banner6

Kötü günler kapıda

banner37

Çiftçi ve hayvancı örgütleri, kuraklık tehlikesinin arttığına dikkat  çekti ve umutlarının bu ayın yağışlı  geçmesinde olduğunu belirtti

Kötü günler kapıda
banner90
banner99

ÖZEL HABER Cemre CEMALİ

“Üreticiyi kötü günler bekliyor”… Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, ada genelinde ciddi bir kuraklık yaşandığını ifade ederek, “Büyük bir kesimde kuraklık var, birçok ürünün artık solmaya gittiğini görüyoruz. Şu günlerde herhangi bir yağış almazsa kurumaya yüz tutacak. Ümitlerimiz yıkıldı, üreticiyi kötü günler bekliyor” ifadelerine yer verdi.

“Süt üretiminde yüzde 6-7 düşüş var”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kuraklık nedeniyle geçen yılın bu dönemine oranla süt üretiminde yüzde 6-7 civarında bir düşüş olduğunu vurguladı. Naimoğluları, “Bu şu anki düşüş daha kuraklığı yüzde 100 hissetmediğimiz zamanda. Yüzde 100 hissedeceğimiz zaman göreceksiniz ki bu üretim daha da düşecek” dedi.

“Mart dönemi yağmuru önemli”… Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, “Mart dönemi yağışlarının ve ülkedeki üretim potansiyelinin ne olacağını görmemiz gerekiyor ki ona göre programımızı yürütelim. Şu an itibarıyla durumu takip ediyoruz” diyerek mart yağışlarının pozisyonuna göre gerekenin yapılacağını söyledi.

   Ülke genelinde ciddi bir kuraklık tehlikesi var. Üreticilerin gözü kulağı, martta yağacak yağmurda. Mart yağmurları tarımsal faaliyetlerin devamlılığı ve sürdürülebilir olması açısından büyük öneme sahip.

   KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Mehmet Nizam, arpanın boyuna ve gelişimine bakıldığında 2 ay geriden gelindiğini belirterek, “Büyük bir kesimde kuraklık var, birçok ürünün artık solmaya gittiğini görüyoruz. Bugünlerde herhangi bir yağış almazsa kurumaya yüz tutacak. Ümitlerimiz yıkıldı üreticiyi kötü günler bekliyor” vurgusu yaptı.

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da kuraklığın olduğu bu ortamda üreticilerin üretime devam edemeyeceğini söyledi. Naimoğulları, geçen yılın bu dönemine göre kıyaslandığında süt üretiminde yüzde 6-7 civarında bir düşüş olduğunu açıkladı.

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci de mart dönemi yağışlarının ve ülkedeki üretim potansiyelinin ne olacağının görülmesi gerektiğini ifade ederek, şu an itibarıyla durumu takip ettiklerini, ona göre bir program yürütülebileceğini açıkladı.

  

Nizam: Ülkemizdeki yağış azlığı var

   Mehmet Nizam, bu yılki yağış istatistiklerinde yağmurların iyi olacağına yönelik açıklamaların yapıldığına dikkat çekerek, buna bağlı girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen üreticinin herhangi bir maliyetten kesinti yapmadan özveriyle çalıştığını ve üzerine düşeni fazlasıyla yaptığı bir sezon olduğunu açıkladı.

  Girdi maliyetlerinin yüksekliğine ve şu an gelinen noktada ülkemizdeki yağış azlığına vurgu yapan Nizam, bu yıl üreticilerin gelir elde edemeyecek durumda olduğuna dikkat çekti.

  Nizam, marta kadar hep ümit içinde olduklarını, marttan sonra bu mesleği icra eden üreticilerin ümidinin kalmadığı gibi bitkilerinin gelişiminin de olmayacağını söyleyerek toprağın alacağı en güzel yağışları marta kadar alabileceğini ifade etti.

   Arpanın boyuna ve gelişimine bakıldığında 2 ay geriden gelindiğini belirten Nizam, “Büyük bir kesimde kuraklık var, birçok ürünün artık solmaya gittiğini görüyoruz. Şu günlerde herhangi bir yağış almazsa kurumaya yüz tutacak. Ümitlerimiz yıkıldı üreticiyi kötü günler bekliyor” dedi.

   Mesarya bölgesinin her zamanki gibi en kritik noktalardan olduğunu söyleyen Nizam, Boğazköy, Dikmen, Gönyeli’nin üzeri, Taşkent ve Düzova’nın da en geri kalmış noktaları oluşturduğunu belirtti. Nizam, diğer bölgelerin buralara kıyasla bir nebze olsun daha iyi durumda bulunduğunu kaydetti.

