Koşullar yasalara aykırı!

banner37

Hayvan hakları aktivistleri, İskele Hayvan Barınağı’ndaki durumun içler acısı olduğunu ve barınaktaki hayvanların bakımsızlıktan öldüğünü iddia etti:

banner87
Koşullar yasalara aykırı!
banner90
banner8

“YAŞAM ŞARTLARI KRİTİK DÜZEYDE”… İskele Hayvan Barınağı’nda yaşam şartlarının kritik düzeyde olduğunu iddia eden hayvan hakları aktivistleri, hayvanların yiyecek, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını öne sürdü. Sosyal medyada kurulan Kuzey Kıbrıs Hayvan Bakıcıları Grubu üyelerinden hayvan hakları aktivisti Ralf Purcell, İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu’nun maddi sorunları öne sürdüğünü ancak iki yıl barınağa 30 bin TL’den fazla bağışta bulunulduğunu fakat barınaktaki hayvanlar için hiçbir şey yapılmadığını öne sürdü.

SADIKOĞLU, İDDİALARI REDDETTİ… İsteyen herkesin barınağı ziyaret edebileceğini söyleyen İskele Belediye Başkanı Sadıkoğlu iddiaları yalanlayarak, temizlik ve hijyen konusunda problemlerinin olmadığını ifade etti. Hayvan hakkı aktivistlerinin ‘muhtemelen’ henüz barınağı görmediğini söyleyen Sadıkoğlu, imkanlar dahilinde ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını belirterek, “Onlara göre otellerden restoranlardan yemek de alınmamalı. Ama bizler de imkanlar çerçevesinde bazen hazır yem bazen de bu işletmelerden aldığımız artık yemeklerle hayvanlarımızı besliyoruz” dedi.
 

Ramazan SAFA

Sosyal medyada kurulan Kuzey Kıbrıs Hayvan Bakıcıları Grubu üyelerinden hayvan hakları aktivisti Ralf Purcell, İskele Hayvan Barınağı’ndaki koşulların yasalara aykırı olduğunu belirterek İskele Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
   Hayvan Refahı Yasası ile birlikte hayvan hakları konusunda bazı hususlarda ilerleme kaydedilmesine karşın halen daha çok ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Purcell, “İskele Belediyesi şu anda bu yasayı bile uygulamıyor. Barınağın durumu içler acısı. Yasaya göre barınağın elektriğinin ve suyunun olması gerekiyor. Her hafta barınaktaki hayvanların veteriner kontrolünden geçmesi gerekiyor. İskele Hayvan Barınağı, bir çöplüğün yanına kurulmuş bir barınak. Bunun yanı sıra köpekler cinsiyet ayrılmaksızın aynı kafeslere konmuş vaziyette. Aynı kafeslerde yavru köpekler de bulunuyor” sözleriyle İskele Belediyesi’nin üzerine düşen görevi yerine getirmediğini iddia etti.
   İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun maddi sorunları öne sürdüğünü iddia eden hayvan hakları aktivisti, “İki yıl önce barınak için belediyeye 30 bin TL’den fazla bağışta bulunuldu. Birçok organizasyon bu bağışı tıbbi malzeme ve gıda ihtiyacını karşılamak için verdi. Ancak herhangi bir icraat görmedik” diye konuştu.
 

“Köpekler ölüyor”


   İki hafta önce barınakta70 köpek olduğunu belirten Purcell, iki hafta içinde 16 köpeğin ortadan kaybolduğunu belirterek, “Köpekler sürekli olarak ölüyor. Çünkü yaşam şartları çok kötü” dedi.
   Purcell, belediye başkanının kendileriyle görüşmek istemediğini, aktivistlerle görüşen kişinin ise belediyenin barınağın durumunun iyileştirilmesi için bütçelerinin olmadığını söylediğini iddia etti. “Bu yasada belediyenin sorumluluğuna verilmiş. Nasıl olur da bütçe olmaz. Bu hayvanların yiyecek, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarını gidermek zorundasınız” ifadelerini kullanan Purcell barınaktaki son durumu şu sözlerle özetledi:

banner134
   “Köpekler yetersiz besleniyor. Barınakta kene ve pire istilası var. Hayvanların yaşam koşulları berbat. Köpekler, çimento veya kireç gibi görünen yerlerde yürüyorlar. Yem ve su kâseleri temizlenmemiş ve her yerde dışkı var. Yavruların durumu da pek iç açıcı değil. Çoğu yetersiz beslenmiş. Hasta hayvanların diğerleriyle aynı kafese konması da hastalıkların yayılmasına neden oluyor.”
   Purcell, UNESCO tarafından kabul dilen Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’ndeki “Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler. Bir hayvan türü olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma ve korunma hakları vardır” hükümlerini kabul eden bir yasanın hazırlanması gerektiğini ifade etti.
 

Sadıkoğlu: Hijyen sıkıntımız yok


   İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, “Barınağımızın durumu ortadadır. İsteyen herkes gelebilir. Ziyaret edebilirler” diyerek iddiaları yalanladı. Sadıkoğlu, barınakta herhangi bir temizlik, hijyen sıkıntısı olmadığına dikkat çekerek, hayvan hakkı aktivistlerinin ‘muhtemelen’ henüz barınağı görmediğini söyledi.
   İmkanlar dahilinde ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını söyleyen İskele Belediye Başkanı, “Onlara göre otellerden restoranlardan yemek de alınmamalı. Ama bizler de imkanlar çerçevesinde bazen hazır yem bazen de bu işletmelerden aldığımız artık yemeklerle hayvanlarımızı besliyoruz” dedi.
   Sadıkoğlu, hayvan hakları aktivistleriyle görüşmek istemediğine ilişkin iddiaların ise doğru olmadığını, kendisine görüşme talebinin iletilmediğini belirtti.

Öte yandan Facebook grubunda yapılan bir başka paylaşımda ise Sadıkoğlu’nun bu konuyla özel olarak ilgileneceği ve gönüllülerle birlikte durumun düzeltilmesi için çaba harcayacağına ilişkin söz verdiği iddia edildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75