Koronavirüs, kasapları da fena vurdu

banner37

Koronavirüs salgını, KKTC’deki tüm sektörleri ve çalışanları ekonomik açıdan ciddi oranda etkiledi. Alım gücü büyük oranda düşen vatandaşlar kasapların yolunu unuttu, restoranların da kapalı olmasından dolayı et satışları dibe vurdu. Herkes gibi kasaplar da akıbetlerinin ne olacağını kara kara düşünüyor

banner87
Koronavirüs, kasapları da fena vurdu
banner90
banner99

KASAPLAR SATIŞ YAPAMIYOR… Sıcak paraya hasret günler yaşamakta olan KKTC’de salgın endişesi bir yana, gelecek kaygısı da herkese kâbus dolu günler yaşatıyor. Kasaplar da bu durumdan oldukça kötü etkileniyor. Alım gücü büyük oranda düşen vatandaşlar kasapların yolunu neredeyse unuttu; restoranların da kapalı olmasından dolayı et satışları düştü. Kasaplar, restoranların kapatılmasıyla sadece vatandaşın eline bakar oldu. Ancak ekonomik kriz yaşayan vatandaş da temel ihtiyaçlarını zor karşılarken, ne yazık ki et alacak bütçeye sahip değil.

“VATANDAŞIN ET ALACAK PARASI YOK”… Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, Koronavirüs salgını nedeniyle tüm sınır kapılarının ve işletmelerin kapatıldığını, buna paralel et satışlarının da olumsuz etkilendiğini kaydetti. Akbıçak, bu kriz döneminde insanların sadece eczane ve temel gıda gibi elzem ihtiyaçlarını karşılamaya yöneldiğini, et tüketiminin ise ikinci plana atıldığını söyledi. Akbıçak, hükümetin bu kriz döneminde elinden geleni yaptığını belirterek, bu şartlarda sadece beklemek zorunda olduklarını kaydetti.

Ahmet UÇAR

   Koronavirüs salgını, ülkede olağanüstü günlerin yaşanmasına neden oluyor.

   Bir yandan kapatılan işletmeler ve işten atılan ya da maaşları tırpanlanan çalışanlar, diğer yandan dönmeyen ekonomi çarkları.

   Sıcak paraya hasret günler yaşamakta olan KKTC’de salgın endişesi bir yana, gelecek kaygısı da hemen herkesi ve her sektöre kâbus dolu günler yaşatıyor.

   Kasaplar da bu durumdan oldukça kötü etkileniyor.

   Alım gücü büyük oranda düşen vatandaşlar kasapların yolunu neredeyse unuttu; restoranların da kapalı olmasından dolayı et satışları dibe vurdu.

   Herkes gibi kasaplar da akıbetlerinin ne olacağını kara kara düşünüyor.

   Et satışlarının büyük bir kısmını restoranlara yapan kasaplar, bu işletmelerin de kapatılmasıyla sadece vatandaşın eline bakar oldu. Ekonomik kriz yaşayan vatandaş ise temel ihtiyaçlarını zor karşılarken, ne yazık ki et alacak bütçeye sahip değil.

   Et fiyatlarında hiç düşüş olmaması da satışların dibe vurmasında önemli bir faktör olarak değerlendiriliyor.

   Koronavirüs salgını nedeniyle ülkede yaşanan ekonomik krizin kasapları nasıl etkilediği konusunda Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak ve Kermeoğlu Kasap ve Döner Salonu Sahibi Mehmet Kermeoğlu’nun görüşlerine başvurduk.

   Akbıçak ve Kermeoğlu, et satışlarının büyük bir çoğunluğunun restoranlara yapıldığını anımsatarak, Koronavirüs’le mücadele kapsamında bu işletmelerin kapatılması, vatandaşların da alım gücünün büyük oranda düşmesi nedeniyle et satışlarında büyük düşüş yaşandığını vurguladı.

Akbıçak: İnsanlar et alamıyor

   Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, Koronavirüs salgını nedeniyle tüm sınır kapılarının ve işletmelerin kapatıldığını, buna paralel et satışlarının da olumsuz etkilendiğini kaydetti.

   Akbıçak, genel durumun iyi olmadığını belirtti.

   Fiyatlarda herhangi bir düşüşün söz konusu olmadığına işaret eden Akbıçak, yüksek fiyat nedeniyle insanların daha ucuza satılan tavuk etine yöneldiğini anlattı.

   Halil Akbıçak, bu kriz döneminde insanların sadece eczane ve temel gıda gibi elzem ihtiyaçlarını karşılamaya yöneldiğini, et tüketiminin ise ikinci plana atıldığını söyledi.

   Et satışının büyük bir kısmının restoranlara yapıldığını anlatan Akbıçak, bu işletmelerin kapalı olması nedeniyle bu satışların da yapılamadığını anımsattı.

   Akbıçak, hükümetin bu kriz döneminde elinden geleni yaptığını belirterek, bu şartlarda sadece beklemek zorunda olduklarını kaydetti.

Kermeoğlu: Dükkanımı zararına açıyorum

   Kermeoğlu Kasap ve Döner Salonu sahibi Mehmet Kermeoğlu, Koronavirüs nedeniyle et satışlarının oldukça düştüğünü belirterek, bu krizden en çok etkilenen kesimin ise özel sektör çalışanları olduğunu kaydetti.

   Kermeoğlu, dükkanını zararına açtığını dile getirerek, vatandaşların alım gücünün oldukça düştüğünü ifade etti.

   Kasapların restoranlarla işbirliği içerisinde faaliyet gösterdiğine işaret eden Kermeoğlu, bu işletmelerin kapalı olmasından dolayı satışların düştüğünü vurguladı.

   Kermeoğlu, et fiyatlarında hiçbir değişikliğe gidilmediğine dikkat çekerek, sadece virüsün ilk ortaya çıktığı günlerde bir hareketlilik olduğunu ancak genel olarak olumsuz bir süreçten geçildiğini kaydetti.

  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75