“Koronavirüs için sınır kapılarında önlem alınmalıdır”

banner37

“Koronavirüs için sınır kapılarında önlem alınmalıdır”
banner90
banner8

Biyologlar Derneği, korona virüsüne (2019-nCoV) karşı bireysel önlemler dışında hava ve deniz limanları gibi sınır kapılarında önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Uzm. Moleküler Biyolog Meral Kızılkanat, yeni korona virüsün SARS (2002) ve MERS (2012) gibi virüslerle aynı aileden olduğunu ve henüz tam bir tedavisi olmadığını kaydetti.

Korona virüsün zaman içinde değişim göstererek, insana bulaşma yeteneği kazanabildiklerini belirten Kızılkanat, “Bu virüslerin insanlar açısından tehdit oluşturması, insandan insana bulaşma yeteneği kazanmalarından mümkün olmaya başlar.” dedi.

Kızılkanat, bulgular doğrultusunda virüsün en olası kaynağının yılan olabileceğine işaret edildiğini kaydetti. Kızılkanat, “Yılanların, Vuhan'da virüsün ortaya çıktığı düşünülen deniz ürünleri pazarında satılmasının, virüsün en başta yarasalardan yılanlara, onlardan da insanlara bulaşmış olma ihtimalini daha çok düşündürmektedir” ifadelerini kullandı.

banner134
Virüsün hasta bireylerden çevreye saçılan damlacıklar aracılığıyla bulaştığına dikkat çeken Kızılkanat, salgının nasıl seyredeceğini belirleyen en önemli faktörün, virüsün insandan insana ne kadar kolay bulaşabildiği ve gerekli önlemlerin ne kadar başarıyla alınacağı olduğunu vurguladı.

Bugünkü bilgiler ışığında virüsün gıdalarla (et, süt, yumurta vb) bulaşmadığının söylenebileceğini ifade den Kızılkanat, Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalar netleşene kadar bu tür gıdaların iyi pişirilerek tüketilmesini önerdiğini aktardı.

Seyahatin ve ticaretin artık çok hızlı ve kolay olmasının viral hastalıkların belli bir yerde hapsedilmesini engellediğini kaydeden Kızılkanat, “Ülkemizde de bireysel önlemler dışında, havaalanı, limanlar gibi sınır kapılarında önlem alınmalıdır. Riskli ülkelerden gelen kişiler veya yakın zamanda buraları ziyaret eden kişilerin gözlem altında tutulması gibi önlemlerin ivedilikle alınıp izlenmesi gereklidir” dedi.

 Hastalığı tedavi ettiği bilinen bir antibiyotik olmadığını, bu nedenle uzman tarafından verilmeden alınacak antibiyotik ve ilaçların hastalığın seyrini ağırlaştıracak ve zaman kaybetmeyi sağlayacağını vurgulayan Kızılkanat, ateş, nefes darlığı veya solunum sıkıntısı gibi ciddi bulguları olanların hızlı bir şekilde tıbbi yardım alması gerektiğini kaydetti.

Kzıılkanat, Dünya Sağlık Örgütü’nün, alınacak önlemler konusunda “yakın temastan kaçının, sık sık el yıkayın, enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeyleri dezenfekte edin, çiftlik ve vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçının, et, yumurta gibi hayvansal gıdaları iyice pişirdikten sonra tüketin” uyarısı yaptığını hatırlattı. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75