banner6

Korsan taşımacılık durdurulamıyor

banner37

Korsan taşımacılık durdurulamıyor
banner150 banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Bir grup taksici dün sabah Küçük Kaymaklı’da ‘Ekor’ isimli işletmenin önünde toplanarak korsan taksiciliğin önüne geçilmesi talebiyle eylem yaptı.

   Ülkemizde korsan taksiciliğin gün geçtikçe artmasından şikâyetçi olduklarını söyleyen taksiciler, denetimlerin arttırılması gerektiğine dikkat çekti.

   Taksiciler adına KIBRIS’a konuşan Erol Sayar, taksicilerin yanı sıra ülkede sivil ve turistik araçlarla şehir içinde taşımacılık yapıldığını belirterek bunun ‘korsan taşımacılık’ olduğunu ifade etti. Şehir içi taşımacılığı sadece normal taksicilerin yapması gerektiğini vurgulayan Sayar, turistik araçların sadece turist taşımacılığı için kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

“Turistik araçlar şehir içi taşımacılık yapamaz”

   Eylem yapan taksiciler adına konuşan Erol Sayar, ülkede bir yıldan bu yana korsan taksiciliğin artış gösterdiğini söyleyerek bu konuda yetkililerin denetimleri artırması gerektiğini ifade etti.

   Sayar, taksicilerin yanı sıra ülkede sivil ve turistik araçlarla şehir içinde taşımacılık yapıldığını belirterek bunun ‘korsan taşımacılık’ olduğunu kaydetti.

   Turistik araç kiralayan kişilerin şehir içi taşımacılık yapmasının yasal olmadığına dikkat çeken Sayar şöyle devam etti:

   “Tüp bebek merkezleri, havaalanı ve hastanelere transferi yapılan kişiler ülkede turizm şirketlerine bağlı turistik araçları kullanabiliyor. Bazı kişiler de turistik araçları aylık kiralıyor ve turist taşımacılığı yerine şehir içi taşımacılık yapıyor, yani gözümüzün önünde korsan taksicilik yapıyorlar. Biz onları fark edince de gidin polise şikâyet edin diyorlar.”

“Bıktık, usandık”

   Sayar, şehir içi taşımacılığı sadece normal taksicilerin yapması gerektiğini vurgulayarak turistik araçların sadece turist taşımacılığı için kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

   Korsan taksicilik yapan araçları fark ettiklerinde araç plakalarını polise bildirdiklerini söyleyen Sayar, bu konuda bir çok kez şikayette bulundukları halde hiç bir şey yapılmadığını kaydetti.

   Sayar, “Şikâyet ediyoruz ama sonra bir bakıyoruz aynı turistik araç, aynı şoförle şehir içinde müşteri almaya devam ediyor. Bıktık, usandık” dedi.

“Kapı altlarından indirimli taksi adı altında numara bırakıyorlar”

   Korsan taksicilik yapan kişilerin kapı altlarından indirimli taksi adı altında numara bıraktığını belirten Sayar, “Ben 70 TL’ye taşıyorsam bu kişiler 40 TL’ye taşıyor. Yarı fiyatını vererek şehir içinde korsan taşımacılık yapıyorlar” dedi.

   Sayar, taksicilerin taksimetre açarak ücretlendirme yaptığını, vergilerini ödediğini hatırlatarak korsan taksicilik faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini vurguladı.

   Ülkede en az 200 tane korsan taksici olduğunu söyleyen Sayar, bunlar yüzünden taksi şoförlerinin evlerine ekmek götüremez hale geldiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110