Korona, kurbanlık satışlarını da vurdu

banner37

Hayvan üreticileri ve kasaplar, bir yandan Koronavirüs salgını nedeniyle ülkedeki nüfusun azalması, öte yandan da dövizdeki artış nedeniyle bu yıl kurbanlık taleplerinde ciddi bir düşüş olmasından yakındı

Korona, kurbanlık  satışlarını da vurdu
banner90
banner8

KURBANLIK TALEPLERİ AZALDI… Yükselen dövizle birlikte kurbanlık fiyatlarının da artması, kurbanlık taleplerinde azalmaya sebep oldu. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, geçtiğimiz yıllara göre kurbanlık taleplerinin çok az olduğunu ve içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi sürecinin hayvan üreticilerini bir o kadar daha zora soktuğunu dile getirdi. Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak ise zaten az olan kurbanlık taleplerinin Covid-19 pandemi sürecinde bir o kadar daha azaldığını söyledi.

KURBANLIKLAR BİN 200-18 BİN TL ARASI… Bu yıl kurbanlık fiyatları kesilecek hayvana göre bin 200 TL ile 18 bin TL arasında değişiyor. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Kasaplar Birliği’nden alınan bilgilere göre bu yıl, kurbanlık kuzu bin 500 – 2 bin TL arası, koyun bin 500 TL civarı, oğlak bin 200 – bin 500 TL arası, dana 10 bin – 18 bin TL arası ve inek ise 7 bin – 12 bin TL arasında değişiyor.

Erol KANLIADA

   Kurban Bayramı’na iki haftadan az bir süre kaldı ancak Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Kasaplar Birliği, bu yıl bir yandan artan dövizdeki yükseliş nedeniyle kurbanlık fiyatlarının artması, bir yandan da Koronavirüs salgını nedeniyle ülkedeki öğrenci ve işçilerin kendi ülkelerine dönmesi, bir yandan da pandemi sürecinde işten durma, maaş kesintisi gibi sebeplerle vatandaşın alım gücünün düşmesinin kurbanlık satışlarını olumsuz etkilediğini belirtti.

   Kurbanlık hayvan taleplerinde bu yıl ciddi bir düşüşün olduğuna dikkat çeken hayvan üreticileri ve kasaplar, hayvan üreticilerinin çok zor durumda olduğunu vurguladı.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, geçtiğimiz yıllara göre kurbanlık taleplerinin çok az olduğunu ve içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi sürecinin hayvan üreticilerini bir o kadar daha zora soktuğunu söyledi.

   Naimoğulları, bayrama az süre kala satışlarda çok büyük bir artış beklemediklerini belirterek, hükümetin bu konuda uygulayacağı politikanın çoğu hayvan üreticisinin geleceği açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak ise zaten az olan kurbanlık taleplerinin, Covid-19 pandemi sürecinde geçen seneye göre, bir o kadar daha azaldığını söyledi.

Kurbanlıkların fiyatları cep yakıyor

   Bu yıl kurbanlık fiyatları cep yakacak. Dini inancının gereğini yerine getirmek için mutlaka kurban kesmek isteyen bir kişi, en az bin 200 TL’yi gözden çıkarmak zorunda ve bu fiyatla da ancak bir oğlak alabilecek. Bütçesi uygun olanlar ise 18 bin TL’ye kadar varan fiyatıyla bu yıl bir danayı kurban edebilecek.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Kasaplar Birliği’nden alınan bilgilere göre bu yıl, kurbanlık fiyatları, kuzuda bin 500 – 2 bin TL arası, koyunda bin 500 TL civarı, oğlakta bin 200 – bin 500 TL arası, danada 10 bin – 18 bin TL arası ve inekte ise 7 bin – 12 bin TL arasında değişiyor.

Naimoğulları: Kurbanlık talepleri çok az

   Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, geçtiğimiz yıllara göre kurbanlık taleplerinin çok azaldığını, içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi sürecinin hayvan üreticilerini bir o kadar daha zora soktuğunu söyledi.

   Naimoğulları, bayrama az süre kala satışlarda çok büyük bir artış beklemediklerini belirterek, hükümetin bu konuda uygulayacağı politikanın çoğu hayvan üreticisinin geleceği açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

   Kurbanlıklara çok az talep olmasından dolayı şimdiye kadar ne kadar kurban satıldığına dair bir rakam bulunmadığını aktaran Naimoğulları, satışların istenilen düzeyde olmaması nedeniyle birçok hayvanın üreticisinin elinde kalacağını ve bunun ciddi sıkıntı yaratacağını söyledi.

   Naimoğulları, “nüfusun azalması da satışları etkiledi, Kurban Bayramı sonrasında otellerin doluluk oranı artmaz ve öğrenciler adaya geri gelmezse hayvancıları çok zor günler bekliyor” dedi.

   Kurbanlıklarda en fazla talebin kuzu ve danaya olduğuna dikkat çeken Naimoğulları, kurbanlık fiyatlarını şöyle sıraladı:

   “Kuzu bin 500 TL – 2 bin TL arası, dana 10 bin TL – 12 bin TL arası, inek 7 bin TL – 8 bin TL arası, oğlak bin 200 TL – bin 500 TL arası.”

Akbıçak: Kurbanlık satışları memnun edici düzeyde değil

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak da, yaklaşan Kurban Bayramı öncesindeki kurbanlık satışlarının çok az olduğunu ve gerçekleşen satışların memnun edici düzeyde olmadığını söyledi.

   Yükselen dövizin dışında, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle de et fiyatlarının yükseldiğini belirten Akbıçak, bu durumun, kurbanlık almak isteyenlerin kararına olumsuz yönde etki ettiğini kaydetti.

   Akbıçak, yükselen kurbanlık fiyatları nedeniyle hayvan üreticilerinin çok zor durumda olduğunu ve gerçekleşen satışlardan memnun kalmadıklarını dile getirdi.

   Akbıçak, “Kurbanlık fiyatlarının yükseldiğini gören vatandaşlar, cebini ve maddi durumunu da düşünerek kurbanlık almak yerine kurumlara para bağışı yapmayı daha uygun görüyor” dedi.

   Kurban kesim işleminin veteriner kontrolünde ve sağlıklı mezbahalarda yapılması konusunda da uyarıda bulunan Halil Akbıçak, “Ülkemizdeki kurbanlık kesimlerinin büyük bir çoğunluğu veteriner kontrollü ve sağlıklı mezbahalarda yapılıyor, fakat az sayıda olsa da bu kurallara uymayanlar var” ifadelerini kullandı.

   Kurbanlıklarda en az talebin ineğe, en çok talebin ise kuzu ve danaya olduğuna dikkat çeken Akbıçak, kurbanlık fiyatlarının ortalamasının şu şekilde olduğunu aktardı:

   “Kuzu bin 800 – 2 bin TL arası, koyun bin 500 TL civarı, dana 14 bin TL – 18 bin TL arası, oğlak bin 500 TL civarı, inek 12 bin TL civarı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75