banner6

Köseoğlu, gençlerin mağdur olmaması için hükümete yol gösterdi

banner37

Köseoğlu, gençlerin mağdur olmaması için hükümete yol gösterdi
banner90
banner99

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Ömer Köseoğlu, gençlerin mağdur olmaması için hükümete yol gösterdi.

“OLMAYAN BÖLÜMDEN MEZUN ARANDI…
Orman Dairesi’nin açmış olduğu münhalde ‘Ormancılıkla ilgili bir bölümden mezun olmalı’ şartının arandığını ancak ülkede ormancılıkla ilgili bir bölüm olmadığını ifade eden Köseoğlu, “Bu gibi durumların yaşanmaması için teşkilat yasalarının hepsinin elden geçirilip düzeltilmesi lazım. Aksi takdirde birçok gencimiz bu münhallere başvuramayacak ve mağdur olacaktır” dedi.

LİYAKATE DAYALI TERFİ…
Kamuya memur alımları için yapılan Kamu Hizmeti Sınavları’nın daha kapsamlı olması için soru bankasına dört merkezden soru almaya başladıklarını ve hem konuları hem de soru sayısını artırdıklarını ifade eden Köseoğlu, kamudaki terfilerin liyakate dayalı olması için tüzük değişikliği yapıldığını anlattı. Personel terfilerinde son 3 yıllık performanslarına bakılacağını ve buna göre karar verileceğini ifade eden Köseoğlu, ayrıca daha önce 15 olan performans değerlendirme puanını 18’e çıkardıklarını da belirtti.
   Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) Başkanı Ömer Köseoğlu, KHK’nın toplum nezdinde güvenilir bir kurum haline geldiğini kaydetti. 
   Göreve geldiği zaman Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni kurum için kullanıma açtıklarını vurgulayan Köseoğlu, bu sistemle birlikte kağıt israfından, zaman kaybından ve personelin verimli kullanılmasına kadar bir çok alanda faydalar gördüklerini ve işlemlerin geçmişe nazaran daha da hızlandığının vurgusunu yaptı.
   Teşkilat yasalarının güncellenmesi gerektiğini belirten Köseoğlu, güncellemelerin gerçekleşmemesiyle birçok gencin mağdur olabileceğini ifade etti.
   Köseoğlu, ‘terfi’ konusunda liyakate dayalı hareket etmeye çalıştıklarının altını çizerek terfi sınavlarında son üç yıllık performansa göre yapılacağını ve performans artırma puanlarının da artırıldığını söyledi.
   KIBRIS TV’de yayınlanan Halil Esendağlı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Her Şey Masada’ programına konuk olan    Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Ömer Köseoğlu komisyonun işleyişine ilişkin bilgiler paylaştı. 

“Elektronik Belge Yönetim Sistemi KHK’da kullanıma açıldı”

   Kamu Hizmeti Komisyonu’nun toplum nezdinde güvenilir bir kurum olduğunu dile getiren Köseoğlu, “Kamu Hizmeti Komisyonu uzun yıllardır Kıbrıs Türk toplumunun varoluşuyla birlikte var olan ve o günden bugüne kadar üzerine katarak, tecrübeler edinerek bir yapılanmaya girmiştir ve uzun yıllar içerisinde de büyük geliştirmeler göstermiştir. Kamu Hizmeti Komisyonu toplum nezdinde de güvenilir bir kurum haline gelmiştir” dedi.
   Göreve başladığı zaman ilk önceliğinin Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni hayata geçirmek olduğunu aktaran Köseoğlu, böylelikle personellerin verimliliği de dahil olmak üzere birçok alanda fayda gördüklerinin altını çizdi. Köseoğlu, “Başbakanlık Müsteşarlığı zamanımda, Başbakanlık’ta Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni kullanıyorduk. Kamu Hizmeti Komisyonu’nda bu kullanılmıyordu. Ben hemen bu Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni KHK’da kullanıma açtım. Çünkü bu bize elektronik ortamda yazışmaları gerçekleştirecek ve süratlendirecekti, kağıt israfından, zaman kaybından ve personelin verimli kullanılmasına kadar faydalar görmek için biz bu sistemi hemen kullanıma açtık. Böylece işlemlerimiz de geçmişe göre çok daha hızlı olmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“Yeni WEB sitesiyle amacımız şeffaflığı yakalamak”