   Bu yıl herhangi bir yerde bölgesel kuraklık söz konusu olmadığını, kuraklığın ada genelinde etkili olduğunu ifade eden Nizam, bu dönemde yağacak olan yağmurun çok büyük bir önemi ve etkisi olacağı için çok şeyi değiştirebileceğini söyledi.

“Toprakta nem yok, bitkiler gelişemiyor”

   Mehmet Nizam, arpaların şu anki durumunun gelişim olarak geri olmasına karşın renk olarak iyi durumda olduğunu vurgulayarak, havalar ısındıkça bitkilerin gelişime girmesine karşın toprakta nem olmadığı için gelişmediklerini anlattı.

   Yağış alınsaydı havaların da ısınmasıyla arpaların gelişiminde gözle görülür bir büyüme olacağına da dikkat çeken Nizam, şu an böyle bir durum yaşanmadığının altını çizdi.

   Nizam, “Bir kez iyi yağmur aldık ama onunla sınırlı kaldı. Akabinde soğuk havalar etkisini gösterdi ürünler soğuktan kendilerini beklemeye aldı gelişemedi. Havalar ısınmaya başladı ama herhangi toprakta da nem kalmadığı için bitkiler büyüyemiyor” vurgusu yaparak, ülkenin yağmur alması halinde belli bir yol çizilebileceğini açıkladı.

   Kuraklığın yanı sıra üreticinin maliyetlerle de mücadele içinde olduğuna işaret eden Nizam, üreticinin kooperatiflerden kredi ile gübre aldığını anımsattı. Nizam, “Üretici yüzde 26 buçuk faize kredi almak zorunda kalıyor. Bu nedenle üreticilerimiz gelir elde edemiyor, borcunu ödeyemiyor” diyerek önemli bir konuyu daha gündeme taşıdı.

   Nizam, çiftçinin tohumluk sıkıntısı olduğunu hayvan üreticilerinin ise kaba yem sıkıntısı yaşadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

   “Bir nebze olsa bunlar çözülürse en azından dış ülkelere bağlı kalmayız oradan gelecek olan tohumların da ülkemize adaptasyonu olması lazım. Dış ülkelerden gelecek tohumlar ülkemizin hava ve iklim şatlarına uygun olmuyor bu nedenle verim kaybına uğruyor ve gelişimi olmuyor. Buna maruz kalmamak için devletin bir an önce önlem alması lazım. Sulanabilecek yerlere destek verip sulatması gerekir. Bunun gibi atılımlar yapılması lazım ki üretici önümüzdeki yıl tohum bulup ekebilsin”

Naimoğulları: Kuraklık süt üretimini düşürdü

   Mustafa Naimoğulları, ülkemizde günlük süt üretiminin 440 ton civarında olduğunu ifade ederek kuraklıkla karşı karşıya olduğumuz için süt üretiminin daha fazla yükselemeyeceğini belirtti.

   Kuraklığın olduğu bu ortamda üreticilerin üretime devam edemeyeceğini söyleyen Naimoğulları, geçen yılın bu dönemine göre kıyaslandığında süt üretiminde yüzde 6-7 civarında bir düşüş olduğunu açıkladı.

   Naimoğulları, “Bu şu anki düşüş daha henüz kuraklığı yüzde 100 hissetmedik. Yüzde 100 hissedeceğimiz zaman göreceksiniz ki bu üretim daha da düşecek” vurgusu yaparak o dönemde süt de et de bulunamayacağını işaret etti.

Deveci: Gereken yapılacak

   Üretici birliklerinin sıkıntılarına yönelik KIBRIS’a konuşan Emirali Deveci ise 17 Ocak 2023’te Türkiye’ye yaptıkları ziyarette ihtiyaç olması haline ülkemizde denenmiş ve Türkiye’de üretilen tohumları getirebilmek için bir girişimde bulunduklarını belirterek, mart yağışlarının görülmesi gerektiğine dikkat çekti.

   Deveci, “Mart dönemi yağışlarının ve ülkedeki üretim potansiyelinin ne olacağını görmemiz gerekiyor ki ona göre programımızı yürütelim şu an itibarıyla durumu takip ediyoruz” diyerek mart yağışlarının pozisyonuna göre gerekenin yapılacağını kaydetti.

  Ülkemizde daha önceki yıllarda görülen kuraklıklarda eksilen tohumlukların bir şekilde tedarik edildiğini anımsatan Deveci, “Bakanlık olarak bu konular çalışılıyor ve gerekli girişimler de yapıldı mart yağışlarının bizi getireceği noktayı görelim ki, ona göre bir hareket içerisine girelim” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104