Kötü yakıt almak, iyi yakıt almaktan daha zor!

banner37

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan KIB-TEK’te mercek altına alınan konulardan biri olan yüksek oranda kükürt içeren akaryakıt kullanımıyla ilgili ilginç açıklamalar yaptı:

Kötü yakıt almak, iyi  yakıt almaktan daha zor!
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

“HEM İNSANA, HEM DE MAİKENELERE ZARARI VAR”… Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, kalitesiz mazot kullanılmasının, hem kuruma, hem de insan sağlığına zarar verdiğini söyledi. Kalitesiz yakıttan kaynaklı makinelere verilen hasarları, performans düşüklüğü, laynerlerde aşınma, yakıt sarfiyatının artması, yakıt valfilerinde tıkanma ve benzeri olarak sıralayan Yarkıner, bunların ciddi onarım maliyeti olan çok yüksek hasarlar olduğunu ifade etti. Yarkıner ayrıca, kullanılan yakıtın uygun olmaması, yani kükürt oranının standart üstü olması durumunda insan sağlığının da tehlikeye girdiğini belirtti

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) ihalelerinde yolsuzluk yapılıp yapılmadığıyla ilgili yaşanan tartışmalar ve başlatılan soruşturmalar devam ederken, kuruma alınan akaryakıtın da standartlara uygun olmadığı iddiaları da gündemdeki yerini koruyor.

Ombudsman’ın konuyla ilgili hazırladığı raporda da, KIB-TEK’te kullanılan akaryakıttaki kükürt oranının istenilen standardın üstünde olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ayer Yarkıner, kalitesiz mazot kullanılmasının kuruma ve insan sağlığına verdiği zarar hakkında bilgi verdi ve “Kötü yakıt almak, iyi yakıt almaktan daha zordur. Cambazlık ister” dedi.

Kalitesiz yakıttan kaynaklı makinelere verilen hasarları, performans düşüklüğü, laynerlerde aşınma, yakıt sarfiyatının artması, yakıt valfilerinde tıkanma ve benzeri olarak sıralayan Yarkıner, bunların ciddi onarım maliyeti olan çok yüksek hasarlar olduğunu ifade etti.

Yarkıner, ayrıca kullanılan yakıtın uygun olmaması, yani kükürt oranının standart üstü olması durumunda insan sağlığının da tehlikeye girdiğini belirtti ve “Kükürdün motorun içini yağlayıcı bir özelliği vardır ve vizkositesi uygundur. Eğer böyle bir yakıt kullanılmıyorsa, yanmamış yakıtı, yani içerisinde karbon partikülleri yoğun olan, asit partikülleri yoğun olan o yakıtı eksozdan dışarı atar. Bu da asit yağmurları gibi gelir, insanların tepesine biner. Hunharca insanların ciğerini ve beynini felç eder” dedi.

“Yanlış yakıt kullanılırsa, makinelerin

yağlama yağının da değişmesi gerekir

Ayer Yarkıner, tüm bu yaşananların sistemin hiç kurulmadığını gösterdiğini söyledi ve şöyle konuştu:

“Yani bu santrallerin ta tedarikinden itibaren sistemin hiç kurulmadığını, yönetenlerin ta başından itibaren yağma hasanın böreği gibi yönettiğini gösteriyor.

Çünkü fosil yakıtla çalışan bir motorda yakıtın teknik özellikleri belirlenmiştir. Verimli bir güç elde etmem için minimum zararda olacak kükürt oranı bu bulacak, akışkanlığı bu olacak, oksidasyona dayanımı bu olacak, yağlama özelliği bu olacak demem gerekir.

Yanlış yakıt kullanılırsa makinelerin yağlama yağının da değişmesi gerekir. Çünkü o da görev yapmıyor demektir.

Yani yanlış yakıt kullanıyorsan yağsız çalıştırıyorsun demektir.

Yani vereceğin zarar çok büyüktür”.

“Teminat olması lazım”

Makine tedarik edildiğinde yakıntının ne olacağının belli olduğunu söyleyen Yarkıner, o santralin çalışacağı sürenin ve çalışacağı sürede de yakacağı yakıt miktarının da belli olduğunu ifade etti.

O yüzden yakıt tedarikinin bir standart rekabetçi ve şeffaf bir tedarik usulü ile tedarik edilmesi gerektiğini kaydeden Yarkıner, “Gerekli alternatifler her seferinde zorlanmalıdır. Ahbap çavuş ilişkilere girilmemelidir. Hatalı veren firmadan yakıt alınmaması gerekir. O firmanın teminatı olması lazım. Verdiği yakıt 100 lira ise 110 liralık teminatı olması gerekir. Yapılan hatanın bedeli ödetilmelidir. Fakat bunların hiçbiri yapılmadı” dedi.

“Bu olayın içinde bizim üyelerimiz de

varsa, üyelikten çıkaracağız”

KIB-TEK’in halkın malı olup korunması gerektiğini ifade eden Ayer Yarkıner, şöyle devam etti:

“Kötü yakıt almak, iyi yakıt almaktan daha zordur. Cambazlık ister.

Her santralde yakıtın içindeki kükürdü tespit etmek için acil test kitleri olması gerekiyor.

Peki bu yakıt alınırken birileri bunu muayene etmiyor mu? Ediyor. Neden böyle oluyor?

Şimdiki bakan bu konunun üzerine gidiyor. Bu buz dağının bir parçasıdır.

KIB-TEK Başkanı atamaları siyasidir. Şu anda sorunların üstüne gidiliyor. Ancak başkan değişecek, bu soruşturma da bekleyecek.

Bu KIB-TEK’teki olayların üstünde gizli kahramanlar vardır. Bu gizli kahramanların yüzde 99’u orada görev almış siyasilerdir. O yüzden bu iş böyle gitti ve derinleşti. Şu anda kangren oldu.

Eğer bu olay içerisinde bizim üyelerimiz de olduğu kesinleşirse biz odamızdan atacağız.  Çünkü mühendislik sistemlerinde şaibe olmaz, matematikseldir mühendislik sistemleri…

Bu akaryakıt kötü ise “neden aldın?”. “Bu akaryakıt kötü iseydi neden oldu”. “Sen bunu santralde kullanırken neden tespit etmedin?” Olay zincirlemedir.

Ayrıca bence her yönetim kurulunun iki sene görev yapması gerekir ve görev sonunda da denetlenmeleri ve aklanmaları gerekir. Öyle görevden gitmelidirler…

Eğer aklanmamışlarsa da cezasını alması gerekir”.

“Enerji politikası belirlenmeli”

banner134
Ülkede enerji politikasının hâlâ belirlenmediğini söyleyen Ayer Yarkıner, “Bizim düşünmemiz gereken fosil yakıtlara nasıl ihtiyacı azaltacağımızdır. En temiz yakıt rüzgâr enerjisidir; güneş enerjisi de temizdir. Ancak solar sistemler kişilere devredilmemeli. Aynı sanayi bölgesindeki gibi olmalı ve kişiler, üretim üzerinden para kazanmalı ancak devletin malı olmalıdır. Yoksa fiyat belirlerken gelir elde ederken imtiyaz olacak” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75