   Komisyonun web sitesini yenilediklerini bunu yaparken de şeffaflığı planladıklarını ve hayata geçirdiklerini ifade eden Köseoğlu, “Yeni web sitesiyle; mülakat notlarında şeffaflık adına yazılı ayrı, mülakat sonucu ayrı ve ortalaması şeklinde adaylara sunmaya başladık. Yine genelgelerimizde başvuru yapılabilecek aranan niteliklerin ve şartların hangi bölümü kapsadığını genelgenin ekinde yayınlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Teşkilat yasalarının hepsinin güncellenmesi gerekir”

   Köseoğlu, teşkilat yasalarının güncellenmesi gerektiğini vurgulayarak gerçekleşecek olan güncellemelerle gençlerin mağdur olmasını engellemeyi amaçladıklarını aktardı. 
   Köseoğlu, “Teşkilat yasalarının hepsinin güncellenmesi gerekir. Son örnek, Orman Dairesinin açmış olduğu bir münhal vardı. Bize gönderdiler ve ilan ettik. Diyor ki, ‘Ormancılıkla ilgili bir bölümden mezun olmalı’ ama ülkemizde ormancılıkla ilgili bir bölüm yok ve başvuranların hiçbirini kapsamadı. Bunu ilgili bakanlık görünce yasal düzenleme yapıp düzeltip bize tekrar gönderecekler biz de onu tekrar, yeni şekliyle çıkıp başvuruları kabul edeceğiz. Bunların hepsinin elden geçirilip düzeltilmesi lazım. Aksi takdirde birçok gencimiz bu münhallere başvuramayacak ve mağdur olacaktır” dedi.

“Kamu yararını sağlamak adına çalışıyoruz…”

   KHK’nın görevlerinden de bahseden Köseoğlu, önceliklerinin kamu yararı olduğunun altını çizerek, “KHK’nın görevi memur alımlarıdır, terfileridir, nakilleridir, disiplin işlemleridir, emeklilik işlemleridir. Ama bizim en önemli görevimiz kamuya nitelikli eleman almaktır. Bu doğrultuda çalışmalarımızı yapıyoruz. Nitelikli, analitik düşünebilen, muhakeme gücü iyi olan memurları, iletişim becerileri yüksek olan memurları seçip kamuya istihdam etmek istiyoruz ki işlerinde de başarılı olsunlar. Biz de kamuya nitelikli elaman alma konusunda daha şeffaf kamu yararına olması adına biraz önce saydığım gibi adaylara kriter puanlarını yazılı olarak vermeye başladık” diye konuştu.

“Sorularımızı dört merkezden almaya başladık”

   Göreve başladıktan sonra yaptığı bir diğer işlemin KHK sınavının daha kapsamlı olmasını sağlamak olduğunu ifade eden Köseoğlu, “Biz geldiğimizde KHK sınavı için bir üniversite ile anlaşma vardı ve hep bir merkezden alınıyordu bu sorular. Biz bunu artırdık ve dört merkezden soru almaya başladık. Soru bankamızdaki hem konuları hem de soru sayımızı artırdık. Bugün bizim soru bankamızda 3 bin 375 konuda 102 bin sorumuz vardır ve sınav kitapçıkları hazırlanırken konu başlıkları girilir, zaten münhal ilan edildiği zaman hangi konulardan sınava tabi olacakları münhal genelgemizde vardır” diye konuştu.

“Liyakate dayalı terfi sistemi için kriter puanlarını artırdık”

   Memur terfileri konusuna da değinen Köseoğlu, “Terfi sınavlarında personelin son üç yıllık performansı Personel Dairesi’nden de geçtikten sonra mutlaka bize gelmesi lazım. Gelecek performansın çok yetenekli olması gerekir. Ben şuna çok inanırım, dairenin yükünü çeken çalışanları biraz özendirmek lazım. Ve bu yaptığımız tüzük değişikliğinde biz bu performans değerlendirmelerinin puanını da artırdık. Daha önce bu 15 puandı, şimdi 18 puana çıktı. Yani performansa önem verdik. Çünkü özveriyle çalışan ve o dairenin yükünü çeken insanların amirleri tarafından takdir edilip performanslarına yansıtılması gerekir ki onlara avantaj sağlamak adına biz performansa liyakate dayalı bir terfi sistemi oluşturmak için kriter puanlarını da artırdık” şeklinde konuştu.
Haber: Müslüm BAYUK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104