar, özel bir ekip tarafından özel solüsyonla dezenfekte edildi.


Hastane, 20 dakika içinde, yeni hasta kabulüne başladı.


Öte yandan sağlık ekipleri, hastayı özel giysiyle kontrol edip, hastaya ilk müdahaleyi yaptı.

Lefkoşa’da özel hazırlık yapıldı


Koronavirüs şüphesiyle bir hastanın Lefkoşa’ya sevk edileceği haberinin verilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı ile Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde alarma geçildi.


Hastanenin Enfeksiyon Bölümü’nde özel bir karantina odası oluşturuldu. Hasta, karantina odasına alınırken, kadının taşındığı ambulans da özel ilaçlarla dezenfekte edildi.

Pilli: Hastaya zatürree teşhisi konuldu, tedbir amaçlı karantinaya alındı


banner134
Sağlık Bakanı Ali Pilli Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) yaptığı açıklamada, KKTC vatandaşı 74 yaşındaki kadın hastanın, 15 gün önce turla Dubai’ye gittiğini ve bir hafta önce yurda döndüğünü, dün de yüksek ateş şikâyetiyle Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne müracaat ettiğini söyledi.


Doktorların ilk aşamada hastaya zatürree teşhisi koyduğunu açıklayan Bakan Pilli, ancak hastanın Dubai’deyken koronavirüs taşıma riski olan Çinli turistlerle aynı ortamda bulunmuş olabileceğinden tedbir amacıyla Lefkoşa’ya aktarıldığını kaydetti.


Pilli, şöyle devam etti:


“Hastanın genel durumu iyi, hangi turla Dubai’ye gittiğinin tespiti ve diğer yolcuların sağlık durumu da araştırılıyor, test için hastadan alınacak örnekler kesin teşhis için bu gece veya yarın (dün veya bugün) Türkiye’ye gönderilecek” dedi.

Kalfaoğlu: Hasta kontrol altında, paniğe gerek yok


Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Kalfaoğlu da KIBRIS’a konuşarak, hastanelerine başvuran G.E. isimli kadının gerekli muayenesi yapıldıktan sonra, korona virüsü şüphesiyle, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Enfeksiyon Bölümü’ne sevk edildiğini söyledi.


Başhekim Mustafa Kalfaoğlu, yüksek ateşi olan hastanın, genelge uyarınca, sağlık ekipleri tarafından gerekli muayenesinin yapıldığını ifade etti ve “Hastadan alınan kan örnekleri, ileri tektik için bu gece (dün)Türkiye’ye gönderilecek. Sonuçlar, pazartesi akşamı veya salı günü elimizde ulaşacak, gelmesi zaman alacak. Hasta kontrolümüz altındadır. Paniğe gerek yok” dedi.


Mustafa Kalfaoğlu, hastanın şubat ayının 11’inde Dubai’ye tatile gittiğini, 17’sinde ülkeye döndüğünü ve 18’inde yüksek ateş şikâyetinin başlamış olup, dün itibarıyla hastanelerine başvurduğunu anlattı.


Mustafa Kalfaoğlu, virüsün büyük bir virüs olduğuna dikkat çektikten sonra, virüsün temasla bulaşabileceğini ifade etti ve ekledi:


“Soğuk algınlığınızda burun akıntısı ve balgamınız varsa, yeni bir tür koronavirüs pnömonisi olamazsınız, çünkü koronavirüs pnömonisi burun akıntısı olmayan kuru bir öksürüktür. Bu hastalığı tanımlamanın en basit yoludur. Virüsü ısıya dayanıklı değildir ve 26-27 derece sıcaklıkta öldürülür. Bu nedenle, korunmak için, daha fazla sıcak su için. Güneş’e çıkın. Son zamanlarda hava soğuk ve sıcak su içmek çok rahat. Bu bir tedavi değildir ve vücut için iyidir. Ilık su içmek tüm virüsler için etkilidir.


Virüs, oldukça büyük boyuttadır, bu nedenle herhangi bir normal maske filtreleyebilmelidir. Bununla birlikte, enfekte olan biri önünüzde hapşırırsa, yere düşmeden ve artık havaya uçmadan önce, 3 metre büyük bir zaman alacaktır. Virüs, metal yüzeye düştüğünde en az 12 saat yaşayacaktır. Bu nedenle, herhangi bir metal yüzeyle temas ederseniz, ellerinizi sabunla iyice yıkayın. Virüs, 6-12 saat boyunca kumaşta aktif kalabilir. Normal çamaşır deterjanı virüsü öldürmelidir. Günlük yıkama gerektirmeyen kış kıyafetleri için, virüsü öldürmek için güneşin altına koyabilirsiniz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75