Koronavirüs, klimadan da bulaşabilir

banner37

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Morris, yaz aylarında bilinçsiz klima kullanımının çeşitli hastalıklara neden olabileceğini hatırlatarak, bu yıl önemli bir tehdidin daha ortaya çıktığına vurgu yaptı:

banner87
Koronavirüs, klimadan da bulaşabilir
banner90
banner99

“BİNLERCE KİŞİYE BULAŞABİLİR”… Dr. Morris, klimaların havayı döndürerek çalıştığını belirterek, AVM gibi kalabalık mekânlarda bir kişinin bile Koronavirüs taşıması halinde, virüsün birçok kişiye bulaşma riski olduğuna dikkat çekti. Dr. Morris, bir kişideki virüsün, kalabalık mekânlarda klimalar aracılığıyla binlerce kişiye bulaşabileceği uyarısında bulundu.

Funda ÖZSAKINÇ

   Bunaltıcı sıcağa karşı en etkili çözümlerin başında yer almasına rağmen klimanın yanlış ve sürekli kullanılması başta solunum yolları ve alerjik reaksiyonlar olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkardığı, buna ilaveten bu yıl Koronavirüs’ün de bu risklere eklendiği belirtildi.

   Konuyla ilgili olarak KIBRIS’a konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Morris, sıcak havaların bunaltıcı etkisinin klimalar sayesinde azaldığını ancak sağlık açısından riskleri beraberinde getirdiğine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

   Bilinçsiz klima kullanımı ile kas hassasiyetinden dolayı özellikle baş, boyun, omuz ve sırt bölgesinde daha fazla olmak üzere kas iskelet sistemi kaynaklı ağrıların görüldüğünü ve bunun yanı sıra yaşanan çeşitli enfeksiyon hastalıklarıyla karşı karşıya kalınabileceğinin altını çizen İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Morris, özellikle de salgın döneminde klima kullanımının daha bilinçli olması gerektiğine işaret etti.

   Morris, kaslarda ağrı ile ağrıya eşlik eden spazm, batma, uyuşma, karıncalanma, çekilmenin yanı sıra eklem hareketlerinde kısıtlılık, tutukluluk ve yorgunluk gibi birçok yakınmalara yol açtığını ve bunun dışında bazı kişilerde astım hastalığı ve alerjiyi azdırabileceğini ifade etti.

“Evlerdeki klimalar bakımı yapıldığı sürece güvenli”

   Klimaların havayı döndürerek çalıştığını belirten Dr. Metin Morris, AVM gibi kalabalık mekânlarda bir kişinin bile Koronavirüs taşıması halinde, virüsün birçok kişiye bulaşma riski olduğuna dikkat çekti. Dr. Morris, bir kişideki virüsün, kalabalık mekânlarda klimalar aracılığıyla binlerce kişiye bulaşabileceği uyarısında bulundu.

   Morris, genel olarak klimaların temizliği ve yıllık bakımı yapılmadığı sürece kullanıldığı alana içindeki mikrobu yayabileceğini belirterek, evlerdeki klimaların havayı dışarıdan alıp döndürdüğü için bakımları yapıldığı sürece güvenli olduklarını kaydetti.

   Dr. Morris, kalabalık mekânlarda ise ortamdaki hava döndüğü için taşınabilecek virüsün o mekâna giren herkese bulaşabileceğini dile getirdi.

   Ev tipi klimaların ideal ayarının 20-22 derece olması gerektiğini belirten Uzman Dr. Metin Morris, ayda en az bir defa klima peteklerinin mutlaka temizlenmesi gerektiğini ve her yıl yaz girişi mutlaka klimaya uzmanlar tarafından servis yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75